Açık Gazete: 6 Şubat 2017

Açık Gazete: 6 Şubat 2017

06 Şubat 2017
Açık Gazete podcast servisi: iTunes / RSS

ABD'de Seattle'daki federal temyiz mahkemesi, Adalet Bakanlığı'nın Başkan Donald Trump'ın yedi ülkeye getirdiği seyahat yasağının sürmesi talebini reddetti.
http://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-38872458

ABD Başkanı Donald Trump, 7 ülke vatandaşına uygulanan vize yasağını askıya alan federal yargıcın verdiği kararın, kanuni yaptırımı ülkenin elinden aldığını ve kısa bir zaman içerisinde o kararın geri alınacağını söyledi. Trump Yargıç Robart'a "Sözde yargıç" diye hitap etti. 
http://www.aljazeera.com.tr/haber/trump-sozde-yargic

ABD Başkanı Donald Trump, Rus devletine atfedilen cinayetlerle ilgili bir soruyu yanıtlarken "Çok katil var. Bizde de çok katil var. Ne sanıyorsunuz? Bizim ülkemiz çok mu masum?" dedi.
http://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-38873863

ABD Başkanı Donald Trump, katıldığı bir televizyon programında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e saygı duyduğunu belirterek, Putin'e 'katil' diyen gazeteciye ilginç bir cevap verdi.
https://tr.sputniknews.com/abd/201702051027073319-trump-putin-suclu-abd-...

Evrensel’den Ekim Kılıç’ın yazısı. ABD’de Trump’a tepki var ama alternatif henüz yok
https://www.evrensel.net/haber/306978/abdde-trumpa-tepki-var-ama-alterna...

İngiltere'nin başkenti Londra'da toplanan binlerce kişi ABD Büyükelçiliği'nden Başbakanlık binasına yürüyerek Donald Trump'ın seyahat yasağını, Meksika duvarını ve İngiltere'yi ziyaret planını protesto etti.
http://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-38867876

Yapılan araştırmaya göre İngiltere'nin üçte ikisi, ABD Başkanı Donald Trump'ın "uluslararası istikrara tehdit" oluşturduğunu düşünüyor.
http://haber.sol.org.tr/dunya/ingilterenin-ucte-ikisi-trumpin-uluslarara...

Birleşik Krallık genelinde 150'den fazla camide, diğer dinlerin inananları ağırlandı. Kuzey Londra'da yer alan Finsbury Park Camisini İngiltere'de ana muhalefetteki İşçi Partisi'nin lideri Jeremy Corbyn de ziyaret etti. 
http://www.yenisafak.com/dunya/ingilterede-150-camide-ziyaret-etkinligi-...

Körfez bölgesindeki zengin Arap monarşileri, ABD Başkanı Donald Trump'ın nüfusları Müslüman ağırlıklı olan 7 ülkeye getirdiği seyahat yasağı karşısında sessiz kalmayı terich etti. Bu ülkelerden yalnızca Katar, kararın gözden geçirilmesi gerektiğini açıkladı. 
http://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-38840016

Türkiye’de referandum gündemi:

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, referandum için kampanyasını Mersin Şehir Hastanesi'nin açılışında yaptığı konuşma ile başlattı.
https://tr.sputniknews.com/turkiye/201702031027059649-erdogan-mersin-seh...

Başbakan Binali Yıldırım, anayasa değişikliği referandumuyla ilgilil "Neden 'evet' diyoruz? PKK 'hayır' diyor, onun için 'evet' diyoruz. FETÖ 'hayır' diyor, onun için 'evet' diyoruz. HDP 'hayır' diyor, onun için 'evet' diyoruz. 'Hayır'cılara bakın ona göre kararınızı verin" ifadelerini kullandı.
https://tr.sputniknews.com/turkiye/201702051027073893-yildirim-hdp-hayir...

Başbakan Binali Yıldırım AKP Merkez Yürütme Kurulu'nda parti temsilcilerine 'evet' kampanyasına katılan rektör, kaymakam ve kamu yöneticilerini eleştirerek "Bu yaptıkları işgüzarlık, konuyu medyaya malzeme yapmasınlar" dediği öne sürüldü.
https://t24.com.tr/haber/basbakandan-evet-diyen-rektorlere-yaptiginiz-is...

CHP'li Budak: TRT’nin tarafsızlık ilkesini çiğnemesi ve çiğnemekte ısrar etmesinin hukuki ve etik yaptırımı olacak mıdır?
http://t24.com.tr/haber/kamu-parasiyla-miting-yapilmasi-etik-ve-hukuki-d...

Kadıköy Bahariye’de 100 kişilik bir grup “Hayır'da birleşelim” sloganıyla AKP-MHP uzlaşısıyla Meclis’ten geçirilen ve başkanlık sistemini de içeren anayasa değişiklik referandumunda “hayır” oyu vermeye çağıran bildiri dağıttı. 
http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/siyaset/670757/_Hayir_a_gozdagi..._Po...

Haziran Hareketi’nin başkanlığa karşı başlattığı ‘hayır’ çalışması kapsamında Kadıköy’de ‘Memleket için hayır’ buluşması gerçekleştirildi.
http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/671065/Binlerce_yurttas_Kadik...

Romanya’da hükümet geniş protesto gösterileri üzerine yolsuzluğa bulaşan siyasetçilerin yargılanmasını zorlaştıran kararnameden vazgeçti.
http://www.dw.com/tr/romanyada-hükümetten-geri-adım/a-37418859

Fransa cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aşırı sağcı aday Marine Le Pen seçim kampanyasını başlattı. Ulusal Cephe lideri Le Pen Fransa'nın AB'den ayrılmasının (Frexit) yanı sıra NATO'dan ayrılmayı da gündeme taşıdı.
http://www.dw.com/tr/le-pen-fransayı-natodan-da-çıkaracak/a-37419716

Letonya Gümrük İdaresi Basın Sekreteri Yevgeniya Poznyak, yasadışı göçü engellemek amacıyla Letonya-Rusya sınırında 23 kilometrelik bir duvar ördüklerini açıkladı.
https://tr.sputniknews.com/avrupa/201702051027073747-letonya-rusya-sinir...

NATO, terör örgütü DEAŞ ile mücadele kapsamında Iraklı güçlerin eğitilmesi amacıyla Irak’a üs kuruyor.
http://www.hurriyet.com.tr/natodan-surpriz-karar-iraka-us-kuruyor-40356553

Dünya Suriye krizine çözüm bulmaya çalışırken 2015 başlarında ateşkes anlaşmasıyla durulan Ukrayna’daki iç savaş yeniden alevlendi. 
http://www.hurriyet.com.tr/unutulan-ukrayna-savasi-alevlendi-40355914

T24: Ziraat Bankası, PTT, BİST ve bazı kamu şirketleri Varlık Fonu'na devredildi
http://t24.com.tr/haber/ziraat-bankasi-ptt-bist-ve-bazi-kamu-sirketleri-...

Ekonomist Uğur Gürses, kamu şirketlerinin Varlık Fonuna devredilmesine tepki göstererek 'Varlık Fonu'na devredilen kuruluşlar denetim dışına çıktı, çiftlik gibi kullanılacaklar' dedi.
http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/ekonomi/671167/Fon_a_devretmeye_ilk_t...