Referandumun Ardından

Referandumun Ardından

17 Nisan 2017

16 Nisan'da % 86.3 katılım oranıyla yapılan Anayasa Değişikliği Referandumu'nda resmi sonuçlar %51.4 "Evet" % 48.6 "Hayır" olarak açıklandı. Sandıkların kapanmasının hemen ardından YSK'nın, Seçim Kanunu'na göre geçersiz sayılması gereken mühürsüz oy pusulası ve zarfların da geçerli sayılacağına ilişkin açıklaması çok büyük bir tepkiyle karşılandı. CHP ve HDP, YSK'nın bu kararının sonucun meşruiyetine gölge düşürdüğünü ve Türkiye'nin pek çok yerinde yaşanan diğer usulsüzlükleri de göze alarak YSK'ya itiraz edeceklerini açıkladılar. Dün gece pek çok yurrtaş bu karara tepkisini göstermek için sokaklardaydı. Açık Gazete'de ve Ekonomi Politik köşesinde 16 Nisan Referandum'unun ardından etraflı bir değerlendirme yapmaya çalıştık.

17 Nisan 2017 tarihinde Açık Radyo'da yayınlanmıştır.
Açık Gazete podcast servisi: iTunes / RSS

"Evet" ve "Hayır" oyları arasındaki farkın 1 milyon 136 bin 964 olarak açıklandığı referandumda 1 milyon oy geçersiz sayıldı. 

16 Nisan Halk Oylaması'nda Türkiye'nin 5 büyük şehrinde (İstanbul, İzmir, Ankara, Diyarbakır, Mersin) sonucun "Hayır" çıkması da altı çizilmesi gereken önemli bir nokta.

Programcımız Ali Bilge, Ekonomi Politik köşesinde sonucu değerlendirirken, YSK'nın tartışmalı kararına ilaveten, gerek anayasa değişikliği teklifinin hazırlanma süreci, gerek halkın bilgilendirilmesindeki eksiklik, gerekse referandumun OHAL şartları altında yapılması, Hayır kampanyasına yönelik baskı ve engellemelerin yanında, Evet kampanyası için devlet olanaklarının seferber edilişiyle de adil ve demokratik bir süreç olduğuna dair tartışmaların gündemde olduğu bu oylamanın aslında antidemokratik ve hukuksuz bir oylama olduğunu belirtti ve "Türkiye tarihinde 3 büyük ili kaybedenin Türkiye'yi kazandığına şahit olmadığını," söyledi.