Açık Gazete: 8 Ocak 2018

Açık Gazete: 8 Ocak 2018

08 Ocak 2018

İşbu bülten, yeni yılın ilk haftasının biyolojiko-ekolojiko-sosyo-politiko vakayinamesinin hülasasıdır:

08 Ocak 2018 tarihinde Açık Radyo'da yayınlanmıştır.
Açık Gazete podcast servisi: iTunes / RSS

Polis zulmü karşıtı aktivist Erica Garner 27 yaşında, mimar-gazeteci-yazar-meddahvari "stand-up'çı" sohbet üstadı Aydın Boysan 97 yaşında, Fransa'nın 55 yıllık pop idolü France Gall 70 yaşında -bir hayırsever olarak-, efsanevi tiyatro ve sinema oyuncusu Münir Özkul 93 yaşında öldü. Ömrü boyunca hep halka yakın durmuş olan Özkul geniş halk katılımı olan bir cenaze töreniyle uğurlandı.

Kongo'da en az 7, Afganistan'da en az 15, Mısır'da en az 11, Nijerya'da en az 11, İran'da en az 20, gene Afganistan'da en az 20, Suriye'de en az iki düzine, gene Suriye'de en az 30 insan, Gazze’de 1, Batı Şeria'da gene 1 genç öldürüldü. Camilere, kiliselere, sokaklara, çarşı ve pazar yerlerinde özellikle sivillere, kadın ve çocuklara karşı yapılan bu cinayet-şiddet-tedhiş-terör olaylarının sebepleri ise çok çeşitli görünüyordu.

Trump Filistinli mültecilere Amerikan yardımını keseceğini söyledi. İsrail, savaş ve zulüm yüzünden kaçıp ülkesine sığınan on binlerce Afrikalı göçmene “ya hemen gidersiniz, ya da tutuklanmaya razı olursunuz” diye ultimatom verdi. İsrail, kendisine Boykot, Yatırım çekme ve Yaptırım (BDS) uygulanmasını destekleyen grup üyelerinin İsrail’e girmesini yasakladı.

2017, küresel ısınma yüzünden, El Niño’suz en sıcak yıl olarak kayda geçti. Trump kuzey kutbunun petrol sondajlarına açılacağını yeni yıl balosunda açıkladı. Amerika’yı aşırı soğuk ve kar, İspanya’yı aşırı kar, Avustralya’yı aşırı sıcak vurdu, sonuncu ülkede fotoğraf makineleri sıcaktan bozuldu. Deniz seviyelerinde yükselme projeksiyonları 2 katına çıktı ve gelecek kuşağa korkunç bir hayat projeksiyonu bıraktı. İklim değişikliğinin zorlamasıyla her yıl fazladan 660 bin göç başvurusu projeksiyonu yapıldı. Gezegenin yüzde 25’inin 32 yıl içinde “daimi kuraklık” yani düpedüz çöl olmaya başlayacağı projeksiyonu yapıldı. Hayatın kaynağı olan okyanusları boğan “ölü bölgelerin” son 70 yılda yüzde 400 arttığı ortaya kondu. ABD’nin – çevre korumadan sorumlu – İçişleri Bakanı, Trump’dan okyanuslarda koruma bölgeleri yaratan yasaları kaldırmasını istedi. Türkiye’de denizlerin çöle döndüğü açıklandı.

Enerji Bakanı, Türkiye’de yerli kömür üretiminde (yani fosil yakıtların en kirlisi olan linyitte) devrim yapıldığını açıkladı. Üretim rekor seviyede artmaktaydı. Bakan iklim değişikliğinden, hava kirliliğinden, doğa yıkımından söz etmedi. Doğa’nın plastikle savaşını kaybetmekte olduğu, Türkiye’nin dünya plastik üretiminde 6. sırada olduğu açıklandı...

Anayasa Mahkemesi, 12 Eylül darbe döneminde işkenceye uğrayan, yakınları dayakla ya da idamla öldürülen mağdurların hak aramak için pasif tutum sergiledikleri, gerekli özeni göstermedikleri için dosyalarına zaman aşımı geldiğini açıkladı. İyi Parti, Türkiye’nin birçok yerinde silahlı eğitim kampları kurulup kaldırıldığı konusunda ısrar etti. Cumhurbaşkanı Boğaziçi Üniversitesi’nin yerli ve milli değerlere yaslanamadığı için, küresel bir marka haline gelme çabasında hedefilerine tam manasıyla ulaşamadığını söyledi. BÜ Rektörü de BÜ’nün dünya sıralamasında 190. sırada geldiğini, Türkiye Üniversiteleri arasında açık ara 1. olduğunu gösteren uluslararası sıralamayı twitledi.

Macron, Türkiye’ye, AB’ye üyelik sürecini unutun, yerine imtiyazlı ortaklık verelim dedi, almayacaklarını söyledi,  Erdoğan, Paris gezisinden dönerken, tam bu konuyu soran gazetecilere: “Ben onun tam olarak ne demek istediğini anlamak istemedim” dedi. (Bkz.: Günün sözü). Macron’un “basın özgürlüğü” açıklamasından füze anlaşması çıktı. Füzeden başka THY’nin Airbus’tan 25 uçak alacağı açıklandı. Türkiye’nin Somali ordusunu silahlandırdığı da açıklandı. Trump’ın da Somali’de Amerikan askerleri sayısını 2 katına çıkardığı geçen yıl sonlarında açıklanmıştı.

Playlist:
Şarkıcı / YorumcuParça Adı
Coletivo da Aldeia Nova Esperança
Wacomaya
France Gall
Poupée de cire, poupée de son
Elvis Presley
Mystery Train