Açık Gazete: 5 Aralık 2017

Açık Gazete: 5 Aralık 2017

05 Aralık 2017

Kıyametten bazı sahnelerle açılış: Yıl sonu istatistikleri: Dünya Meteoroloji Örgütü rakamlarına göre geçen yılın atmosfere saçılan CO2 miktarındaki artış, son 10 yıl ortalamasından %50 daha fazla.

05 Aralık 2017 tarihinde Açık Radyo'da yayınlanmıştır.
Açık Gazete podcast servisi: iTunes / RSS

Paris Anlaşması hedeflerinin tutturulması artık çok zor. Güney kutbunda kıyameti andırır buzul erimesi, dünya ormanlarında kesim ve yangınlardan Yeni Zelanda büyüklüğünde (%51'lik) kayıp, K. Amerika'da, Avrupa'da, Sibirya'da, Brezilya'da, G. Afrika'da ve Yeni Zelanda'da rekor düzeyde yangınlar... Hayvancılık endüstrisinin dünyayı boğduğu ve insanlığı hasta ettiği vurgulanırken bitki temelli tam gıdanın kurtuluş yolu olduğu bildirildi, Türkiye'de havanın "kurşun gibi ağır", hava kirliliği trafik kazalarından 8 kat fazla insan öldürüyor.

K. Kore'den dünyanın "nükleer savaşın hemen işiğine getirildiği uyarısı, Yemen'de ölümcül çatışmaların yaygınlaşması, Suriye'de Şam varoşlarında bombardımanda çoluk çocuk 27 sivilin öldürülmesi, ABD'nin İsrail büyük elçiliğini Kudüs'e taşıması planlarının bölgeyi felakete sürükleyebileceği uyarıları, yüzlerce IŞİD militanının Türkiye üzerinden Avrupa'ya akması...

HDP'nin bir yılı aşkın süredir tutuklu Eşbaşkanı'nın 7 Aralık duruşması için hazırlanan savunmasının bulunduğu bilgisayarın avukat bürosundan "hırsızlar"ca çalınması, tutuklu HDP milletvekilleri için dayanışma çağrıları, "Barış İçin Akademisyenler" davaları öncesinde dayanışma panellerinde biat yok, dik duruş var garantisi, hedef gösterilmeye karşı suç duyurusu, destek ve dayanışma çağrıları, Chomsky'den destek: "Barış imzacılarına karşı açılan dava, korkunç bir yargı hatasıdır."

Ahmet İnsel ile "Ufuk Turu"nda Honduras'ta seçimde hile iddiaları üzerine protesto gösterileri, şiddet, ölüm ve kaosa doğru kayış; İsrail'de yolsuzluklar ve yolsuzlukların örtbas edilme çabaları karşısında sokaklara dökülen onbinler; Yeni Türkiye tarihinin simgesi olacak davalardan "Bu Suça Ortak Olmayacağız" dilekçesi veren akademisyenlerin davası.

Güven Güzeldere ile “Açık Bilinç”te sahtekârlık konusunun, geçen hafta, rüşvet vererek işlerini yürüttüğünü ve büyük paralar kazandığını itiraf eden bir soyguncu şahsında yeniden gündeme gelmesi üzerine: biyolojik dünyada yanıltanlar, aldatanlar, ve kendini kandıranlardan konuştuk ve beynimizdeki "sahtekâr yakalama modülü" hipotezinden, algı operasyonları psikolojisine uzanan bir gezinti yaptık.

Playlist:
Şarkıcı / YorumcuParça Adı
Orchestre Baka Gbine
Kopolo
Bobby McFerrin & Chick Korea
Song for Amadeus