Açık Gazete: 6 Nisan 2018

Açık Gazete: 6 Nisan 2018

06 Nisan 2018

Katliam, Yangın, Skandal: Küçük Bir Haftasonu Paketi​

06 Nisan 2018 tarihinde Açık Radyo'da yayınlanmıştır.
Açık Gazete podcast servisi: iTunes / RSS

Haftanın son günü haberlerinden küçük bir özet verelim:

Katliam: Cumhuriyet, Hürriyet, Milliyet, Habertürk, Sabah, Akşam ve Yeni Şafak gazetelerinin ortaklaşa “katliam” başlığı ile 1. sayfadan verdiği korkunç haberin Cumhuriyet’deki manşetin üst başlığı şöyleydi: “Toplumda yaratılan kutuplaşma cinnete dönüştü...”

Olayı özetlemek mümkünse, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde 4 kişi ateşli silahla öldürüldü. Etrafındaki herkesi FETÖ’cü diye ihbar eden araştırma görevlisi Eğitim Fakültesi’ni silahla bastı. Kendisini 1 yıl önce şikâyet eden 24 kişiyi “24 Kurşuna bakar” ya da “bir şarjöre bakar” diye tehdit eden zanlı hakkında defalarca uyarı gelmiş, emniyet, KOM, İstihbarat kuruluşlarının tümden haberdar olmasına rağmen önlemeyen bir kıyım olmuştu.

Zanlının kendisinin rektörlüğün “özel koruması altında olduğu” da, katliamdan kıl payı ile kurtulan bir öğretim üyesi tarafından dile getirildi. Rektör de fakülteye nasıl silah sokulduğu sorusuna “Fakültemiz içinde silah bulundurmak zor birşey değil” cevabını vererek ülkede “yeni normal”i tanımlamış oldu.

(http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/954182/Eskisehir_Osmangazi_Un...)

Yangın: Birçok gazetenin birinci sayfadan verdiği korkunç haberin Evrensel’deki manşeti, üstbaşlıkları ve haber başlıkları şöyleydi: Taksim İlkyardım hastanesinde yangın çıktı. Taksim İlkyardım’da can pazarı: Yanmaz denen kaplama çıra gibi yandı. Yangın alarmları çalışmadı. Yangın çıkış kapıları kırılarak açılabildi.

Özetlersek, alev alev yanan kaplamalar insanların üzerine yağdı. Müdahale ve tahliyede sorunlar yaşandı. Pek çok hasta, hastane bahçesinde ve hastane dışındaki yollarda kendilerini alacak bir ambulans bekledi. Kimi hastalar dışarı çıkarılırken, ağlayanlar, etrafta koşuşturanlar ve içeride halen hastaların bulunduğunu söyleyenlerle birlikte insanlar tam bir can pazarı yaşadı.

Hastanenin daha önce, inşaat aşamasında da yanmış olduğu, 2011 yılında yangın ancak üç saatlik bir çalışma sonucunda söndürülebildiği, o zaman da tartışmalara neden olduğu “Ya içinde insan olsaydı” diye büyük tepki toplamış olduğu açıklandı. Sağlık emekçileri sendikasının 8 ay önce uyarıda bulunmuş olduğu, eksiklerden ve cayır cayır yanan duvarların kaplama malzemelerinin yanmaz olması gerektiği konusundaki bu uyarılardan yetkililerin haberdar olmasına rağmen önlemeyen, ama neyse ki, kıl payı ile ucuz atlatılan bir yangın olmuştu.

(https://www.evrensel.net/haber/349488/taksim-ilkyardimda-can-pazari-yanm...)

Cep Telefonları Rezaleti: The Nation dergisinde araştırmacı gazeteciler Mark Hertsgaard ve Mark Dowie’nin ortak imzasıyla yayımlanan kapsamlı araştırmaya göre yeryüzünün en hızlı büyüyen endüstrilerden biri olan ve 2016’da 440 milyar dolar kazanç sağlayan kablosuz iletişim endüstrisinin dünya kamuoyunu yıllar yılı aldatmış, hatta “iğfal etmiş”ti.

İletişim devi şirketler cep telefonlarını piyasaya hiçbir testten geçirmeden sürmüşler, daha sonraki yıllarda bizzat endüstrinin içinden bu aletlerin kansere yol açabildiği yolunda araştırmalar gelince, önce bu “ihbarcı” araştırmacıları işten atmışlar, ardından da tüm araştırmalardaki verileri seçici algılamaya tabi tutmuşlardı.

Yani, şirketlerin dünya halklarını dünya çapında aldatmalarının 3. büyük örneği şimdi ortaya çıkmaktaydı: Önce tütün ve sigara endüstrisi, sigaranın sağlığa zararını bildiği halde gizlemiş, ve örtbas etmiş; hemen ardından fosil yakıt endüstrisi iklim değişikliği konusunda tastamam aynı şeyi yapmışken, şimdi de telekomünikasyon (kablosuz) endüstrisi, cep telefonlarının glioma ve akustik nöroma gibi tehlikeli hastalıklara yol açtığını bilimsel olarak saptayan araştırmaları gözardı etmekte ve aksini yayan “araştırma”lara atıf yapmaktaydılar.

Sonuç: Özellikle 5G ürün sunum kampanyalarında devasa bir dezenformasyon kampanyası artı yoğun bir radyasyon yayılması mevcuttu. Ve, bu durum gizlenip tersine enformasyon veriliyordu!

(https://www.democracynow.org/2018/4/5/how_the_wireless_industry_convince...

https://www.thenation.com/article/how-big-wireless-made-us-think-that-ce... )

Devamı Haftaya: Şirket kapitalizminin aldatmaca ve iğfal kampanyaları konusundaki son haberleri artık başka bir vakayinamede verebileceğiz. (Bonus olarak önceden bir tadımlık: Shell, fosil yakıtların iklim tehlikesini onyıllardır biliyordu, ama gizledi; Facebook verileri “kötü niyetli aktörler” tarafından soykırımlarda kullanılan kullanıcılarının sayısının 2 milyara yakın olduğunu ağzından kaçırdı.) 

Vakanüvis ÖM 

Playlist:
Şarkıcı / YorumcuParça Adı
Radiohead
Fake Plastic Trees