Açık Gazete: 29 Ocak 2018

Açık Gazete: 29 Ocak 2018

29 Ocak 2018
29 Ocak 2018 tarihinde Açık Radyo'da yayınlanmıştır.
Açık Gazete podcast servisi: iTunes / RSS

Ömer Madra ve Selahattin Çolak'ın eksikliğinde başladığımız haftanın ilk Açık Gazete'sinde anlaması güç olan gündemi yer yer geçmişe dönerek idrak etmeye çalıştık. 

Uluslararası bir festivale katılan ilk Türk filmi Leblebici Horhor Ağa'nın çekimi bitmesinin 84. yıldönümde, yönetmenliğini Tolga Karaçelik'in yaptığı 'Kelebekler' filminin ABD'deki Sundance Film Festivali'nde, Dünya Sineması Büyük Jüri Özel Ödülü'ne layık görülmesiyle beraber okduk. Ayrıca Yoweri Museveni'nin Uganda Devlet Başkanı olarak görevine başlamasının 32. yıldönümünde, Ugandalı liderin ''Trump'ı seviyorum'' açıklamasını ve o zamanlar Başbakan olan Tayyip Erdoğan'ın İsviçre'nin Davos şehrinde düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu'nda yaptığı "one minute" çıkışının 9. yıldönümünde, yine aynı foruma katılan ABD Başkanı Donald Trump'ın konuşma yaptığı sırada medyaya yönelik yorumları nedeniyle yuhalanması haberi ile karşılaştırarak aktarmaya çalıştık.

Bir diğer tarafta da iklim felaketleri vardı. Fransa'da aşırı yağışlar, başta başkent Paris olmak üzere çeşitli kentlerdeki nehirlerin taşmasına yol açmış, başkentte 1,500 kişi evlerini terk etmek zorunda kalmıştı. Dünyanın en çok ziyaret edilen müzelerinden olan Louvre Müzesi'nin İslam Eserleri koleksiyonunun bulunduğu alt katı, sel ihtimali nedeniyle ziyaretçilere kapatılırken, Lyon'dan geçen Rhone ve Saone nehirlerinde su rekor seviyeye yükselmişti.

Son 50 yılın en kurak yılını yaşayan İran'da bir gecede ortaya çıkan kar yağışı yüzünden ulaşım durmuş, havalimanları işlemez hale gelmiş, okullar tatil olmuştu. Birkaç gün öncesine kadar yağmur duasına çıkılan Urfa'nın Siverek ilçesinde ise, son yağışlar nedeniyle bazı tarım arazileri sular altında kalmış, ilçeye 30 kilometre uzaklıktaki Kara Bahçesi Mahallesi'nde fırtına nedeniyle bazı evlerin çatıları uçmuş, duvarları yıkılmıştı. 

Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Kayıhan Pala, Bursa'da beklenmedik kalp krizlerinin sebebinin hava kirliliği olabileceğini söylerken, Hong Kong'ta yapılan bir araştırma sonucunda, hava kirliğinin akıl sağlığı problemi olan insanlarda ölüm riskini arttırdığı ortaya çıkmıştı.

Savaş ve barış dengesinde dünyada ibre haftasonu savaştan yana ağırlığını koymuştu. Afganistan’ın başkenti Kabil’de bomba yüklü ambulansla düzenlenen intihar saldırısında ilk belirlemelere göre en az 103 kişi hayatını kaybetti, 235 kişi yaralandı, ülkede bir günlük yas ilan edildi. Suriye'de İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi'ne düzenlenen hava saldırılarında da aralarında kadın ve çocukların bulunduğu 14 sivil hayatını kaybettiği, en az 30 sivilin de yaralandığı duyuruldu.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın amacının Suriyelileri evlerine göndermek olduğunu söylediği, Tiürk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK), Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ile birlikte Afrin'e yönelik olark düzenlediği Zeytin Dalı Harekâtı'nın dokuzuncu gününde, TSK "557 terör örgütü mensubunun etkisiz hale getirildiği” bildirilmişti.

Savaşın bir diğer tarafında ise soruşturmalar vardı. İçişleri Bakanlığı "Savaş Bir Halk Sağlığı Sorunudur" bildirisi yayınladığı için Erdoğan tarafından hedef gösterilen TTB hakkında suç duyurusunda bulunacağını, TRT, "TSK sivillere bombardıman yapıyor, saldırıyordu" dedikten sonra özür dileyen spiker hakkında inceleme başlattığını açıklamıştı.

IŞİD Karşıtı Koalisyon sözcüsü Ryan Dillon, koalisyon güçlerinin Menbiç’te kalacağını ve SDG’ye desteği sürdüreceklerini Türkiye’ye “açık bir şekilde” ilettiklerini söylerken, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) eski milletvekili Umut Oran da, Sosyalist Enternasyonal’deki başkan yardımcılığı görevinden Enternasyonal’in Afrin harekatının durdurulması yönünde çağrı yaptığı bildiri nedeniyle istifa ettiğini duyurmuş. 

Dünya gündeminde ise seçimler vardı. Yeşiller'in eş başkanlıklarına partinin reel politikaları savunan kanadından Robert Habeck ve Annalena Baerbock seçildi. Honduras'ta ikinci kez göreve gelen Devlet Başkanı Juan Orlando Hernandez'in yemin töreni, şiddet olaylarının gölgesinde düzenlendi. Güney Kıbrıs'ta ise halk gelecek beş yıl boyunca cumhurbaşkanlığı yapacak ismi belirlemek için sandık başına gitti. 

Açık Gazete'nin son yarım saatinde ise, Kaldırım Nerede? projesini konuşmak için Sokak Bizim Derneği'nden Arzu Erturan'a bağlandık. Kampanya hakkında daha detaylı bilgi almak için bu link'e tıkalayabilirsiniz.

Playlist:
Şarkıcı / YorumcuParça Adı
Quatro Pesos de Propina
Glu Glu
Pink Floyd
Comfortably numb
Ramones
Blitzkrieg bop
Pink Floyd
Wish you were here