Açık Gazete: 7 Kasım 2017

Açık Gazete: 7 Kasım 2017

07 Kasım 2017
07 Kasım 2017 tarihinde Açık Radyo'da yayınlanmıştır.
Açık Gazete podcast servisi: iTunes / RSS

Programın başında Ekim Devrimi'nin 100. yıldönümünün Rusya'da nasıl kutlandığı haberlerine baktık. Biraz buruk. "Elbette bazı ilerlemeler oldu, ancak şimdi yeterince adalet yok. Zengin daha zengin, yoksul daha yoksul oluyor" diye kutlayanlar vardı. Sonra iklim: Trump'ın gölgesinde yapılan iklim zirvesi (COP23) başlangıcında gösteriler ve iklim adaleti yürüyüşleri. Dünyanın son 3 yılının, tarihin en sıcak 3 yılı olduğu resmen açıklandı. COP23'ün ilk gününü Ümit Şahin Bonn'dan anlattı. (Kömür karşıtı on binlerin gösterisini ve karşı polis baskısını da İklim İçin programına bağlanan Özgül Erdem Mutlu anlattı. (Bkz.: İklim İçin)

Açık Gazete'nin bugünkü ana konusu, Bernie Sanders'ın belirttiği gibi "çağımız temel meselesi" olan "küresel oligarşi" idi. Yani "Cennet Belgeleri" adı ile 67 ülkede 100 dolayında medya organında aynı anda yayınlanan rezalet: Sayıları iki elin parmağını pek geçmeyen milyarderlerin kontrolunda birtakım kralların, kraliçelerin, cumhurbaşkanlarının, başbakanların, bakanların, politikacıların, sporcuların, şarkıcıların, kalantor televizyoncuların, gazetecilerin vb (yani zengin ve güçlülerin) vergi cennetlerinde dünyanın sıradan halklarının ve insanlarının sırtından semirmeleri. Jeremy Corbyn'in dediği gibi, "vergi cennetlerine konan paralar yüzünden ... okullar, hastaneler, kamu hizmetleri ve nüfusun geri kalan çoğunluğu kaybeder." Cennet Belgeleri'ne göre Türkiye'den Başbakan'ın oğulları, dayısı, yeğeni Malta'da kayıtlı şirketlerle bağlantılı, Enerji bakanı ve ağabeyi de bir dönem Malta'yı tercih etmiş, 93 TC vatandaşı da off-shore hizmet sağlayıcısı şirketin müşterisi olmuş. Britanya ve Alman hükümetleri ile  AB Komisyonu "Cennet Belgeleri"ni resmen incelemeye alırken, Türkiye'de yetkililerden ve araştırmanın ortağı olan Cumhuriyet gazetesi dışında (ana akım) medya organlarından pek ses ya da "tık" çıkmadı.

İlk saatin sonunda sivil toplumcu iş adamı tutuklu Osman Kavala'nın ve tutuklu gazeteci ve yazarlar Ahmet Altan'ın, Murat Sabuncu'nun, Akın Atalay'ın ve Gökçe Fırat'ın, kendilerini ziyaret eden CHPli vekillerle görüştüklerinde ülkedeki büyük hukuksuzluk ve baskıyı dile getirdikleri demeçlerine yer verdik.

Ahmet İnsel'le "Ufuk Turu"nda 100. yıldönümünde Ekim Devrimi'nin bir değerlendirilmesi: Mitoslardan çok günümüz için ders çıkarmanın önemi, ve Katalunya referandumu ışığında İspanya'da halihazır durumun bir değerlendirmesi: Tarihi yüzleşme yapılmayınca sorunların yeniden büyümesinin kaçınılmazlığı konuşuldu.

Güven Güzeldere ile "Açık Bilinç"te Harvard Üniversitesi’nde çalışan genç bilimcilerimizden Dr. Didem Göz Aytürk'le, 2017 Nobel Tıp ödülü konusu olan gece/gündüz ritmleri çerçevesinde, ışık algısının fizyoloji ve davranış üzerindeki etkileri, ve retina dokusu üzerinde yürütülen öncü yeni araştırmalardan söz ettik.
 

Playlist:
Şarkıcı / YorumcuParça Adı
Pain Yang
Yol Şarkısı