Referandum Öncesinde Mardin'de Yapılan "Hukuk Herkes İçin - Yarınlar İçin" Paneli

Referandum Öncesinde Mardin'de Yapılan "Hukuk Herkes İçin - Yarınlar İçin" Paneli

06 Nisan 2017

Geçtiğimiz hafta, Barış Bloku, Demokrasi için Birlik, Diyalog Grubu ve Yurttaş Girişimi'nin ortaklaşa düzenlediği "Hukuk Herkes İçin – Yarınlar İçin" başlıklı panelin ardından Açık Gazete'de, panelin katılımcılarından Nesrin Nas'la konuştuk.

05 Nisan 2017 tarihinde Açık Radyo'da yayınlanmıştır.
Açık Gazete podcast servisi: iTunes / RSS

ANAP Eski Genel Başkanı Nesrin Nas, paneli ortaklaşa düzenleyen Barış Bloku, Demokrasi için Birlik, Diyalog Grubu ve Yurttaş Girişimi'nin ve ortak amacının, 

"Barışı, demokrasiyi, bireysel hak ve özgürlükleri, halkların kardeşliğini, hukukun üstünlüğünü savunmak, birlikte ortak bir gelecek inşa etmek, bu geleceğe birlikte barış içinde ulaşmak ve bu amaç doğrultusunda ulaşabilecekleri her kesime ulaşmak,"

olduğunu ve bu panelin de aynı amaç doğrultusunda düzenlendiğini söyledi.

Nesrin Nas, panelin açılış konuşmasını yapan Ahmet Türk'ün, 

"Referandum sonucunun Türkiye için çok önemli olduğunu söyledim, ama bence Kürtler için daha önemlidir. Buradan çıkacak sonuç hem Türkiye’de hem de uluslararası alanda kullanılacaktır. ‘Bakın Kürtler bana destek veriyor’ diyecekler. 85 belediyesine kayyım atayacaksınız, bir partinin eş başkanlarını ve milletvekillerini hapse atacaksınız, sonra, ‘Bakın Kürtler bize destek veriyor’ diyecekler. Bu bence tahammül edilmeyecek, kaldırılamayacak bir onursuzluktur. Ben hiçbir Kürt'ün böylesi bir onursuzluğu kabul edeceğine inanmıyorum," 

sözlerinin altını çizerek, bölgede de bu görüşün hakim olduğuna dair bir izlenimi olduğunu belirtti.

Nesrin Nas, referandum öncesinde parlamenter ve çoğulcu demokrasinin korunması etrafında birleşen "Hayır" cephesini bir "halk hareketi" olarak nitelendirdi.