Açık Gazete: 7 Aralık 2017

Açık Gazete: 7 Aralık 2017

07 Aralık 2017
Açık Gazete podcast servisi: iTunes / RSS

Dünyanın önde gelen psikiyatrlarından Robert Jay Lifton'ın son kitabındaki "Kıyamet İkizleri" öngörüsüne uygun cereyan ediyor her şey:  Nükleer tehlike ile İklim tehdidi atbaşı gidiyor. Başkan Trump'ın, ABD'nin dünyanın en kadim şehirlerinden çok dinli Kudüs'ü İsrail'in resmî başkenti olarak tanıdığını ve Telaviv'deki ABD Büyükelçiliği'nin Kudüs'e taşınacağını ilan etmesi, buna övgüler yağdıran İsrail Başbakanı Bibi Netanyahu dışında neredeyse tüm dünya ülkelerinde büyük tepki ve kaygı ile karşılandı: Trump'ın Ortadoğu'da arı kovanına çomak soktuğu, ateşle oynadığı, barış istediğini söylerken tam aksini yaptığı ve savaş arandığı, hatta "cehennemin kapılarını ardına kadar açtığı" yolundaki yorumların bini bir para idi. Gayri meşru, gayri hukuki, gayrı kanuni, ve gayri adil bir kararın bizi sürüklediği karanlık bir kaos ortamında önümüzü görmekte güçlük çekmekteydik.

Kudüs kararının yanı sıra, ABD'nin Kore yarımadası üzerinde G. Kore ile birlikte süpersonik bombardıman uçakları da dahil 230 uçaklık dev bir filo ile "Vigilant Ace" (Uyanık Bekçi/Pilot/As) tatbikatına girişmesi K. Kore'de "Topyekûn Savaş" provokasyonu olarak nitelendirilmekte gecikmedi. Nükleer savaşın patlak vermesinin "an meselesi" olduğu yolunda resmî yorumlar birbirini izledi. Tam bu esnada, 47 yıl önce Pentagon belgeleri ile dünyanın en büyük "oyunbozan"larından (ifşaatçı) biri olarak ortaya çıkan barış aktivisti Daniel Ellsberg, kendisinin eskiden aslında bir nükleer savaş planlayıcısı olarak görev yaptığını ifşa eden yeni bir kitap yayınladı ve nükleer savaşın bir Nükleer Kış ve Küresel Açlık faciasına yol açarak dünya nüfusunun yüzde 98 - 99'unu yok edebileceğini ortaya serdi.

Kıyamet ikizlerinin ikincisine gelince: Kilit noktaları iklim inkârcılarınca tutulmuş olan Trump hükümetinin büyük gayretine rağmen --ve iyi ki-- ABD'den gayet gayretli bilimsel raporlar çıkmaya devam ediyor. Son hükümet raporu dünyanın her tarafında düzenli ve israrlı bir ısınmanın --üstelik hep artarak-- devam ettiğini net bir dille ortaya koyarken, aynı ülkenin en büyük eyaleti California'nın güneyinde dehşet tehlikeli orman yangınları, görülmemiş derecede kötü rüzgârlarla da beslenerek ortalığı kasıp kavurmakta, hatta zenginlerin malikânelerini de tehdit etmekteydi. O kadar ki, harita üzerinde tehlike sembolü olarak, şimdiye kadar hiç kullanılmamış mor renk kullanılmaktaydı.

Mor demişken, hepimizi hem öfke hem de dehşetten mosmor edecek bir araştırma haberi de Londra'dan taze çıkageldi: Henüz dünyayı görmemiş, ana karnında doğmayı bekleyen bebeklerin hava kirlenmesinden etkilendiği butun küresel bir sağlık felaketine dönüşmekte olduğu doktorlar tarafından ortaya kondu. BM Sağlık örgütü'ne göre 2 milyar bebek hava kirlenmesine maruz kalıyordu: Dünyadaki bebeklerin yüzde 90'ı!

İlk saatin kalan son kısmında, Yunanistan ziyareti öncesinde Türkiye Cumhurbaşkanından firari askerlerin iadesi ve Lausanne Antlaşmasının yenilenmesi talebini dile getirmesi karşısında Yunanistan yetkililerinden tepkiler geldiğini, HDP eşbaşkanlarına dünyanın önde gelen pek çok yazar, sanatçı, düşünür, siyasetçi ve aktivistinden bir destek-dayanışma mektubu geldiğini, açık mektupta bu insanların "Türkiye'de demokrasi yargılanıyor" dediklerini konuştuk. Son haberimiz, Hakkari'de her türlü eylemin 1 ay süreyle yasaklanmış olduğu idi.

Seyfettin Gürsel ile "Ekonomik Gidişat"ta son döviz şoku, enflasyonda rekor kırıldığını, böylece katılaşan enflasyonun bedelinin çok arttığını, yoksul zengin farkının yöksul kesim aleyhine arttığını, "yoksulun enflasyonu" ölçümlerinin açıklanması gerektiğini ve Cumhurbaşkanı'nın sermayenin yurt dışı çıkışları konusunda bir gün arayla birbirine zıt açıklamalarını konuştuk.

"Güncel Hukuk'ta Bu Ay" köşesinde derginin editörü Zehra Kafkaslı konuğumuzdu. Derginin bu ayki nüshasının "münderecatı" özetlendi, tutuklama önleminin önlemlikten ve hukuki çerçeveden çıkarılması, ülkede artan hukuk güvenliği ihtiyacı üzerinde örneklerle duruldu, Baroların işlevlerini yerine getirmekte yetersiz olup olmadığı konusu ele alındı, hukuk kültürü ve kimi teknik ayrıntılara ilişkin yazılara değinildi.

 

Playlist:
Şarkıcı / YorumcuParça Adı
Fairuz
Al Quds Al Atika
Neil Young & Promise of the Real
Already Great
The Dave Brubeck Quartet
In Your Own Sweet Way