Açık Gazete: 8 Kasım 2017

Açık Gazete: 8 Kasım 2017

08 Kasım 2017
Açık Gazete podcast servisi: iTunes / RSS

Haftanın üçüncü Açık Gazete'sine dünya genelindeki iklim haberlerini aktararak başladık. Almanya'nın Bonn kentinde düzenlenen Taraflar Konferansı COP23'teki gelişmeleri ele aldık. Ardından "Cennet Belgeleri" adı ile 67 ülkede 100 dolayında medya organında aynı anda yayınlanan rezaletin takibini yapmaya devam ettik. Başbakan Binali Yıldırım'ın açıklamaları ile CHP ve HDP cephelerinden yükselen tepkileri konumuzu, yazar Aydın Engin'in Cumhuriyet gazetesinde yayınlanan "Bazı mumlar yatsıya kadar yanar" yazısını aktarak ile bağladık.

Cengiz Aktar ile "Nereye Doğru?" köşemizin ana konusu da "Cennet Belgeleri" adını taşıyan skandal oldu. Dünya gündemini sarsan bu skandalın ardından Katalonya'daki referandum sonrası gerçekleştirilen tutuklamaları ve siyasi anlaşmazsızlık durumunu ele aldık.

Açık Gazete'nin son yarım saatinde ise yeni bir köşenin ilk programını icra ettik. Tarih Vakfı'nın katkılarıyla akademisyen Doğan Çetinkaya ile birlikte içinde bulduğumuz senenin sonuna kadar, 100. yılında Ekim Devrimi'ni konuşuyoruz. 2017 yılının sonuna kadar devam etmeyi düşündüğümüz programın ilk bölümünde 1917 Rus Devrim'ine giden yolları ve o yolların üzerindeki aktörleri hatırlayarak bir giriş yaptık. 100. yılında Ekim Devrimi'ine özel köşemiz her çarşamba saat 09:30'da 94.9 Açık Radyo'da!

Playlist:
Şarkıcı / YorumcuParça Adı
Twins
Mouse loves rice
Leonard Cohen
Democracy
Tony Bennett & Andrea Bocelli
Stranger in Paradise
Rusland bafrayt! (Russia liberated) Yiddish song