Açık Gazete: 3 Kasım 2017

Açık Gazete: 3 Kasım 2017

03 Kasım 2017
03 Kasım 2017 tarihinde Açık Radyo'da yayınlanmıştır.
Açık Gazete podcast servisi: iTunes / RSS

İlk saatte önce hikâye anlatıcılarını konuştuk. Yeni yayın döneminde Açık Gazete'nin açılışında her gün bir hikâyesini okuduğumuz Eduardo Galeano'nun "Hikâye Avcısı" kitabının İngilizce çevirisi gelecek hafta ABD'de yayımlanıyor. AG'yi, kitaptan "Özgürler" adlı hikâye ile açtıktan sonra,15 yıldır yakından izlediğimiz Tom Dispatch ve Tikkun adlı internet yayınlarının bu büyük yazara gönderdikleri saygı mektuplarına selam verdik. Galeano'nun özgür kuşlarıyla göğe çıktıktan sonra yere inmeden önce daha da yükselip uzaya çıktık: Yörüngesinde döndüğü yıldızdan 2 kat büyük ve astronomi prensiplerine tamamen aykırı olan NGTS-1b gezegenin keşfini konuştuk.

Ardından yere indik ve fosil yakıtlardan kaynaklanan iklim değişikliği yüzünden önümüzdeki 10 yıl içinde 10 milyonlarca insanın zorunlu terk-i mekânı ile dünyanın en büyük mülteci krizi çıkacağı haberini duyurduk. Sonra da Enerji Bakanının fosil yakıt kaynakları için yeni kuyular kazılacağını, Akdeniz'de gaz ve petrolün bulunmasının en  büyük temennisi olduğunu söylediği haberini verdik. Cumhurbaşkanının Türk milletinin en büyük hayali olan yerli otomobiller için 5 "babayiğit" şirkete tarih, talimat ve sipariş verdiğini söyledik. Birinci saatin sonlarında bunları çatışmalarda şehit düşen asker ve korucularla, operasyonlarda öldürülen 51 PKK'lı haberleri, ayrıca ülkede genel hukuksuzluk şikâyetleri konulu haberler izledi...

Sezin Öney ile "Seyyare"de Görevden alınan Katalan bakanlar, aranan Başbakanlar ve yükselen krizle beraber İspanya'nın yüzleşemediği geçmişinden, yüzleşmede zorlanacağı belirsiz geleceğini konuştuk.

Alp Ulagay'la "Spor"da futbolda Avrupa Şampiyonlar liginde BJK'nın başarısını, BJK stadında taraftar tezahüratının gücünü, futbolda takım kaptanlığının giderek azalan sembolik önemini, basketbolda ise FB'nin ve Barcelona'nın gelecekteki potansiyel performanslarını, konuştuk.

Playlist:
Şarkıcı / YorumcuParça Adı
Moondog
Bird's Lament