Açık Gazete: 29 Mart 2018

Açık Gazete: 29 Mart 2018

29 Mart 2018

15. Açık Radyo Dinleyici Destek günlerinde devam etmekte olan 1 saatlik Açık Gazete programımıza Türkiye'den ve Dünyadan çevre ile alakalı vahim gelişmeleri aktararak başladık. 

29 Mart 2018 tarihinde Açık Radyo'da yayınlanmıştır.
Açık Gazete podcast servisi: iTunes / RSS

TMMOB İstanbul İl Koordinasyonu tartışmalı proje Kanal İstanbul’a ilişkin hazırladıkları raporda, projenin yaşamsal bir yıkıma ve felakete yol açabileceği vurgulanıyor ve projeden derhal vazgeçme çağrısı yapılıyordu. Edirne ve Bulgaristan'daki aşırı yağışların ardından kentteki taşkın riski artarak devam ediyor, halkın sokağa maskeyle çıktığı Pekin'in bazı bölgelerinde görüş mesafesi kirli hava kütlesi nedeniyle 500 metreye kadar düşüyordu.

Siber alemdeki gelişmelerde ise durum şuydu; Veri skandalıyla ilgili Facebook üzerindeki baskı artarken, Amerikan medyası şirketin kurucusu Mark Zuckerberg'in Kongre'de ifade vermeye hazırlandığını bildirdi. Ekvador hükümeti ise diğer ülkelere ilişkin açıklama yapmama konusundaki taahhütlere uymadığı gerekçesiyle WikiLeaks kurucusu Assange’ın internet bağlantısını kesti.

Sibirya'daki 63 kişiye mezar olan AVM'de çıkan yangının dumanı henüz dağılmamışken, bu sefer Venezuela'da bir karakolda çıkan yangında 86 kişi ölmüştü. Kapıları açılmayan aşırı kalabalık AVM'lerde ölen insanlığın adresi, bu sefer kapısı açılmayan aşırı kalabalık cezaevleri olmuşa benziyordu.

ABD'de Maryland Yargıcı, Trump'a anayasayı ihlalden dava açılmasına izin vermiş, Türkiye'de ise erken seçim tartışmaları daha duyulur hale gelmişti.

Tüm bu hengâmenin arasında ise, Açık Radyo 15. Dinleyici destek günlerinin 6. gününe girmiş bulunmaktaydı. Açık Gazete programının hemen ardından porgramcımız Seyfettin Gürsel'i stüdyolarımzda konuk olarak ağırlayarak, Chris Hedges'ın "'The Gig Economy' Is the New Term for Serfdom ve Jeremy Lent'in "Culture Shift: Redirecting Humanity’s Path to a Flourishing Future" başlıklı makaleleri ve Thomas Picketty'nin "21.yüzyılda Kapital" adlı üzerinde dünya denilen gezegenin mevcut durumu ve o gezegen üzerinde mütevazi bir şekilde dinleycilerinin desteği ile ayakta durmaya Açık Radyo'nun konumu üzerine konuştuk.

Playlist:
Şarkıcı / YorumcuParça Adı
Tony Martin
Valencia
Astrud Gilberto
The Girl from Ipanema