Açık Gazete: 3 Mayıs

Açık Gazete: 3 Mayıs

03 Mayıs 2018

Biraz Havadan, Biraz Sudan, Biraz da Paradan Puldan

 

03 Mayıs 2018 tarihinde Açık Radyo'da yayınlanmıştır.
Açık Gazete podcast servisi: iTunes / RSS

Dünyanın birçok yerinde iklim bilimciler insan kaynaklı küresel ısınmanın sıcak dalgalarını daha sıcak, daha uzun süreli, daha sık olacağını gittikçe daha sık âcil uyarılarla hatırlatırlarken, Nisan ayının son gününde Pakistan'da Nawabşah kentinde termometreler 50.2 C'yi gösterdi! Bu, Yeryüzü'nün herhangi bir yerinde Nisan ayında ölçülmüş en yüksek sıcaklıktı! Önde gelen meteorologlardan bir diğeri, bu rekorun yalnız Pakistan için değil, boylu boyunca tüm Asya için geçerli olduğunu gösterirken, aşırı hava uzmanı bir tarihçi de onu doğruladı ve modern kayıt tarihin en yüksek hararet rekoru olduğunu belirtti. Yazar ve aktivist Bill McKibben da rekoru doğrulayan twitter mesajında, eski rekorun...geçen yıl kırıldığını hatırlatıyordu. Nawabşah sakinlerinin, baharda böyle olursa,, yazın kimbilir neler diye düşünerek kentten kaçıp gitmeyi planladıkları haberleri Pakistan basınında yer aldı.

Hava kirliliğindeki eşitsizliğin zengin ülkelerle yoksul ülkeler arasında genişlediğine dair endişe verici veriler Dünya Sağlık Teşkilatı (WHO) tarafından yayınlanırken, İklim değişikliğinin zararını kısmen karşılayabilmeleri için zengin ülkelerden yoksul ülkelere verilmesi Paris İklim Anlaşması'nda taahhüt edilen 100 milyar dolarlık yıllık fonun neredeyse yarısının karşılanmadığı yolundaki endişe verici veriler, Oxfam yardım kuruluşu tarafından açıklandı.

Denizdeki sıcak hava dalgalarınınsa hem sıklık, hem de süreklilik olarak arttığı yolunda kaygı verici bir araştırma da yeni yayınlandı: İnsan Kaynaklı İklim Yıkımı'ndan doğan atmosfer sıcaklığının yüzde 93'ünü absorbe ederek küresel ısınmayı muazzam frenleyen okyanuslarda yıllık sıcak dalgaları gün sayısında dünya çapında yüzde 54 oranında akıl durdurucu bir artış olduğunu ortaya koyan bir araştırma bu!
Islak mendillerin Britanya'da belli başlı tüm nehirlerin yataklarının biçimini kökünden değiştirmekte olduğu yolunda endişe verici veriler Thames21 adlı çevre kuruluşu tarafından açıklandı. Islak mendiller polyester ya da polypropylene gibi plastik maddelerle dokunduğu için suda çözülmüyor ve büyük kirlilik oluşturuyor. Buna rağmen, yılda 3 milyar dolarlık dev ıslak mendil endüstrisinin yılda 6-7 milyar dolar büyüyerek, 3 yıl içinde 4 milyar dolara ulaşacağı hesaplanıyor. Bir kelime oyunu ile "towelette" adı altında online bir müzesi bile açılmış!

Son olarak, dünyada silah harcamalarının 2 trilyon dolarlık bir rekora ulaştığı açıklandı! Stockholm Barış Araştırmaları Enstütüsü'nün (SIPRI) yıllık raporu, ABD'nin askerî harcamalarda her zaman olduğu gibi, uzak ara başı çektiğini, onu Çin'in, S.Arabistan'ın, Rusya'nın, Hindistan'ın, Fransa'nın, İngiltere'nin, Japonya'nın, Almanya'nın, G.Kore'nin - --kendi aralarında az farklarla-- izlediklerini, Türkiye'nin ise 18 milyar dolardan fazla bir miktarı silahlara ayırarak dünyada 15. sıraya yerleştiğini ve böylelikle hatırı sayılır bir başarı performansına imza attığını ortaya koyuyor.

Hayırlara vesile olur inşallah!

Vakanüvis ÖM

Playlist:
Şarkıcı / YorumcuParça Adı
Konji Pesida Venam
Sethupathi
Elton John
Tiny Dancer
Pete Seeger
Where Have All The Flowers Gone