Avukat Buket Olcay: "Soma Davası'nda Bakanlık İddianemeyi Hazırlamıyor."

Bağlı olduğu dosyalar: 
Soma Nöbeti

Avukat Buket Olcay: "Soma Davası'nda Bakanlık İddianemeyi Hazırlamıyor."

13 Kasım 2015

Her ayın 13’ünde Açık Gazete'nin içinde yayınladığımız ve Soma Davası'nı takip ettiğimiz, Soma Nöbeti'ne, davanın gidişatına, ailelerin durumuna kulak verdiğimiz Ayın 13’ünün 2. bölümü bugündü. Sosyal Haklar Derneği'nden Avukat Buket Olcay 14 Ekim'de görlen duruşma sonrasında şu notları aktardı.

 
13 Kasım 2015 tarihinde Açık Radyo'da yayınlanmıştır.

Her ayın 13’ünde Açık Gazete'nin içinde yayınladığımız ve Soma Davası'nı takip ettiğimiz, Soma Nöbeti'ne, davanın gidişatına, ailelerin durumuna kulak verdiğimiz Ayın 13’ünün 2. bölümü bugündü.

İndirmek için: mp3, 25.6 Mb.

Bugünkü programda Sosyal Haklar Derneği'nden Avukat Buket Olcay 14 Ekim'de gorulen duruşma sonrasında şu notları aktardı.

. Soma Nobeti şimdilik İskenderun, Amasya, Soma ve İstanbul'da tutuluyor. Daha çok yere yayılması için çağrıları var.

. Madeni denetlemek için Enerji Bakanlığı tarafından görevlendirilen kişinin, aslında madenin çalışanı da olduğu, maaşının yarısını bakanlıktan diğer yarısını da madenden aldığı ortaya çıktı.

. Can Gürkan, İşletme Müdürü Akın Çelik'in 6 Milyon liralık bütçeyi yönetmekle görevli olduğu ifadesini vermişken, Çelik böyle bir bütçeden haberi olmadığını söyledi. Avukat bunu sanıkların cezalarını azaltmak için yaptıkları kanaatinde.

.1 buçuk yıldır hapiste olan tutukluların maaşlarının ödendiği ortaya çıktı. Nedeni susmalarını garantiye almak. Şu anda 8 kişi tutuklu.

.Sanıklar, mağdurlara yasalara aykırı olmasına rağmen doğrudan ve gülerek soru yönelttiler. Mahkeme heyeti ve avukatların uyarıları ise işe yaramadı. Bunun nedeni mağdurlar üzerinde baskı oluşturmak.

. Ocakta “Her şey yolundaydı" ifadesini veren tekniker mağdur, bu duruşmaya yeni bir jiple geldi.

. Sanıklar 'sabotaj' meselesi üzerine ifade kurmaya çalışıyorlardı, fakat bantçılar o gün içeride kaynak kullanmadıklarını belirttiler. Dolayısıyla içeriden bir sabotaj olması ihtimali ve ifadesi geçersiz kaldı.

. Dumanı gören mağdur yöneticilere haber veriyor, fakat yanan yere su tutmaktan başka bir önlem alınmıyor.

. Danıştay olayda kusuru olan kamu görevlilerinin yargılanması kararını verdi ama konuyla ilgili Bakanlıklar tarafından iddianame hazırlanmadı. Dolayısıyla Bakanlık şu an yasayı çiğneyerek suç işliyor.

. Bir sonraki duruşma 15 Aralık 2015 tarihinde. 25 Kasım'da da Ermenek duruşması var. Mahkemelerden çıkacak sonuç doğrudan yargıyı etkileyecek. Maden sahiplerinin almaları gereken önlemleri içeren Mevzuat 2019'a ertelenmişti. Bu yüzden dava sonuçları çok önemli.

 
Etiket:
Dosya: