Açık Gazete: 9 Kasım 2017

Açık Gazete: 9 Kasım 2017

09 Kasım 2017

Haftanın sondan bir önceki Açık Gazete'sine Hindistan'ın başkenti Delhi başta olmak üzere bir çok kentini saran, olması gereken değerlerin kat be kat üstünde olan hava kirliliğine dair durumu aktarak başladık. Oradan hareketle, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, Suriye'nin Paris İklim Anlaşması'nı imzalayacağını ilan etmesine dair verdiği tepkiye değindik. 

Açık Gazete podcast servisi: iTunes / RSS

Bu tepkiyi, ABD, İngiltere, Fransa ve Almanya'nın, Suriye'nin Han Şeyhun bölgesindeki kimyasal silah saldırısından Beşşar Esed rejiminin sorumlu tuttukları ortak yazılı açıklamaları ile birlikte okuduk. Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın danışmanı Buteyna Şaban Türkiye ve ABD'yi işgal bir güç olarak gördüğünü söylerken, Suriye İnsan Hakları Ağı, ülkede geçen ay 435 kişi hayatını kaybettiğini duyuyordu. Bir sonraki konumuz, Suudi Arabistan'ın ülke içinde başlattığı yolsuzluk operasyonu ve komşusunu Yemen'de başlattığı ablukaydı. Yardım kuruluşları, Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyonun, ülkeye giden tüm güzergahları kapatmasının ardından, acil insani yardım ulaştırmak için ülkeye derhal girmeyi talep ediyor, Birleşmiş Milletler (BM), Suudi Arabistan ve İran arasında tırmanan gerginliğin azaltılması çağrısı yapıyordu.

 
İkinci yarım saatte konumuz, Cennet Belgeleri (Paradise Papers) olarak adlandırılan, off-shore hizmet sağlayıcılarının dünya genelinde müşterilerini ifşa eden haberlerdi. Başbakan Binali Yıldırım'ın 2 oğlunun da adının geçtiği Paradise Papers belgelerinin araştırılmasına ilişkin TBMM’ye verilen önerge AKP oylarıyla reddedildi. Yeni gelen haberlere göre, Galatasaray eski başkanı Ünal Aysal ile Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım'ın, Malta ve Jersey'de yer alan toplamda 8 şirketi ortaya çıktı.
 
"Seyfettin Gürsel ile Ekonomik Gidişat" köşemizde, Gürsel'in son yazdığı yazı üzerinden Türkiye'de yaşanan son ekonomik gelişmeleri ele aldık. Ayda bir yayınlanan, "Güncel Hukuk Dergisinde Bu Ay" köşemizde ise, derginin muhabiri Bahar Mumcu ile derginin 167 numaralı son sayısı üzerine bir sohbet gerçekleştirdik.
Playlist:
Şarkıcı / YorumcuParça Adı
Raga Pahadi - Punjabi Folk Dhun - Dadra Tal - Raga Pahadi - Punjabi Folk Dhun - Dadra Tal
Pandit Shivkumar Sharma & Ustad Shafaat Ahmed Khan
Have You Ever Seen The Rain
Creedence Clearwater Revival
Green River
Creedence Clearwater Revival