Açık Gazete: 30 Ocak 2017

Açık Gazete: 30 Ocak 2017

30 Ocak 2018

Haftanın ikinci Açık Gazetesi'nin ilk yarım saatini devam etmekte olan Afrin askeri harekatına dair haberlere ayırdık. 11. gününe giren askeri operasyonda, TSK tarafından yapılan basın açıklamasında, "649 terörist etkisiz hâle getirildi" ifadeleri kullanılırken, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarına göre, 7 tanesi TSK mensubu, diğerleri ise ÖSO'dan olmak üzere 20 kişi hayatını kaybetmişti.

30 Ocak 2018 tarihinde Açık Radyo'da yayınlanmıştır.
Açık Gazete podcast servisi: iTunes / RSS

Fakat bir diğer taraftan da, BBC Türkçe servisinin aktardığı üzere, aralarında Birleşmiş Milletler (BM) ve UNICEF'in de bulunduğu kurumlara ait sivil ölüm açıklamaları ve Afrin'deki haber kaynaklarından edinilen bilgiler, harekâtta bugüne kadar çok sayıda sivilin yaşamını yitirdiği iddialarını içeriyordu. Independent'ın ortadoğu muhabiri Robert Fisk'in Afrin'den yazdıkları da bu durumu doğrular nitelikteydi.

Açık Gazete'nin ilk yarım saatinin sonunda, Afrin'e yönelik harekata 'Savaş bir halk sağlığı sorunudur' diyerek karşı çıkan Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi üyesi doktorların evilerinin polisler tarafından basılarak gözaltına alınmaları haberi son dakika gelişmesi olarak duyurduk. Haklarında gözaltı kararı verilenler sağlık çalışanlarının isimleri şöyle: Haklarında gözaltı kararı verilenler TTB Başkanı Raşit Tükel ile diğer TTB Merkez Konseyi üyeleri Sezai Berber, Sinan Adıyaman, Selma Güngör, Şeyhmus Gökalp, Hande Arpat, Ayfer Horasan, Taner Gören, Funda Obuz, Yaşar Ulutaş ve Nazım Yılmaz.

Açık Gazete'nin ikinci yarım saatinde ise, Antalya Muratpaşa ilçesi Belediye Başkanı Ümit Uysal'ı konuk ettiğimiz kaydımızı dinleyecilerimiz ile paylaştık. Programcılarımızdan Gürhan Ertür'ün eşliğinde gerçekleştirimiz mülakatımızda, Muratpaşa ilçesindeki uygulanmaya başlayan "Çevreci Komşu Kart" uygulaması ve  yerel yönetimin diğer projelerini konuştuk.

Ahmet İnsel ile Ufuk Turu köşemizde ise, Afrin'de yaşanan son gelişmeleri, TTB temsilcilerine karşı yapılan operasyonu ve Kıbrıs seçimlerini konuştuk. Açık Bilinç'te ise, 1 Aralık 2017'de kaybettiğimiz, Türkiye kökenli en önemli tarihçi ve eleştiri kuramcılarından Prof. Arif Dirlik'i, EK Dergi GYY Ali Şimşek ile birlikte andık.

Playlist:
Şarkıcı / YorumcuParça Adı
Mano Negra
Indios De Barcelona