Açık Gazete: 29 Kasım 2017

Açık Gazete: 29 Kasım 2017

29 Kasım 2017

Bugünkü Açık Gazete'ye sınıf ayrımı haberleri ile başladık: ABD'de Başkan Trump, ultra zenginlere yeni milyarlar akıtacak vergi indirimi kanununu çıkartma peşinde koşarken, Türkiye'de ultra zenginlerin sayısı 2 yılda 2ye katlanmaktaydı. Ayrıca ABD, Trump'ın ilk 10 ayında 49 milyar dolarlık silahı dünyaya satıp yeni dünya rekorunu kırıyordu. Silah demişken, K.Kore yeni füze denemesinin ardından, yeni geliştirdiği füzenin ABD'nin her yerini vurabileceğini açıklamaktaydı.

29 Kasım 2017 tarihinde Açık Radyo'da yayınlanmıştır.
Açık Gazete podcast servisi: iTunes / RSS

Saatin geri kalanını Ankara'da vergi cennetlerinde "Erdoğan'ın hesapları" tartışması ve Sarraf/Zarrab davası tartışmaları ile geçirdik. Ana Muhalefet lideri Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eniştesi, kardeşi, dünürü, oğlu ve eski özel kalem müdürünün 2011-2012 arasında 20 gün içinde vergi cenneti Man adasında, Erdoğan'ın petrolcü, doğal gazcı, inşaatçı, gemici, müteahhit iş adamı Sıdkı Ayan'ın 1 sterlin sermaye ile kurduğu Bellway şirketine15 milyon dolara yakın para aktardığının swift belgelerini ve dekontlarını ve tüm şirket belgelerini TBMM'deki grup toplantısında kürsüden gösterdi ve "Haysiyetli bir adamsan gereğini yap!" dedi. Cumhurbaşkanı'ndan bir cevap gelmedi, ama avukatı, görmediği, incelemediği bu belgelerin tümünün sahte, iddiaların tamamının yalan olduğunu ilan etti. İktidar partisinin üç sözcüsünden ise görmedikleri bu belgeler hakkında üç ayrı yorum geldi: Grup Başkan Vekili Bostancı "ne olduğunu bilmiyoruz" derken, bir diğer Grup Başkan Vekili Turan  bunların resmî (yani ticarî) işlem olduğunu söyleyip CHP Genel Başkanı'nı istifaya davet ediyor, AKP sözcülerinden Ünal da "bunlar suç belgeleriyse, bunları elinde bulundurmak da suçtur!" diye Man belge/yorumları şeytan üçgenini tamamlıyordu. Kamu yayıncısı TRT, Kılıçdaroğlu'nun belgelerini  açıklamaya başladığı saniyede rutin yayını keserek, "mükemmel zamanlama" alanında dünya çapında bir örnek sergiliyor, CHP Grup Başkan Vekili Özel, ülkenin bu vergi cennetinden toplam 18,5 trilyon lira vergi kaybı olduğunu, CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğdu da Man adası ile Türkiye'nin imzaladığı "vergi bilgi paylaşımı" anlaşmasının 5 yıl süre ile "sümenaltı" edildiğini açıklıyordu.

Son 15 dakikada kritik Zarrab/Sarraf davası haberlerine eğildik: Zarrab sanıklıktan tanıklığa kaydı, mahkemede tek sanık [Halkbank eski Gnl. Md. Yd.] Atilla kaldı. Ne var ki, Atilla'nın avukatı "rüşveti Atilla değil, Aslan aldı" dedi. [Halkbank eski Gnl. Md. Süleyman Aslan]. Ayrıca Zarrab Türkiye'de rüşvet ağı kurmakla suçlanmanın yanı sıra, New York cezaevinde de rüşvet ağı kurarak kadın, içki, uyuşturucu ve yiyecek temini cihetine gitmekle suçlanıyordu. Savcı da "Zarrab ayakkabı kutularını anlatacak" dedi. Bu arada borsa düştü, dolar yükseldi, Ekonomi Bakanı "dövizde yükselmenin gerekçesi yok, spekülasyon, yakında rahatlar" diyerek herkesin içini rahatlattı.

Cengiz Aktar ile "Nereye Doğru"da Türkiye'nin "inşaat azgınlığı, "Çılgın Proje" denen Kanal İstanbul projesine, bu "çılgınlığın" ekolojik, ekonomik, tarihî, kültürel, hukukî ve sosyolojik bakımlardan imkânsızlığı, ama öte yandan siyasî ve spekülatif "elverişliliği" açısından bakmayı denedik, demokrasi eksikliği açısından yorumladık.

Doğan Cetinkaya ile "100. Yıldönümünde Ekim Devrimi" programında tarihçi Foti Benlisoy konuğumuzdu.

Playlist:
Şarkıcı / YorumcuParça Adı
Iggy Pop
Corruption
The Beatles
Here Comes the Sun
Napoleon XIV
They Are Going to Take Me Away, Ha ha!