Açık Gazete: 5 Şubat 2018

Açık Gazete: 5 Şubat 2018

05 Şubat 2018

Yok Oluşa Doğru Atılan Adımların İzlerini Sürerken
 

05 Şubat 2018 tarihinde Açık Radyo'da yayınlanmıştır.
Açık Gazete podcast servisi: iTunes / RSS

Asya: AP haber ajansının bildirdiğine göre Burma’da geçen Ağustos’ta Rohingya (Arakan) müslüman azınlığa mensup savunmasız sivillerden düzinelercesi, geçen Ağustos’ta hükümet güçleri tarafından topluca katledildikten sonra toplu mezarlara gömülmüş. Katliamdan kaçıp kurtulan birkaç köylü tarafından polisten gizlice çekilmiş videolarda şiddetli sağanaklar sonucu ortaya çıkan cesetlerin, teşhis edilmelerini önlemek için askerler tarafından asitle eritildiği net olarak görülüyormuş. BM özel insan hakları temsilcisi, daha önceki görgü tanıklıklarını doğrulayan bu görüntülerin “soykırım alamet-i fârikaları” olduğunu ilan ederek dünyayı ve insanlığı uyardı. Burma askerleri geçen Ağustos’ta yüzlerce köyü, içindekilerle birlikte yakarken, ayrıca toplu tecavüz ve katliam olayları da gerçekleştirmiş, kaçabilen 700 bin Müslüman mülteci komşu Bangladeş’e sığınmak zorunda kalmıştı. (Democracy Now!)

Afrika: BM’nin Uluslararası Göç Örgütü (IOM), Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nde (KDC) insanların gördükleri –ve görecekleri– şiddet karşısında “kan donduran” bir korku içinde olduklarını söyleyerek dünyayı ve insanlığı uyardı. Etnik gruplar arasındaki çatışmanın ve gittikçe yaygınlaşan güvensizlik ve şiddet durumunun KDC’yi tam bir kırılma noktasına getirdiğini, BM’nin insani yardım kapasitesinin de fonların neredeyse sıfırlanması dolayısıyla, aynı şekilde kırılma eşiğinde olduğunu belirten BM yetkilisi, nüfusun yüzde 10’u olan 7.7 milyon sivilin, 5 yaş altı 4 milyon çocuğun akut beslenme yetersizliği içinde olduğunu söyledi. Sadece son hafta içinde 9 binin üzerinde insanın komşu Burundi ve Tanzanya’ya sığınmak zorunda kaldığı ülke, 800 bini çocuk olmak üzere 1,3 milyon yersiz yurtsuzla Afrika’da 1 numara. Savaşmaya zorlanan, ırzlarına geçilen, katledilen çocuklarla bu ülkede durumun bir tür soykırıma dönüşmesinden de korkuluyor. (Guardian)

ABD ve Dünya: Geçen hafta sonu, ABD Savunma (ya da Savaş) Bakanlığı Pentagon, oldukça radikal bir yeni kararla Nükleer Duruş Değerlendirme (Nuclear Posture Review/NPR) raporunu yayınladı. Daha “küçük” atom bombalarının geliştirilip yaygınlaştırılmasını ve bu küçük bombaların kullanılması üzerindeki kısıtlamaların azaltılmasını öngören yeni Nükleer Duruş karşısında dünyanın önde gelen ülkelerinden bazılarının sözcüleri ve barış için çalışan kuruluşlar yeni duruşun “insanlığı yok oluşa götüreceği” yolunda dünyayı uyarmakta gecikmedi. Çin, nükleer  bombaların “ilk vuruş” silahları olarak kullanılmaması, ancak son savunma silahı olarak kullanılabileceği” yolunda açıklama yaptı. İran siyasi ve ruhani liderleri de benzer tepki gösterdiler. Rusya yetkilileri de bu konuda alarm çanları çaldılar ve atom bombasının tam bir savunma silahı olduğunu, “ilk vuruş” kapasitesine sahip olamayacağını belirttiler. Peace Action (Barış Eylemi) adlı sivil toplum kuruluşu da “Nükleer Duruş Değerlendirme belgesini Doktor Strangelove’a kim yazdırdı?” diye retorik bir soru sordu. (Common Dreams)

Göç ve Dünya: BM 5 Şubat’ta dünyaya ve insanlığa “Küresel Göçmenler Önlemler Paketi” adı altında bir yardım ve dayanışma çağırısı yayınlarken, KDC’den kaçan binlerce mülteciyi güleryüzle buyur eden Burundi BM Mülteciler Yüksek Komiserliği’nden övgü aldı. Libya açıklarında çoğunluğu Pakistanlı 90 sığınmacı boğularak öldü. Fas kıyılarında, Fas’ın komşusu İspanya denizaşırı toprağı Melilla’da 16 göçmen boğuldu. Bu yıl Akdeniz’de boğulan göçmenlerin sayısı 245’e ulaştı. Günde 7 göçmenin öldüğü bu sayı yeni bir rekor. İzmir’in ilçelerinden Yunan adalarına geçmek isteyen ve aralarında birçok kadın ve çocuk bulunan 93 göçmen “yakalandı ve Göç İdaresi Müdürlüğü’ne teslim edildi. Fransa’da Calais göçmen kampında yaşanan şiddet olaylarında 5’i ağır 13 sığınmacı yaralandı. Fransa, dolaylı olarak Almanya’yı sorumlu tuttu. Macaristan,  BM’nin “Küresel Göçmenler Önlemler Paketi” programını kabul etmeyeceğini, yani yardım ve dayanışmaya girmeyeceğini açıkladı ve programdan Soros’u sorumlu tuttu. Üstüne İtalyan bayrağı giymiş bir genç, İtalya’da Macareta’da en az 6 “siyah” göçmeni silahla yaraladı.(Ajanslar, gazeteler, haber siteleri)

Dört bir yanda çanların çaldığı bu küçük dünya turumuz burada bitiyor.

Hoşça kalın, e mi? 

Vakanüvis ÖM

Playlist:
Şarkıcı / YorumcuParça Adı
Ella Fitzgerald Louis Armstrong
Dream A Little Dream Of Me
Violeta Parra
Un Río de Sangre
Blood, Sweat Tears
Spinning Wheel
Violeta Parra
Gracias a la vida