Osman Kavala'ya Özgürlük Talebiyle Silivri Cezaevi Önünde Basın Açıklaması

Osman Kavala'ya Özgürlük Talebiyle Silivri Cezaevi Önünde Basın Açıklaması

21 Aralık 2017

Sanatçı, yazar, gazeteci, milletvekili ve hak savunucusu 41 kişiden oluşan bir grup 20 Aralık Çarşamba günü Osman Kavala'nın 51 gündür tutuklu bulunduğu Silivri Cezaevi'nin önünde, "Vakit geçirmeksizin tahliyesi ve uğratıldığı haksız muamele için kendisinden ve toplumdan özür dilenmesi" talebiyle bir basın açıklaması yaptı. Açık Gazete'de basın açıklamasını dinledik.

21 Aralık 2017 tarihinde Açık Radyo'da yayınlanmıştır.
Açık Gazete podcast servisi: iTunes / RSS

Lale Mansur'un okuduğu basın açıklaması şöyle:

"Osman Kavala’nın gözaltına alınması, tutuklanması, hakkında iddianame bile hazırlanmaksızın tutuklu kalması ülkede hüküm süren rejimin, iktidarın ve yargının durumunun özeti ve aynasıdır. Gerek yurt içinden gerekse yurt dışından Kavala’yı tanıyanlar, çabalarını, faaliyetlerini, topluma katkılarını bilenler, sadece yakınları, arkadaşları değil desteğini almış binlerce insan onun terörle, şiddetle, darbe ile, komplolarla suçlanacak son kişi olduğunun tanıklarıdır. Osman Kavala’nın suçu; varını yoğunu halkların, kültürlerin, inançların yakınlaşması için, sivil toplumun güçlenmesi, çağdaş evrensel değerlere ulaşılması ve barış için harcamış olmasıdır. Hedef hâline getirilmesi ve tutuklanmasının nedeni de budur zaten. Osman’dan ne ahlaksız ihbarlar, ne sahte deliller, ne de karanlık merkezlerde kurulan komplolarla suçlu yaratabilirsiniz. Tutuklu kaldığı her gün ülkemiz adına utanç, iktidar adına suç, yargı adına hukuk ihlalidir.

"Vakit geçirmeksizin tahliyesini ve uğratıldığı haksız muamele için kendisinden ve toplumdan özür dilenmesini talep ediyoruz."

Açıklamada imzası bulunan isimler şöyle:

Ayşe Erzan, Ayşenur Aslan, Binnaz Toprak, Cihangir İslam, Çiğdem Mater, Derya Tolgay, Ferhat Tunç, Funda Oral, Füsun Ertuğ, Gençay Gürsoy, Gülseren Onanç, Gürhan Ertür, Hacer Ansal, Hasan Cemal, Hüsnü Okçuoğlu, Lale Mansur, Nadire Mater, Nesrin Nas, Nesteren Davutoğlu, Nurcan Baysal, Nurten Ertuğrul, Oya Baydar, Oya Berberoğlu, Ömer Madra, Serdal Kuyucuoğlu, Servet Demir, Şanar Yurdatapan, Tuğrul Eryılmaz, Viki Çiprut, Yasemin Bektaş, Zeynep Tanbay, Abdullah Demirbaş, Osman Baydemir, Nazar Büyüm, Hasip Kaplan, Mustafa Paçal, Turhan Önal, Nesim Ovadya İzrail, Hülya Karapınar, Kadir Akın. 

Silivri Cezaevi'ne ziyarete giden ekipte bulunan 41 kişinin isimleri ise şöyle:

Abdullah Demirbaş (Diyarbakır Sur İlçesi Eski Belediye Başkanı), Ayşe Erzan, Ayşenur Aslan, Binnaz Toprak (CHP Eski MV, Diyalog Grubu),  Cihangir İslam (Hak ve Adalet Platformu), Derya Tolgay, Dilek Şen (Cumhuriyet muhabiri), Elif Akgül (Bianet Muhabiri), Ferhat Tunç (Sanatçı), Füsun Ertuğ, Gençay Gürsoy, Gülseren Onanç (CHP Milletvekili) , Gürhan Ertür, Hacer Ansal, Hasan Cemal (Gazeteci), Hasip Kaplan (HDP Eski Milletvekili, Diyalog Grubu), Hülya Karapınar (DİB), Hüsnü Okçuoğlu (Diyalog Grubu, Eski Milletvekili), İnan Ketenciler (T24 Muhabiri), 
Kadir Akın (DİB), Lale Mansur (Sanatçı), Mustafa Paçal, Nadire Mater, Nazar Büyüm, Nesim Ovadya İzrael (Yazar),
Nesrin Nas, Nesteren Davutoğlu, Nurcan Baysal, Nurten Ertuğrul (Hak ve Adalet Platformu), Osman Baydemir (HDP Milletvekili), Oya Baydar, Ömer Madra, Serdal Kuyucuoğlu (CHP Mersin Milletvekili), Serdal Kuyucuoğlu, Servet Demir (Diyalog Grubu), Şanar Yurdatapan, Tuğrul Eryılmaz, Viki Çiprut, Yasemin Bektaş, Zeynep Tanbay

Etiket: