Açık Gazete: 4 Eylül 2018

Açık Gazete: 4 Eylül 2018

05 Eylül 2018

“Artık Ciddi Olma Zamanı!”: 

200 Şahsiyetten Gezegeni Kurtarma Çağrısı

04 Eylül 2018 tarihinde Açık Radyo'da yayınlanmıştır.
Açık Gazete podcast servisi: iTunes / RSS

Vakayinamelerimiz şu sıralarda sadece iklim günceleri halinde yürümek zorunda galiba. Dün  İsveç’teydik. “Greta Grevde” dedik ve 15 yaşındaki Greta Thunberg’in, kendi ülkesinin parlamentosu önündeki kaldırım üzerinde oturup, gezegeni kurtarma yolundaki protesto eylemini anlatan 1 Eylül tarihli Guardian röportajını yayınladık.

Bugünkü vakayinamenin olayı Fransa’da geçiyor: 3 Eylül tarihli Le Monde gazetesinin internet sitesinde 200 uluslararası şahsiyetin gezegeni kurtarma yolundaki canhıraş çağrısını yayınlıyoruz.  

Makale şu başlığı taşıyor:

“İnsanlık tarihinin en büyük meydan okuması: 200 şahsiyetin gezegeni kurtarmak için yaptığı çağrı”

Alt başlıkta da şöyle deniyor:

“Alain Delon’dan Patti Smith’e kadar hepsi, [oyuncu] Juliette Binoche ile astrofizikçi Aurélien Barrau’nun, küresel ısınma karşısında “acilen ve sıkı şekilde” siyasi eyleme geçilmesini talep eden çağrısına cevap verdiler”

Çağrı metni şöyle:

“[Fransa Çevre Bakanı] Nicolas Hulot’nun istifasından birkaç gün sonra şu çağrıyı yayınlıyoruz: İnsanlık tarihindeki en büyük meydan okuma karşısında siyasi iktidar en sıkı şekilde ve acilen harekete geçmek zorunda. Artık ciddi olma zamanı.

Gezegen boyutunda büyük bir felaketin içinde yaşamaktayız. Küresel ısınma, canlı türlerinin müthiş boyutta yokoluşu, biyolojik çeşitliliğin çöküşü, toprakların, suyun ve havanın derinlemesine kirlenmesi, ormanların hızla kayba uğraması: Bütün bunlar ürkütücü işaretler. Şu andaki hızla gidilirse, birkaç on yıl içinde geriye neredeyse hiçbir şey kalmayacak. İnsanlar ve canlı türlerinin büyük çoğunluğu kritik durumda.

En kötüsünü önlemek için hâlâ çok geç değil.

Hiçbir şey olmamış olsun demek için artık çok geç: Çöküş süreci başlamış durumda. Altıncı kitlesel yokoluş, eşi menendi görülmemiş bir hızla gerçekleşmekte. Ne var ki, en kötüsünün önüne geçmek için hâlâ çok geç değil.

Dolayısıyla, büyük felakete karşı mücadeleyi somut önceliği haline getirmeyen, bunu ilan ve kabul etmeyen herhangi bir siyasi eylemin artık gözümüzde bir inandırıcılık taşımayacağını ilan ediyoruz. 

Gezegenin kurtarılmasını hâlâ birinci hedefi haline getirmemiş olan ve bunu zorunlu saymayan bir hükümetin artık tarafımızdan ciddiye alınmayacağını ilan ediyoruz.

Siyasi – ve lobilerden uzak – seçenekler ve bu seçimlerin sonucunda potansiyel olarak halk nezdinde hiç de popüler olmayacak önlemler öneriyoruz. 

Bu bir ölüm kalım meselesi. Özü itibariyle, ikincil bir mesele olarak ele alınamaz.

Pek çok başka mücadele de meşru. Ne var ki, bunu kaybedersek eğer, yürütülecek başka bir mücadele de kalmayacak.” 

İşte bu kadar. Görüleceği üzere kısa, öz, net ve sert bir metin. Tam da gerektiği gibi.

Charles Aznavour’dan Elsa Zylberstein’a kadar 200 tanınmış sinemacı, müzisyen, fizikçi, felsefeci, düşünür, gazeteci, yazar ve oyuncunun "İnsanlık tarihindeki en büyük meydan okuma" diye nitelendirdikleri küresel iklim yıkımı tehlikesi karşısında politikacıları “derhal ve sıkı şekilde” harekete geçmeye çağırdığı bildirinin orijinali ve imzaların bir bölümü için bkz: 

(https://www.lemonde.fr/idees/article/2018/09/03/le-plus-grand-defi-de-l-histoire-de-l-humanite-l-appel-de-200-personnalites-pour-sauver-la-planete_5349380_3232.html.)

Çağrı nasıl bir yankı bulacak, halk topluluklarını ne kadar etkileyecek, ve en önemlisi politikacıları –üstlerine örtülmüş ölü toprağından sıyrılıp– nihayet harekete geçirmeyi başarabilecek mi? Bunu Cumartesi’den başlayarak önümüzdeki günlerde göreceğiz.

Vakanüvis ÖM

 

Playlist:
Şarkıcı / YorumcuParça Adı
Charles Aznavour
For me...formidable
Gladys Knight & The Pips
Friendship Train