Açık Gazete: 5 Kasım 2018

Açık Gazete: 5 Kasım 2018

05 Kasım 2018

ABD’DE ASRIN DAVASI, BRİTANYA’DA ASRIN İSYANI

Açık Gazete podcast servisi: iTunes / RSS

ABD’nin en yüksek mahkemesi, Trump yönetiminin ciddi frenleme çabalarına rağmen, 21 yaş ve altındaki 21 çocuk ve gencin ABD devleti aleyhine açtığı “asrın davası”nı durdurmayı reddetti ve davanın daha fazla ertelenmemesinin yolunu açtı.

Yaşları 11’le 21 arasında değişen davacılar federal hükümetin fosil yakıtların çıkarım ve kullanımına izin vermek suretiyle iklim istikrarsızlığına yol açtığını, iklim değişikliğini durdurmak için hiçbir şey yapmadığını, böylelikle gençlerin –başta yaşama hakkı olmak üzere sağlık, refah ve huzur vb– bilumum anayasal haklarını çiğnediği iddiasıyla devleti dava etmişlerdi.

 

Juliana ABD’ye Karşı diye adlandırılan davaya “adını veren” 22 yaşındaki  Kelsey Juliana adlı genç kız şöyle diyor: “Daha fazla erteleme olmadan hukuk yolunda yürüyeceğimize güvenmek istiyoruz, ama sanıkların meseleyi nasıl ele aldıklarına bakılacak olursa görürüz ki onlar bu davayı, demokrasimizi, benim kuşağımın ve gelecek kuşakların güvenliğini bir oyun gibi görüyorlar. Bu oyunu oynamaktan sıkıldım ben. Davayı erteleme ve durdurma yolundaki dilekçeler insanı çok yoruyor.”

 

Ama yorgunluğun ne kendisini, ne de arkadaşlarını durdurabileceğini ilave ediyor Kelsey: “Bu davaya yüreğini ve aklını koymuş, son üç yıldır bu yolu bizimle yürümüş olan ve yürüyüşe devam edecek olan herkese çağrımdır: Umudun ve adaletin peşinde bizimle kalın.”

 

Davada gençlerle çocukların hukuk danışmanlarından Philip Gregory de, üç yıldır süregelen uzun – ince yolun sonunda şimdi gelinen noktayı şöyle özetleyivermiş:

“Mahkeme kapılarının yeniden açılmış olmasından dolayı memnuniyetimiz sonsuz. Davacılar duruşmaların derhal başlamasına hazırdır.”

(https://www.commondreams.org/news/2018/11/03/landmark-youth-climate-suit-moves-ahead-supreme-court-rejects-trump-admin-request)

 

***

Ayağa Kalkıyoruz/Başkaldırıyoruz (Rising Up) adıyla Birleşik Krallık’ta ortaya çıkan yeni isyan grubu da “Yokoluş İsyanı” (Extinction Rebellion) diye adlandırdığı isyan hareketini çeşitli eylem, atölye, konferans, sohbet vb faaliyetleri ile yoğun biçimde sürdürüyor. 

 

Grubun kurucularından Roger Hallam, Londra’da Kings College Strand kampusunda Kings Building binasında 06 Kasım Salı akşamı yerel saatle 19:00 – 21:00 arasında vereceği konferansın ana konusunu şöyle belirlemiş:

 

“İklim Çöküşü Çağı’nda Korkusuzluk: Bir Veda Konuşması”.

 

Altbaşlığı da şu: “Korku Bittiğinde, Rejim de Çöker”.

 

İki de ana fikri var:

 

“Şurası artık apaçık: Hükümetler şimdiki yollarında gitmeye devam ederlerse insanlık da yokoluşa gider.

 

“Şurası da apaçık: Sadece şiddetsiz sivil itaatsizlik eylemleri –yani payitahta gidip onun kepenklerini indirtmek– hükümetleri radikal şekilde değişmeye ya da hayatı ölümün önüne geçiren yeni rejimler getirmeye zorlayabilir.”

.......

Duyurunun notu var bir de: “Veda”kelimesine açıklama getirmiş Hallam:

 

“Bu bir veda konuşması, çünkü hafta sonuna doğru büyük olasılıkla hapse atılmış olacağım. Kraliyet Koleji’ni (Kings College) Fosil Yakıtlardan tüm yatırımlarını çekmeye zorlamak için yürüttüğümüz 8 haftalık başarılı kampanya sırasında arkadaşım David Durant ile birlikte Kolej’in Ana Salon duvarlarını yazıladığımız için Kraliyet Mahkemesi’nde yargılanıyoruz Yargıç jüriye iklim yıkımı konusunu anlatma hakkımı ve sorumluluğumu kullanamayacağımı söylediğinde ben bu hakkımı kullanmaya devam edeceğim – ta ki onlar beni mahkeme salonundan sürükleye sürükleye çıkarana kadar. Yargıca kendisinden de, hakkımda  alacağı herhangi bir karardan da korkmadığımı söyleyeceğim. Benden paso.”

(https://rebellion.earth/events/)

 

***

Amerikalı gençlerle çocukların davasını da, Britanyalı isyancıların eylem ve davalarını da izlemeye devam edeceğiz.

 

Vakanüvisiniz hakir, bunun bir görev, hatta zorunlu bir ödev olduğu kanısında.

 

Vakanüvis ÖM

Playlist:
Şarkıcı / YorumcuParça Adı
Juliana v. US plaintiff Xiuhtezcatl
The youth behind
Moğollar
Dağ ve Çocuk (1970)