Açık Gazete: 9 Temmuz 2018

Açık Gazete: 9 Temmuz 2018

09 Temmuz 2018

Yeni Rejime Geçerken 4 Tarihî Yenilik

09 Temmuz 2018 tarihinde Açık Radyo'da yayınlanmıştır.

Türkiye yeni rejimine geçerken bu tarihî geçişin son iki gününde birkaç önemli değişiklik oldu. Cumhuriyet gazetesinin Sinan Tartanoğlu imzalı ve “Kıyım Hükmünde Kararname” başlıklı haberine göre OHAL’in son KHK’si ile 18 bin 632 kamu görevlisi ihraç edildi. Böylelikle, “şimdiye dek çıkarılan KHK’lerdeki ihraç oranlarının tek başına yüzde 16’sına denk gelen “son” KHK, “FETÖ ile mücadele” kapsamında düşünülemeyecek pek çok ismi de vurdu. Kısa günün bilançosu:

- 32 KHK ile toplam ihraç sayısı, iade edilenler hariç, 130 bini geçmiş,

- Barış bildirisine imza attıkları için ihraç edilen akademisyenlerin sayısı 404’e çıkmış,

- Halkın Nabzı, Özgürlükçü Demokrasi ve Welat gazeteleri ile Avantaj TV’nin kapatılmasıyla birlikte OHAL’in ilanından Ocak 2017’ye kadar 178 medya kuruluşu kapatılmış, kapatılan dernek sayısı 1425, vakıf sayısı ise123 olmuştu.. (http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/siyaset/1020967/Kiyim_Hukmunde_Kararname.html;  https://bianet.org/bianet/ifade-ozgurlugu/198961-uc-gazete-bir-televizyon-kapatildi)

Bu “son dakika” gelişmelerinde göze çarpan en önemli 4 “tarihî yenilik” şunlardı:

1) “Kurum Kanaati” Gerekçesiyle İşten Atma: 32. KHK’de yer alan ihraç listelerinden birinde ilk kez ihraç gerekçesine de yer verildi. Böylece bir ihraç gerekçesinin de “Kurum kanaati” olduğu ortaya çıktı. Türkiye hukuk literatüründe belki de ilk kez kurumların da bir tür yargılama yetkisine sahip oldukları, belli bir kanaat serdederek insanları işlerinden atabilecekleri anlaşıldı. Ayrıca, kurum kanaatinin yanı sıra, “sosyal medya” kavramı da Türkiye’de dijital literatürde belki de ilk kez bir işten atma gerekçesi olarak tarih kayıtlarına geçmekteydi. (Cumhuriyet)

2) Soruşturmasız, Davasız, Toplatmasız Kapatma:  257 haftadır yayınlanan Halkın Nabzı Gazetesi’nin Genel Yayın Yönetmeni İshak Karakaş, Afrin operasyonunu sosyal medya hesabından protesto ettiği için tutuklanmış, kısa süre önce de serbest bırakılmıştı. Karakaş, gazeten hakkında tek bir soruşturma olmadığını, 6 yıldır tek bir davanın açılmadığını, tek bir sayı hakında toplatma kararı verilmediğini” açıkladı. (Cumhuriyet)

3) Öldükten Sonra KHK ile İşten Atma: Birgün gazetesi’nin Hüseyin Şimşek imzalı haberine göre Türkiye tarihinde belki de “bir ilk’e imza atılarak” mezarlıktaki bir ölü mesleğinden ihraç edildi. Mersin’de 16 Haziran’da kanser hastalığı sonucu hayatını kaybeden mühendis Yusuf Fındık, 701 nolu KHK ile meslekten atıldı. Mersin’de Tarım İl Müdürlüğünde çalıştığı sırada Mersin Tarım İl Müdürlüğünde mühendis olarak görev yapıyordu. Ölümünden 3 hafta sonra mesleğinden ihraç edildi. (Birgün)

4) Soruşturmacı Rektöre de KHK ile İşten Atma: İhraç edilen akademisyenler arasında İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi’nin eski Rektörü Adnan Kasman da var. Kasman, Barış Bildirisi’ne imza attıkları gerekçesiyle bazı akademisyenleri açığa almış, ardından da FETÖ soruşturması kapsamında rektörlükten alınmıştı. Cumhuriyet’ten Hakan Dirik’in haberine göre, atılan akademisyenlerden Aydın Arı, eski rektörün de aynı KHK ile atılmasını şöyle değerlendirmiş: “O, kendi dramını yaşıyor. Bizimki dram değil, trajikomedi.” (Cumhuriyet)

Eski rejimin son gün yeniliklerinden bir demet böyleydi.

Vakanüvis ÖM