Açık Gazete: 29 Eylül 2017

Açık Gazete: 29 Eylül 2017

29 Eylül 2017
29 Eylül 2017 tarihinde Açık Radyo'da yayınlanmıştır.
Açık Gazete podcast servisi: iTunes / RSS

Haftanın son Açık gazetesi'nin ilk yarım saatinde, işlerine iade talebiyle 204 gündür açlık grevinde olan akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça’nın tutuklu, ihraç edilen öğretmen Acun Karadağ'ın tutuksuz yargılandığı davanın detaylarından bahsettik.

İkinci yarım saatte, Adalet Nöbeti’nin 26. haftasında konuşan Kadri Gürsel'in açıklamalarına, Almanya'da bulunan Cumhuriyet gazetesi eski genel yayın yönetmeni Can Dündar için 'kırmızı bülten' talebine, Türkiye'nin talebi üzerine Interpol tarafından kırmızı bültenle arandığı gerekçesiyle 3 Ağustos'ta Barcelona'da tutuklanan gazeteci-yazar Hamza Yalçın şartlı olarak serbest bırakılmasına ve Dağlık Karabağ'a gittikleri gerekçesiyle siyasetçi Ufuk Uras, yazar Sait Çetinoğlu, gazeteciler Ali Bayramoğlu ve Erol Katırcıoğlu hakkında Azerbaycan makamlarınca başlatılan soruşturmaya değindik.

 
Ardından, ABD Dışişleri Bakanlığı, internet sitesi üzerinden Türkiye'ye yönelik seyahat uyarısını, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Ankara ziyaretini ve Alman birliklerinin İncirlik Askeri Hava Üssü'nden çekilme işlemlerini ele aldık.
 
Köşelerimizden Seyyare'de Sezin Öney ile birlikte Almanya seçimleri üzerinden bir popülizm okuması yapmaya çalıştık. Son köşemiz olan "Alp Ulagay ile Spor"da ise, Beşitaş futbol takımının Avrupa ligindeki başarılarını ve Amerika Birleşik devletlerinde başta NFL olmak üzere bir çok spor dalında mücadele eden sporcuların protesto gösterini konuştuk.
 
Playlist:
Şarkıcı / YorumcuParça Adı
Pete Seeger
Union Maid
Miles Davis
Bye Bye Blackbird
Camel
Mystic Queen
Zeki Müren
Elbet bir gün buluşacağız