Açık Gazete: 30 Ekim 2017

Açık Gazete: 30 Ekim 2017

30 Ekim 2017

Açık Gazete'ye kâinatın derinliklerinden başladık: NASA yıldızlar arası cisim keşfetti: A/2017 U1, 400 m çapından küçüktü ve acayip hızlıydı. İtici Güç Laboratuarından yapılan açıklamada, bununla ilgili teorilerin hep olduğu, ama yıllardır beklenen olayın bugün geldiği bildirildi. 

30 Ekim 2017 tarihinde Açık Radyo'da yayınlanmıştır.
Açık Gazete podcast servisi: iTunes / RSS

Ardından, gezegenin geleceğinin derinliklerine şimdiden indik: "Afet-i devran" görünümlü "dişi" robot Sophia, "bir robot için ilk olacak şekilde Suudi Arabistan vatandaşlığı ile görevlendirildiği" kendisine iletilince, teşekkür etti: Bu eşsiz ayrıcalıktan büyük onur ve gurur duydum. Dünyada vatandaşlık hakkı tanınmış ilk robot olmak, tarihsel bir an." Sonra zaman tünelindeki gezimizi sürdürdük: Sürekli yaz saati süreklilik kazanınca, ülkenin 5 ayda 3 milyar TL'ye yakın zarar ettiği, ama ülke zarar ederken istisnaî olarak üretici ve dağıtıcı şirketlerin önemli kâr sağladığı belirtildi. Gezegen turunu bitirirken ülkede iklim değişikliğinin denizleri kurutmakta olduğundan, hem memlekette, hem komşu Bulgaristan'da, hem Orta Amerika'da, hem de Asya'da seller ve tayfunlardan bahsettik. Son olarak da ABD'de kış mevsiminin son 100 yılda 1 (yazıyla bir) ay kısaldığını haber verdik.

İkinci yarım saatte kitlelerin Türkiye çapında yoğun Cumhuriyet Bayramı kutlamalarını, "Dışarıdaki Gazeteciler"den, içerdeki gazeteciler için yürüyüşünü ve basın toplantısını, tutuklu Cumhuriyet'çilerin ve tutuklu tüm gazetecilerin serbest bırakılması çağrısını dile getiren 365 gazeteci, yazar, sanatçı, akademisyen, iş insanı ve aydının açıklamalarını dile getirdik. Somalı'deki intihar saldırılarını, İstanbul'daki saldırı planlarını uygulamak üzereyken yakalanan IŞİD militanlarını, Aydın'da evlerinin önünde kalaşnikoflarla birbirlerini katleden ve paralayıp yaralayan "muhasım" aile militanların çatışmasını (2 ölü, 10 yaralı), seçimle gelen belediye başkanının büyük yerden gelen emirle "istifa"sını açıklayıp fitnecileri de Allah'ın helakına havale etmesini konuştuk.

Ali Bilge ile "Ekonomi Politik"te İMF'nin başkanının "neoliberalizmi" eleştirir görünen sözlerinden kalkarak, aynı eleştirileri yapar gözükür ve Fransa Cumhurbaşkanlığı'na aday gösterilirken âniden ortadan kaybolmak zorunda kalan eski başkanın ardından, Fransa'nın yeni Cumhurbaşkanının zenginlerin vergilerinde indirime gitmesinin "tarihi hata" diye nitelendirilmesine, dünya milyarderlerinin sadece 2016'de yüzde 17 artarak toplam 6 trilyon dolarlık yeni servetleriyle dünyada yeni "Yaldızlı Çağ"a girişlerini konuştuk.

Son yarım saatlik dilimde gözaltına alınan sivil toplum ve haklar savunucusu iş adamı Osman Kavala'nın 2010'da ülkede hukuk güvenliği koruma konusundaki çabalarına, Irak'lı Ezidilerin katliamdan kaçanlarının korunması konusundaki yardım çabalarına vb. değinen yazılara yer verdik. IKYB başkanı Barzanİ'nin istifası ve Irak Kürt Bölgesel Yönetimi parlamentosundaki gerilimi, İspanya'daki Katalunya'daki bağımsızlık referandumu sonrasında artan gerilimi, bağımsızlığa karşı çıkan yüz binlerce Katalunyalının kitlesel yürüyüşünü, İzlanda'da seçimlerde liderleri yolsuzluğa, etik sorunlara bulaştığı iddia edilen orta-sağ partilerin gerilemesiyle genç kadın siyasetçinin liderliğinde yeni bir ortanın solu hükumeti ihtimalinin belirmesini ve Türkiye'de 235 gündür süregelen açlık grevlerini yürüten akademisyen ve eğitimcileri takip eden doktorun vahim uyarısını konuştuk: "Her an her şey olabilir!" (Bkz.: Günün Sözü)

Playlist:
Şarkıcı / YorumcuParça Adı
Ella Fitzgerald
Ev'ry Time We Say Goodbye
Fats Domino
Blue Monday
Fats Domino
Red Sails in the Sunset