Açık Gazete: 29 Haziran 2018

Açık Gazete: 29 Haziran 2018

29 Haziran 2018
29 Haziran 2018 tarihinde Açık Radyo'da yayınlanmıştır.
Açık Gazete podcast servisi: iTunes / RSS

Haftanın son Açık Gazete'sinde ele aldığımız konulardan bazıları şunlardı:

 • Suriye ordusu ülkenin güneydoğusundaki isyancılara yönelik operasyonunu genişletti. Beşar Esad rejimi ve destekçilerinin Suriye'nin güneybatısındaki Dera iline düzenlediği saldırıda en az 20 sivil öldü.  Ürdün ise saldırılardan kaçarak sınırı geçmeye çalışan on binlerce sivile kapılarını açmayacağını açıkladı. (VOA) (Hürriyet)
   
 •  Ürdün ise saldırılardan kaçarak sınırı geçmeye çalışan on binlerce sivile kapılarını açmayacağını açıkladı.
   
 • Fakıbaba, "Yeterli kadar patatesimiz var. Bugünden itibaren fiyatları düştü. Düşmeye devam edecek. Yeterli patatesimiz var ama fırsatçılardan dolayı fiyat yükseliyor" derken, Suriye'den patates alma sebebini de açıkladı: "Suriye kardeştir, oradaki insanların zenginleşmesini de isteriz. Neden Suriye dururken başka bir yerden alalım?" Fakıbaba, "Yeterli kadar patatesimiz var. Bugünden itibaren fiyatları düştü. Düşmeye devam edecek. Yeterli patatesimiz var ama fırsatçılardan dolayı fiyat yükseliyor" derken, Suriye'den patates alma sebebini de açıkladı: "Suriye kardeştir, oradaki insanların zenginleşmesini de isteriz. Neden Suriye dururken başka bir yerden alalım?" diye sordu. (Gazete Karınca)
   
 • Küresel Orman Gözlemevi’nin yeni raporuna göre Brezilya’da çiftçilerin ormanları yaktığı kaydedilirken, Kolombiya’da FARC’ın çekildiği bölgelerdeki ‘paylaşılamayan topraklarda’ kesilen ağaçların sayısı hızla artıyor. Raporda, Amazonlarda yaklaşık 16 milyon hektarlık alanda ormansızlaşma yaşandığı belirtiliyor. (Gazete Karınca)
   
 • Kıbrıs Rum Kesimi'nde son üç yıldır süren kuraklık sorunu ciddi boyutlara ulaşırken hükümet, tarım sektöründe sulamaya bu ay sınırlama getirdi. (Euronews)
   
 • İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Valilere müsteşarım üzerinden talimat gönderdim; ' CHP İl başkanlarını bundan sonra şehit cenazelerinde protokole kabul etmeyin' diye. Bu kadar basit" dedi. (ODATV)
   
 • Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun “Valilere, CHP il başkanlarını bundan sonra  şehit cenazelerinde protokole almayın talimatı verdim” sözleriyle ilgili açıklama yaptı. Soylu'nun "toplumsal çatışma ve kaos çağrısı" yaptığı belirtilen açıklamada "Bu sorumsuz ve hadsiz tutum açıkça ateşle oynamaktadır" denildi. (T24)
   
 • Şehit Jandarma Uzman Çavuş İsa Özkan için Bursa’da düzenlenen cenaze töreninde, CHP'nin çelengi bir grup tarafından yere atıldı. Çelenk, polis tarafından camiden çıkarıldı. (T24)
   
 • Halkların Demokratik Partisi (HDP), HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’ı 'tehdit ettiği ileri sürülen' İçişleri Bakanı Süleyman Soylu hakkında suç duyurusunda bulunduğunu açıkladı. (Euronews)
 • MHP, 13 Temmuz Cuma günü yapılacak TBMM Başkanlığı seçimlerinde AKP'nin adayını destekleyeceğini açıkladı. (T24)
   
 • İyi Parti'nin kurucuları arasında yer alan Mehmet Aslan'dan AKP'ye destek açıklaması geldi. Aslan, "AK Parti çıkıp doğru bir şey savunuyorsa, söylediği şey millet için faydalı bir şeyse ona destek olacak" dedi.  (T24)
   
 • Barış İçin Akademisyenlerin “Bu suça ortak olmayacağız” bildirisini imzaladıkları için "Terör örgütü propagandası" ile suçlanan akademisyenlere yönelik davalar Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’nde 34. ve 35. Ağır Ceza mahkemelerinde devam etti (Bianet).
   
 • Geçtiğimiz sene 25. İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası kapsamında düzenlenmesi planlanan 15. İstanbul LGBTİ+ Onur Yürüyüşü’nde gözaltına alınan 24 kişinin yargılanmasına dün devam edildi. (Bianet)

Sezin Öney ile Seyyare programında Seçim sonrası Türkiye analizini yaparken, Alp Ulagay ile Spor köşemizde Rusya'da devam etmek olan Futbol Dünyas Şampiyonasını ele aldık.

 

 

 

 

 

 

 

Playlist:
Şarkıcı / YorumcuParça Adı
Paco de Lucia
Almoraima Falseta Bulerias
Deep Purple
Hush
Deep Purple
Smoke On The Water