Açık Gazete: 30 Mart 2018

Açık Gazete: 30 Mart 2018

02 Nisan 2018

Haftanın son Açık Gazete'sinde dünyanın akciğerleri olarak nitelendirilmesine rağmen her türlü çevresel tahribata maruz bırakılan Amazonların hiç söylendiği kadar balta girmemiş olmadığının öğrenmiş olmanın heyecanı ile programımıza başladık.

30 Mart 2018 tarihinde Açık Radyo'da yayınlanmıştır.

Yapılan son bir araştırmanın verilerine göre, Amazon yağmur ormanlarının Kolomb öncesi dönemde, 390.000 kilometrekaresinde 1.300 jeoglif ve köyü barındırdığı ortaya çıkmış ve bunların üçte ikisi henüz bulunamamıştı.

ülkenin kısıtlı gündeminde ise,  Habertürk'te 27 Mart'ta yayımlanan "Afrin Özel" programında konuşan Afrinliler, 'Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO) kentte yaptıklarını anlattı. Kent sakinleri "Afrin'i ÖSO' talan etti" derken; tercüman ÖSO'yu "YPG" diye çevirmesi, Kilis kent merkezindeki Küçük Çarşı Sokağı’nda 17. yüzyılda inşa edilen "Kürtler Camisi"nin adı, Vakıflar bölge Müdürlüğü tarafından "Türkler Camisi" olarak değiştirilmesi gibi konular yeralıyordu.

KHK sonucu işlerinden olan, intihar eden insanların hesabının sorulacak makalar halen bulunamazken, İzmir'de, FETÖ üyesi olduğu ve ByLock kullandığı iddiasıyla açığa alınınca çalıştığı hastanede intihar eden Asistan Dr. Hasan Orhan Ç.'nin güncellenmiş ByLock listesinde kullanıcı olmadığı ortaya çıkıyordu.

Alman siyasetçi Daniel Cohn-Bendit'in ve şair ve çevirmen Lal Laleş'in 150 gündür cezaevinde olan Osman Kavala'ya yazdıkları mektupları okuduğumuz, dinleyici destek haftasına özel 1 saatlik son Açık Gazetesinin sonuna geldik.

Açık Gazete'nin hemen ardından programcılarımız Fikret Adaman ve Bengi Akbulut ile kollektifler bağlamında Açık Radyo deneyimini konuşabilme fırsatı bulduk.
 

Playlist:
Şarkıcı / YorumcuParça Adı
Miserable Faith
Good Bye