Açık Gazete: 9 Şubat 2018

Açık Gazete: 9 Şubat 2018

09 Şubat 2018
09 Şubat 2018 tarihinde Açık Radyo'da yayınlanmıştır.
Açık Gazete podcast servisi: iTunes / RSS

Haftanın son Açık Gazete'sine girişimizi, 9 Şubat Dünya Sigara bırakma günü münasebetiyle yaptığımız sağlıklı yaşam konulu haber ve bilgilerle yaptık. 

Ama aktardığımız haberlerin asıl ağırlığı, bütün hafta boyunca olduğu gibi savaş ve barış (olmayan) hallerindeydi. Suriye toprakları üzerinde, Rusya'nın uçakları, ABD'nin özel birlikleri, Esad Rejimi'nin askerleri, YPG'nin militanları, İran'ın komutanları, Lübnan'ın milisleri ve Türkiye'nin Silahlı Kuvvetleri ile dahil olduğu savaş bütün şiddetiyle devam ediyordu. Türkiye gündemi de, bu savaş merkezli tartışmalar ekseninde şekilleniyordu.

Avrupa Parlamentosu (AP) Türkiye'nin Afrin'e düzenlediği askeri harekâtın "insani sonuçları konusunda ciddi kaygı duyduğunu" belirttiği kararında, "orantısız eylemlerin devamına karşı" uyarıda bulmuştu. AP'nin "Türkiye'de insan haklarının mevcut durumu" başlıklı bu kararını Türkiye Dışişleri Bakanlığı tarafından, "yok hükmünde" olduğunu bildirilerek cevap verilmişti.

Son dakika gelişmesi olarak da, HDP’nin Ankara’da gerçekleştireceği kongreye iki gün kala dört ilde aralarında HDP bileşeni parti ve kurum temsilcilerinin de olduğu en az 94 kişi gözaltına alındığı haberinin ilk yankılarını duyurduk. Sabah saatlerinde İstanbul merkezli olarak HDP bileşeni parti ve kurum temsilcilerine dönük operasyonda Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüsü Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu, Sosyalist Dayanışma Platformu (SODAP) Eşsözcüsü Kezban Konukçu, Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Eş Genel Başkanı Ahmet Kaya, Sol Yeşil Parti Eş Başkanları Naci Sönmez ve Eylem Tuncaeli ile Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Genel Başkan Vekili ve Sosyalist Kadın Meclisi (SKM) Sözcüsü Fadime Çelebi gözaltına alınmıştı.

"Sezin Öney ile Seyyare" programında Türkiye'nin genel gidişatı üzerine bir değerlendirme yaparken, "Alp Ulagay ile Spor" programında ise, Güney Kore'nin PyeongChang şehrinde başlayan 2018 Kış Olimpiyatları'nı konuştuk.

Playlist:
Şarkıcı / YorumcuParça Adı
Bandista
Haydi Barikata
Carole King
It Might as Well Rain Until September -