Açık Gazete: 9 Şubat 2017

Açık Gazete: 9 Şubat 2017

09 Şubat 2017
Açık Gazete podcast servisi: iTunes / RSS

Olağanüstü hâl (OHAL) kapsamında çıkarılan ve Resmi Gazete'de yayınlanan 686 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile 4 bin 464 kamu görevlisi ihraç edildi.
http://www.bbc.com/turkce/38902057

Üniversitelerde görevli akademisyenlerin işten çıkarılmalarına ilişkin kararnameler konusunda tepkilerin odağında yer alan Yükseköğretim Kurulu YÖK, 'ihraç listelerinin üniversitelerde hazırlandığını' açıkladı.
http://www.bbc.com/turkce/haberler-turkiye-38906141

KHK ile ihraç edilen akademisyenlerden Prof.Dr. Yüksel Taşkın DW Türkçe’ye konuştu. Barış bildirisine imza atan akademisyenlere açılmış bir dava olmadığına dikkat çeken Taşkın “siyasi bir tasfiyenin yaşandığını” söyledi.
http://www.dw.com/tr/khk-ile-ihraç-edilen-prof-taşkın-yapılan-siyasi-bir-tasfiye/a-37459033

OHAL kapsamında çıkarılan 686 sayılı KHK ile ihraç edilen akademisyenler arasında yer alan Alternatif Medya Derneği Başkanı, Bilgisayar Mühendisleri Odası Kurucu Başkanı ve Ankara Üniversitesi’nde öğretim üyesi olan Prof. Dr. Funda Başaran, Araş. Gör. Dr. Aylin Aydoğan ve Prof. Dr. Mine Gencel Bek, açıklama yaptı.
http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/672464/FETO_diye_basladilar__...

Marmara Siyasal Bilgiler Fakültesi öğrencileriyle meslekten ihraç edilen hocaları Yüksel Taşkın ve Baran Alp Uncu hakkında konuştuk. 
686 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile 48 üniversiteden 330 akademisyen kamu görevinden çıkarıldı.
http://bianet.org/bianet/insan-haklari/183419-marmara-universitesi-ogren...

Prof. Dr. Korkut Boratav, son KHK ihraçlarına ilişkin olarak, "1948’de babamı, 1980’de beni, bugün de asistanımı üniversiteden attılar. Her dönem biraz daha gaddarlaşıyorlar. Şu anda yapılan 12 Eylül’den de diğerlerinden de daha kötüdür" dedi.
http://t24.com.tr/haber/korkut-boratav-1948de-babami-1980de-beni-bugun-d...

686 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile ihraç edilen akademisyenlerin bazıları daha önceden ya istifa etmiş, ya da ilişiği kesilmiş kişiler. 
http://bianet.org/bianet/insan-haklari/183442-memur-olmayanlar-da-memuri...

KHK ile 78 akademisyenin ihraç edildiği Ankara Üniversitesi'nde ihraç edilen akademisyenler, öğrenciler, mezunlar basın açıklaması yaptı. İhraçlara tepki gösterdiler.
http://bianet.org/bianet/toplum/183443-ankara-universitesi-nde-rektor-ib...

KHK ile 78 akademisyenin ihraç edildiği Ankara Üniversitesi'nde ihraç edilen akademisyenler, öğrenciler, mezunlar basın açıklaması yaptı. İhraçlara tepki gösterdiler.
http://bianet.org/bianet/toplum/183443-ankara-universitesi-nde-rektor-ib...

Gözaltına alınan Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekili Leyla Zana, sevk edildiği mahkemece adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.
http://bianet.org/bianet/toplum/183436-hdp-vekili-leyla-zana-adli-kontro...

Fırat Kalkanı harekâtı kapsamında dün geceden bu yana El Bab’da IŞİD ile süren çatışamalarda yaşamını yitiren Türk askerlerinin sayısı 4’e yükseldi.
http://www.dw.com/tr/el-babda-hayatını-kaybeden-askerlerin-sayısı-4e-yükseldi/a-37463983

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Cubeyr ile ortak basın toplantısı düzenleyen Bakan Çavuşoğlu, “Bundan sonraki hedef tabii ki Rakka operasyonudur. Rakka operasyonunun da başka terör örgütleriyle değil, doğru kişilerle yapılması gerekiyor. Biz bölgesel ülkeler ve koalisyonun içerisindeki ülkeler olarak özel kuvvetlerimizi devreye sokabiliriz, sokmamız gerekiyor” dedi. 
http://www.aljazeera.com.tr/haber/hedef-rakka-operasyonu

CIA Direktörü Pompeo'nun ilk yurt dışı ziyaretini yarın Türkiye'ye gerçekleştireceği, ziyaret kapsamında Türk yetkililerle PYD ve FETÖ başta olmak üzere gündem maddelerini istişare edeceği öğrenildi.
http://aa.com.tr/tr/dunya/cia-direktoru-pompeo-ilk-yurt-disi-ziyaretini-...

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Donald Trump'ın ABD Başkanlığı'na seçilmesini "umut verici" olarak değerlendirdi. Esad'a göre, Trump'ın, "IŞİD'le mücadeleye öncelik vereceği" açıklaması Ortadoğu ve bütün dünya için olumlu bir adım.
http://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-38902780

Suriye'nin kuzey batısındaki Hama kentinde, Beşşar Esed rejimi ile muhalifler arasında esir takası yapıldı. Esir İşleri Kurumu tarafından organize edilen süreçte, Esed rejimi çocuk ve kadınlardan oluşan 55 esiri muhaliflere, muhalifler de çocuk ve kadınlardan oluşan 54 kişiyi rejime teslim etti.
http://aa.com.tr/tr/dunya/suriyede-rejim-ile-muhalifler-arasinda-esir-de...

BM Genel Sekreter Sözcüsü Dujarric, "Madaya'da şiddet ve aşırı soğuğa maruz kalan ve temel insani ihtiyaçlardan mahrum olan 40 bin kişinin durumundan endişe duyuyoruz." dedi.
http://aa.com.tr/tr/dunya/bm-madayada-insani-ihtiyaclardan-mahrum-40-bin...