Açık Gazete: 5 Eylül 2017

Açık Gazete: 5 Eylül 2017

05 Eylül 2017
05 Eylül 2017 tarihinde Açık Radyo'da yayınlanmıştır.
Açık Gazete podcast servisi: iTunes / RSS

Bugün, küresel iklim değişikliğinin artık her canlı tarafından hissedildiği bir dünya gündemine giriş yaptığımız Açık Gazete'nin ilk yarım saatinde, ABD'nin Texas eyaletini vuran Harvey Kasırgası'nın etkilerini ele aldık. En az 63 kişinin öldüğü kasırganın, iklim değişikliğini başlıca nedeni olan fosil yakıt şirketlerinin de memleketi olan Texas'a ekonomik maliyetinin 180 milyar dolara ulaşabileceği açıklandı.

 
Sadece ABD'de değil, dünyanın bir başka köşesinde, Güney Asya'nın Hint alt kıtasının doğusunda da, etkili Muson yağışlarının yol açtığı sellerde bir çok canlı yaşamlarını kaybettiler. Hindistan ve Bangladeş'in kuzeyi ve Nepal'in güneyinde haftalardır devam eden sellerde ölenlerin sayısı 1400'e çıkarken, 40 milyona yakın kişi mağdur oldu. BM Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), bu olağandışı Muson yağışları nedeniyle 16 milyon çocuğun yardıma muhtaç durumda olduğunu belirtti.
 
İkinci yarım saatte: iklim felaketleri ve kaynakların paylaşılamaması kavgasının gölgesinde nükleer savaşın eşiğine gelen dünyadan haberleri aktarmaya çalıştık. Kuzey Kore'nin deprem etkisi de yaratan nükleer füze denemesi, ABD hükümetinin tehditleri ve Almanya'daki seçimlerin üzerinde gerilen Türkiye-AB ilişkileri Açık Gazete'nin ikinci yarım saatinde konuştuğumuz konular arasındaydı. İngiliz The Guardian gazetesi'nin, Azerbaycan'ı yöneten elitlerin, 2,9 milyar dolar değerinde gizli bir fonu Avrupalı siyasetçilere ve gazetecilere para dağıtmak, lobicilik faaliyetleri yürütmek, lüks ürünler satın almak ve kara para aklamak için kullandığını iddiası da gündemimizin ilginç konularından biriydi.
 
Ahmet İnsel ile Kenya'daki seçimlerin yüksek mahkemenin kararıyla iptal edilmesi ve "Portekiz’de sol ittifakın başarısı" üzerine küçük bir söyleşi gerçekleştirdik. Açık Bilinç’te "Memleketimden Bilim Manzaraları" - Düz dünya iddiası, besmeleyle kurban kesimi, depresyon ve psikiyatri konuları üzerinden Türkiye ve dünyada yayımlanmış son bilimsel ve "bilimsel" haberler arasında kısa bir gezinti yaptık.
 
Playlist:
Şarkıcı / YorumcuParça Adı
Manu Chao
Clandestino
The kingston trio
where the all flowers gone