Açık Gazete: 7 Eylül 2017

Açık Gazete: 7 Eylül 2017

07 Eylül 2017

Bugün Açık Gazete'de ilk yarım saatte yeryüzüne hakim olmaya başlayan kaos ya da kıyamet belirtilerini konuştuk: Tarihte kayda geçen en güçlü Atlas okyanusu kasırgası Irma Karayipler'deki adaları dümdüz ederek yoluna devam ediyor. Sırada Porto Riko, Dominik, Küba ve ABD (Florida) var. 

07 Eylül 2017 tarihinde Açık Radyo'da yayınlanmıştır.
Açık Gazete podcast servisi: iTunes / RSS

Teksas tufanından hemen sonra gelen dehşetli İrma'nın ardından sırada Jose ve Katia olması, "yeni normal"imizi belirliyor gibi...

İkinci yarım saatte kıyamet çetelesine devam: Yediğimiz içtiğimiz bizim olsun: Dünyanın tüm ülkelerinde musluk sularının % 83'ünde plastik kirliliği var; ayrıca plastik şişe suları da bu mikroskopik plastiklerle bulaşık. İklim değişikliği Yeryüzündeki bit ve pire gibi parazitlerin 1/3'ünü yok ediyor; ama bu yokoluş gıda bitkilerini vb. de yok ederek 6. Büyük Yokoluş sürecini hızlandırıyor! Dev hayvancılık, et endüstrisi tesislerden bilgi sızdırılmasını "terörizm" sayan kanunları ABD'de yürürlüğe geçirdi. Ayrıca, BM Genel Sekreteri'nden dünya savaşı uyarısı, Myanmar'da Arakan Müslüman azınlığa etnik temizlik, hatta soykırım uygulayan orduya ses çıkartmayan fiilî lider Su Kyi'nin Nobel barış ödülünün geri alınması için 300 binden fazla imza alan dilekçe.

Bengi Akbulut'la "Bildiğimiz Ekonominin Sonu"nda 18. yy ütopyacı sosyalizm teori ve pratiklerini 21 yüzyılın 2. onyılında uygulamaya sokan ve bunları sürdürüp geleceğe taşımaya çalışan Katalunya İntegral Kooperatifi (CIC) deneyiminin çalışma tarzını, ilkelerini, yönetmeliklerini, projelerini, atölyelerini vb. konuşmaya devam ettik; konunun devamını 15. gün sonraki programa bıraktık.

Dördüncü yarım saatte, ayda 1 yayınlanmaya başlanan "Güncel Hukuk'ta Bu Ay" programının ikincisinde dünyada hukuk ve adalet indeksinde son sıralara düşen ülkemiz ortamında yeni adli yılda beklentiler, tek tip elbise ve eşitlik ilkesi, ayrımcılık, işkence, masumiyet karinesi ihlalleri ve "kapak konusu, "Duruşmaların Kalem-Kâğıtlı Tanıkları: Çizerler" konuşuldu; çizimlerin görünürlüğü ve empatiyi artırmadaki rolü ele alındı.

*Uzatmalarda: İstanbullu müteveffa dostumuz Yani Vlastos, kendisiyle 17 Nisan 2013'te gerçekleştirdiğimiz söyleşinin yeniden yayımladığımız 7 dakikalık bölümünde 12 yaşında bir çocukken yaşadığı 6-7 Eylül pogromunu, ninesinin cesaretini, evlerine taş atan arkadaşlarını ve 1-2 gün sonra yeniden oyuna başladıklarını anlattı.

Playlist:
Şarkıcı / YorumcuParça Adı
Louis Armstrong
Ramona
The Who
The Song is Over