Açık Gazete: 6 Aralık 2017

Açık Gazete: 6 Aralık 2017

06 Aralık 2017
Açık Gazete podcast servisi: iTunes / RSS

Açık Gazete'de açılış yine "kıyamet sureleri" gibiydi: Dünya ummanlarının tarihteki en büyük tehdit altında oldukları BBC'nin Mavi Gezegen-2 dizisinde cümle âleme ilan edildi: Sebep: İnsan faaliyetlerinden kaynaklanan iklim değişikliği, plastik kirlenmesi, aşırı avlanma ve gürültü kirliliği. Ünlü doğa korumacısı Sir David Attenborough insanları eyleme çağırdı: "İnsanlığın, hatta Yeryüzündeki tüm hayatın geleceği, şu anda bize bağlı!"

Yeryüzündeki tüm canlı türlerinin insanlık tarihindeki en hızlı yokoluş yüzdesi ile büyük tehdit altına girdikleri Uluslararası Doğa Koruma Birliği (IUCN) tarafından cümle âleme ilan edildi. Sebep: Sürdürülemez tarım uygulamaları, sürdürülemez balık avcılığı teknikleri ve iklim değişikliği. Kırmızı alarm bölümü başkanı Craig Hilton-Taylor, insanları eyleme çağırdı: "Çok hazin bir tablo, ama kırmızı liste bize ayrıca doğa korumanın uygulanabilir olduğunu gösteriyor ve umut veriyor".

Antibiyotik ilaçlara karşı mikrop direncinin artışı yüzünden insan sağlığının belki de tarihteki en büyük tehdit altına girmekte olduğu BM tarafından cümle âleme ilan edildi. Sebep: Hayvancılık endüstrisinde aşırı antibiyotik kullanımının  toprağa, ırmaklara, göllere ve denizlere yayılması. Britanya baş sağlık ve tıp danışmanı Dame Sally Davies insanları eyleme çağırdı: "Birkaç yıl içinde kalça kemiği protezleri gibi rutin ameliyatların ölümcül olmasını istemiyorsak direnç yayılmasını durduralım."

Siyaset: Trump yönetiminin Kudüs'ü İsrail başkenti olarak tanıma ve ABD Büyükelçiliğini oraya tanıma yönünde karar alması ihtimali Orta Doğu'da büyük kaosa yol açabilecek bir sorumsuzluluk ve cüret olarak kınandı. CHP Genel Başkanı, MİT'in dönemin Başbakanı Erdoğan'ı Zarrab/Sarraf konusunda daha 2013 ilkbaharında uyardığının belgesini sundu, devlet sırlarını da AKP hükümetinin bazı bakanlarının rüşvet karşılığında Sarraf/Zarrab'a sattığını söyledi.

"Bu Suça Ortak Olmayacağız" bildirisini imzalayan akademisyenlerden  10'u hakim karşısına çıktı, "Barış Bildirisi"ne imza atmanın suç olmadığı; aksine meşru, ahlaki, hukuki ve yasal olduğu avukatlar tarafından dile getirildi, dava için adliye önüne desteğe gelenler Adliye binasına sığmadı.

Oya Baydar ve Nurcan Baysal, Güneydoğu'da gündemde olan "kirli savaş"ta yaşanan vahşet ve dehşet sahneleri konusundaki tanıklıklarını yazdılar, Baysal, "olayların detayını, isimler, dilekçeler ve diğer evraklarla birlikte dün hem Başbakanlık, hem de Cumhurbaşkanlığının ilgili birimlerine ilettim" diye yazdı.

Cengiz Aktar'la "Nereye Doğru?"da, Barış İçin Akademisyenler davasını, Akademik dünyadaki ihraçların sayısının kapatılan vakıf üniversitelerindeki ihraçların da ilavesiyle gerçekte 9 bine yakın olduğunu, aynı anda devam eden başka davalardaki savunmalardan bazılarından yansıyan şekliyle ülkedeki hukuk sisteminin iyiden iyiye zaafa düşmüş bir görüntü vermekte olduğunu Zarrab/Sarraf davasındaki ifade ve belgelerde ve/ya Man Adası belgelerinde ortaya konan olguların gelecekte ülkede ve uluslararası alanda yaratması mümkün etki ve sonuçlarının neler olabileceğini konuştuk.

"100. Yılında Ekim Devrimi"nde Doğan Çetinkaya'nın ve Açık Gazete'nin konuğu siyasal düşünceler tarihçisi Ateş Uslu idi. 

Playlist:
Şarkıcı / YorumcuParça Adı
Bob Marley & Wailers
Concrete Jungle (Jamaican version)
Johnny Hallyday & Sylvie Vartan
J'ai un problème
Marvin Gaye
What's Going On? (Mercy Mercy Me)
Anonim
Paçanga