Açık Gazete: 6 Ekim 2017

Açık Gazete: 6 Ekim 2017

06 Ekim 2017

Haftanın son Açık Gazete'sinin ilk yarım saatinde gezegenin makûs gidişatına dair son bir haftalık bilimsel araştırmaların ve bu konudaki haberlerin başlıklarından bir özet yaptık.

06 Ekim 2017 tarihinde Açık Radyo'da yayınlanmıştır.
Açık Gazete podcast servisi: iTunes / RSS

Isınan topraklardan, tropik ormanlardan, hayvan besini olarak kullanılan bitkilerden, hayvancılık endüstrisinin tümünden yükselen salımlarla gezegende küresel ısınma ve "Antroposen" çağına girişin kesinleşmesi, ülkede "torba yasa" ile ÇED raporsuz çevre yağması projesi, Sivriada'nın "yamyassı ada"ya dönüştürülmesi projesi, Kanada'da TransCanada boru hattının kitlelerin direnişi sonucunda iptali, İskoçya'da hidrolik kırma/kaya çatlatma projelerinin kitlelerin direnişi sonucunda yasaklanması...

İkinci yarım saatte: Türkiye'de içte operasyonlar ve dışta operasyon/savaş hazırlıkları: Muğla'da çıplak aramayla gündem olan operasyon sonrasında 5 kişinin öldürüldüğü iddiası, Cumhurbaşkanı'ndan Irak hava sahasının ve sınırının kapatılacağı ilanı, CB Sözcüsünden Operasyon için her şeyin hazır olduğu, gerekirse Afrin'e askerle girileceği açıklaması. Ülke içinde ve dışında hukuk problemleri: TBMM'de torba yasa ile gelir dağılımı adaletsizliğinin keskinleşmesi, çevre talanı ihtimalleri, barış imzacısı akademisyenlere terör propagandası suçlamasıyla dava açılması, HSK'nin 39 hakim ve savcının daha ihraç etmesi ile ihraç sayısının 4,560'a yükselmesi Antalya'da kadın döven polis hakkında haber yasağı, Ankara'nın AİHM adaylarına yine "yetersizlik" reddiyesi...

Sezin Öney'le "Seyyare"de Katalunya referandumu, IKYB referandumu ele alındı ve bunlarla bağlantılı olarak hukukun üstünlüğü ve demokrasi konularında her ülkenin kendi geçmişiyle yüzleşmenin önemi üzerinde konuşuldu.

Alp Ulagay'la "Spor"da Barcelona futbol kulübü üzerinden Katalunya referandumu, Gerard Pique'nin "diyalogun yaşamsal önemi" üzerine konuşması, İspanya'da geçmişle yüzleşmenin önemi, Suriye Futbol takımının Dünya Kupası'na katılma imkânının doğması konuları ele alındı.

Uzatmalar'da: Şahin Alpay'ın "Silivri Mektubu : Hürriyet Denen Şey" okundu ve ilk yarım saatte özetlenen iklim yıkımında ilişkin son uluslararası araştırmaların ayrıntılarına girildi.

 

Playlist:
Şarkıcı / YorumcuParça Adı
Sonia Silvestre
Cancion a las Hermanas Mirabal
Tom Petty & the Heartbreakers
Learning to Fly
The Traveling Wilburys
Last Night