Açık Gazete: 31 Ekim 2017

Açık Gazete: 31 Ekim 2017

31 Ekim 2017

Gezegen için alarm zillerinin çalması haberleriyle başladık: Dünya Meteoroloji Örgütü'nün (WMO) bildirdiğine göre dünyanın atmosferinde ısınmaya yol açan CO2 ve muadili sera gazlarının yoğunluğu 3 milyon, hatta belki 5 milyon yıl önceki seviyelere ulaştı. 

31 Ekim 2017 tarihinde Açık Radyo'da yayınlanmıştır.
Açık Gazete podcast servisi: iTunes / RSS

O zamanlar deniz seviyesinin bugünkünden 20 metre daha yüksek olduğu hatırlatılıyor. WMO genel sekreteri fizik kanunlarını hatırlattı: çok daha sıcak, aşırı iklim bizi bekliyor. Gelecek nesiller oturulması çok daha zor bir dünya bulacak." Ayrıca yeni araştırmalar ekolojik kıyametin yol açacağı bir başka büyük felaket konusunda uyarıyor, yüzyıl sonuna kadar 1 milyardan fazla, hatta belki 2 milyar insanın (her 5 kişiden birinin) yerini, yurdunu terk etmek zorunda kalabileceğini belirtiyor.

Bu haberlere yer vermeyen gazetelerin birçoğunun baş sayfasında Londra-Çin arasında 14 ülkeyi birbirine bağlayacak "Demir İpek Yolu"nun Bakû-Tiflis-Kars (BTK) hattına sembolik olarak son çiviyi çakma töreninin haberi ve dramatik fotoğrafları yer alıyordu. Öte yanda, Trump-Rusya "draması"nda final sezonuna girildiğini gösteren haberlere değindik: Trump'ın eski adamları vergi kaçırma, kara para aklama suçlarından polise teslime oldu, Twitter'da "Birşeyler Yapın!" diye çığlıklar atan ABD Başkanı'nın soruşturma özel savcısını kovma ihtimaline karşı ABD'de kitle seferberliği hazırlıkları ve dev gösteri çağırıları yapılıyordu.

Türkiye'de ise Cumhuriyet operasyonunun yıldönümünde dördüncü duruşma başlıyor, dünyanın önde gelen düşünür ve aktivistlerinden Noam Chomsky'den tutuklu gazeteciler ve gözaltındaki iş adamı ve aktivist Osman Kavala için "Türkiye demokrasisine ve özgürlüğüne şiddetli bir darbe olan bu uygulamaların hemen sona erdirilmesi" çağrısı yapılıyordu. (Bkz.: Günün Sözü)  Ayrıca, dünyanın önde gelen ifade özgürlüğü kuruluşlarından pek çoğu (14 kuruluş) Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) öncelikli olarak ele almaya karar verdiği tutuklu durumdaki gazetecilerin davalarında müdahil olarak ayrı ayrı mütalaa veriyordu. Açlık grevindeki eğitimciler Gülmen ve Akça'nın aileleri yaptıkları basın açıklamasında "artık son noktaya geldik" diyorlar ve yetkililere "daha kötü duruma düşmeden, hayatları daha fazla riske girmeden işlerinin verilmesini ve açlık grevinin bitmesini istiyoruz" diye sesleniyorlardı.

Ahmet İnsel'le "Ufuk Turu"nda Cumhuriyet gazetesi 1. yıldönümündeki 4. duruşması, tutuklulara destek eylemleri, Özgür Gündem davası; OHAL'de mahpus öğrencilerin yüksek sayısı, kısıtlılıkları, yasakları, mağduriyetleri; Katalunya referandumu gerilimindeki İspanya'nın geleceğindeki belirsizlik; Kuzey Irak'taki Kürdistan referandumu geriliminde IKBY Başkanlığından ayrılan Barzani'den sonra bölge insanlarının geleceğindeki belirsizlik ve bir de, İzlanda'daki seçimlerde Başbakanlığa gelmesi muhtemel genç solcu kadın siyasetçinin başarısı konuşuldu.

Güven Güzeldere ile "Açık Bilinç"te, Harvard Üniversitesi’nden genç bir bilimcimizi, Dr. Betül Kacar’ı ağırladık, kendisiyle, yeni gelişmekte olan Astrobiyoloji bilimini ve evrende yaşamın başlangıcını konuştuk.

Playlist:
Şarkıcı / YorumcuParça Adı
Orchestra Fireluche & Pau Riba
Nina de Miraguano
Fats Domino
I'm Walkin'