Açık Gazete: 9 Ekim 2017

Açık Gazete: 9 Ekim 2017

09 Ekim 2017

Haftanın il Açık Gazete'sine yine iklim alarmıyla başladık: Harvey, İrma ve Maria'dan sonra Nate kasırgası da hem bir sürü can aldı, hem de bu yılın maddi faturası başta ABD, Orta Amerika ve Atlantik ülkelerinde tarihi rekora koşuyor. 

09 Ekim 2017 tarihinde Açık Radyo'da yayınlanmıştır.
Açık Gazete podcast servisi: iTunes / RSS

Dünyada sağlık alarmı: Doktorlar ilaca dirençli mikropların muazzam yükselişe geçmesi karşısında "Antibiyotik Kıyameti"nden bahsediyorlar: Sıradan ameliyatlarda bile tehlike beliriyor artık.

ABD'de sos alarmı ve halk ayaklanması tehlikesi: McDonalds'ın Siçuan sosu dağıtacağı promosyon kampanyasında sos erkenden tükendi, bazı yerlerde kuyruktaki binlerce insan "Sos İsteriz!" diye ayaklanınca polis çağrıldı.

Türkiye'de ABD'nin vize başvurularını süresiz askıya alması üzerine TC de kelimesi kelimesine "mukabele bil misil" yaptı: Diplomatlar, tüccarlar, mürettebat, öğretmenler, öğrenciler, işçiler, stajyerler, yatırımcılar, basın mensupları vizesiz kaldı. Sonuçta ciddi bir ABD-TC krizi baş gösterdi, dolar yükseldi, kullanılan dilde seviye düştü.

Ayrıca savaş sürgârları esmeye devam etti: TSK'dan Suriye'ye obüs atışı ve İdlib'e askeri araç girişi yapıldı.  Olası göç dalgası için Kızılay ve AFAD'dan çalışma başlatıldı.

Hukuk ve adalet krizi: Büyükada'daki hak savunucuları ile ilgili iddianame hazırlandı, ama iddiaya rastlamak zor oldu. Venedik Komisyonu'ndan KHK ve OHAL uyarısı geldi. Gülmen ve Özakça'nın "Açlık Grevi Davası"nda gelişme olmadı. İtalyan bakandan göçmen çocuklarına vatandaşlık hakkı için açlık grevi geldi.

Ali Bilge ile "Ekonomi Politik"te: Bahçelievler katliamı yıldönümünde anıldı, yıldönümünden 1 gün önce Ankara Gar katliamı anıldı, Oktay Etiman'ın cenaze töreni izlenimleri konuşuldu, AKP'nin kampı, büyükşehir ve bütünşehir belediye başkanları, istifaya zorlananlar, ettirilenler, ettirilemeyenler, Hazine borçlanma limitlerinin doldurulması ve ek borç talepleri ele alındı.

Son yarım saatte: "Güncel Hukuk'ta Bu Ay"da, Korkudan kurtulma özgürlüğü ve Barış içinde yoksulluktan kurtulma konusundaki editör yazısı, AYMBireysel başvuru kararlarının icrası/icrasızlığı, AİHM, AYM ve tutuklu MVleri yazıları ve ayrıca "infial ve inkâr sarkacında" ensest tartışması ve ensest suçunun düşündürdükleri hakkında bir sorgulama denemesi ile ensest dosyası ele alındı.

Playlist:
Şarkıcı / YorumcuParça Adı
Duo Guardabarranco
Casa Abierta
John Lennon
Give Peace a Chance
John Lennon
Imagine