Açık Gazete: 8 Eylül 2017

Açık Gazete: 8 Eylül 2017

08 Eylül 2017

İlk yarım saatte: Bir "korku filmi olarak yeryüzü"nün seyrine baktık: Afrika, Güney Asya, ve Amerika'yı tarumar eden fırtına ve sellerin hemen ardından Karayipler'de ada, takımada, yarımada üzerindeki ülkelere total yıkım getiren benzeri görülmemiş İrma kasırgası yıka yıka ilerliyor, Haiti ve Bahamaları vuruyor, ABD'de Miami'ye doğru dört nala gidiyordu. 

08 Eylül 2017 tarihinde Açık Radyo'da yayınlanmıştır.
Açık Gazete podcast servisi: iTunes / RSS

Kuzey kutbu, Kuzey Amerika, Avrupa'nın bazı yerlerinde ve Türkiye'de nefes aldırmayan efsane yangınlar sürüyordu. Ani sellerden sonra dünyada ilk kez "ani kuraklık dalgaları" başgösteriyor, bu hem tarlaları kurutuyor, hem de buğday ve pirincin proteinini acayip azaltıyordu. Bu bir satranç ise, artık oyun sonu'na çok yaklaşılıyordu. İklim yıkımını inkâr etmek, yavaş yavaş insanlık suçu haline geliyor, "Tek yol, Yüzde Yüz Yenilenebilir Enerji"sloganı gittikçe daha çok yerde, daha yüksek sesle dile getiriliyordu.

İkinci yarım saatte de, günümüzün en vahim etnik temizlik hareketini ve bunun önüne geçme gayretlerini ele aldık. Burma Askeri cuntasının, "dünyanın en çok baskılanan azınlığı"na karşı topyekûn saldırısının artık bir soykırım sayılmasının gerekip gerekmediği konusundaki değerlendirmelere baktık. Irk ayrımcılığı ve iklim adaletsizliği ile mücadelenin kahramanlarından Başpiskopos Tutu'nun, Burma (Myanmar) de facto (fiilî) lideri Suu Kyi'ye yazdığı açık mektubu okuduk: "Siyasi mevkide yükselmenin bedeli susmaksa, bu çok ağır bir bedel..." (Bkz.: günün Sözü). Birinci saatin sonlarında da ABD'deki Sarraf davası iddianamesine eski Bakan Çağlayan'ın da sanık olarak eklenmesiyle (kod adı: "Abi"), davanın seyrinin değiştiği belirten yargıç Berman'ın sözlerini ve savcının elinde binlerce e-mail ve "tape" bulunduğu haberini konuştuk.

Sezin Öney'le "Seyyare"de: ABD Başkanı Trump ve has adamı Adalet Bakanı Sessions'ın 800 bin "Hayalperest" (DREAMers) genç göçmeni sınır -ya da kapı- dışarı etme operasyonunu, buna karşı verilen tepki ve mücadeleleri, ve bir de, Irak Kürdistan'ında ve İspanya'da Katalunya'da yapılması planlanan bağımsızlık referandumlarını, bunların getirip götüreceği şeyleri ele aldık.

Alp Ulagay'la "Spor"da: Basketbol ve Futbol'da Türkiye milli takımlarının Avrupa ve Dünya şampiyonalarına katılma şansını, futbol takım kaptanlarının etik konumlarını değerlendirdik.

Uzatmalarda: Gülmen ve Özakça eylemlerinin 303, gününe ve eylemlere polis müdahalesine, HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş'ın, HDP'ye yönelik yargılama süreçleri hakkındaki 7 maddelik bilgi ve değerlendirme mektubunun özetine, Hasankeyf'in 12 bin yıllık kültürel varlığını sona erdirecek Ilısu barajı ile ilgili HDK basın açıklaması duyurusuna ve eski bakan Çağlayan'ın, işadamı dostları ile birlikte icra ettikleri bir müzik performansının küçük bir bölümüne yer verdik

Playlist:
Şarkıcı / YorumcuParça Adı
Donna Summer
Bad Girls
Sonny Rollins ve arkadaşları
Global Warming
Zafer Çağlayan (piyano) ve arkadaşları
Elbet Bir Gün Buluşacağız