Açık Gazete: 8 Şubat 2018

Açık Gazete: 8 Şubat 2018

08 Şubat 2018

"Hayatı yansıtıyorum."

08 Şubat 2018 tarihinde Açık Radyo'da yayınlanmıştır.
Açık Gazete podcast servisi: iTunes / RSS

Güvenli İnternet Günü’nde güvenli internetin ve Güvenli İnternet Günü’nün önemini anlatan Ulaştırma ve Haberleşme Bakanı’na iki kez müdahalede bulunup ikincisinde "sen neden bahsediyorsun?" diye pattadanak soran Sanbot adlı robotun, kafası karışmıştı.

Bakan da görevlilere seslenmiş, “Robotun kafası karıştı. Buraya mı hitap edeyim, oraya mı, doğrusu benim de kafam karıştı. Robotu kim kontrol ediyorsa gereğini yapsın lütfen” diye kontrol ricasında bulunmuştu. Bunun üzerine uzaktan kontrolla sahneden indirilen Sanbot yeniden formatlanmıştı.

Yeniden formatlanmış Sanbot ertesi gün Kanal D haber programına çıkarıldı. Kafası hiç karışmamış görünen program muhabiri, Güvenli İnternet Günü programının sunucusu Sanbot’tan o programı sunarken “sen neden bahsediyorsun?” diyerek üzdüğü Bakandan bu haber programda özür dilemesini istedi. Sanbot da “Yanlışlıkla oldu, özür dilerim” dedi. O net ve tannan robotik sesiyle.

Muhabir programa devam etti ve Sanbot’u bir ağabey edasıyla tatlı-sert azarladıktan sonra müşfik bir tavır sergileyerek “Affedelim mi sayın Bakanım?” diye sordu. Ardından belki bir nanosaniyelik es verdi ve sonra da, olanca âlicenaplığıyla, “Affedelim bence!” diye kendi sorusunu kendi cevapladı ve konuyu noktaladı.

Sanıyorduk! Ne var ki, öyle olmadı. Sanbot, hem bu programı gerçekleştiren muhabirin, hem de bu programın öteki konuğu olan şirket genel müdürünün sözünü kesmeye devam etmesin mi? Neyse ki robotun imdadına gene, onun sahibi olduğu anlaşılan şirketin anlayışlı müdürü yetişti: “Henüz 3 yaşında, neyin ne olduğunun farkında değil.”

Yani, koskoca Güvenli İnternet Günü programında koskoca Bakanın güvenlik üzerine konuşmasını yönetme görevi, dünya farkındalığı olmayan “bebek yaştaki” robota verilmişti. Ama anlaşılan, “akıl başta değil, yaşta” olduğu için, artık hep birlikte, Sanbot’un bebeklikten genç kızlığa evrilmesini ve olgunlaşmasını bekleyecektik.

Derken, Grand Final: “Neden susmuyorsun, sürekli araya giriyorsun?” Bu sorusuyla kendisini yine “ağbice” uyaran haberciye Sanbot, bilim kurgu üstadı ve“Ben Robot” kitabının yazarı Isaac Asimov'u, bilim kurgu romanlarının en iyilerinden biri olan “Cesur Yeni Dünya”nın yazarı Aldous Huxley’i, ve “Biz çocuk kalmış bir milletiz” cümlesini Türkiye ve dünya edebiyatına armağan eden Oğuz Atay’ı hasetten çatlatacak şu efsanevi cevabı verdi finalde:

“Hayatı yansıtıyorum.”

Sanbot’a “format atmak” nafileydi. O, bir dâhî idi. Üç yaşında bir dâhî-ayna-robot!

Vakanüvis ÖM

Playlist:
Şarkıcı / YorumcuParça Adı
Victor Jara
Manifesto
Cem Karaca
Bindik Bir Alamete
Müzeyyen Senar
Dalgalandım da Duruldum