Açık Gazete: 29 Ağustos 2018

Açık Gazete: 29 Ağustos 2018

29 Ağustos 2018

Fransız Radyocuların Dev Atlatma Haberi 

29 Ağustos 2018 tarihinde Açık Radyo'da yayınlanmıştır.
Açık Gazete podcast servisi: iTunes / RSS

Küresel ısınma, gitmeyen sıcaklar, iklim yıkımı, yangınlar, seller, kuraklıklar, çevre mahvı, kıyamet haberleri, para, politika, yalanlar, ihanet... Gezegenin gidişatı, rating rekorları kıran aşk-heyecan-macera dolu bir süper televizyon dizisini fena halde andırmaya başlamıştı ki – sürpriz sürpriz: Gün, radyocuların oldu! Abartmayalım ve asrın demeyelim peki, ama en azından günün müthiş atlatma haberini yakalamak naçiz radyoculara nasip oldu. Tüm haber sitelerinde, basılı gazetelerde, TV’lerde kelimesi kelimesine aynı başlıkla verildi haber: “Fransa Çevre Bakanı canlı yayında istifa etti”!

 

Dünya radyoculuk tarihine altın harflerle geçecek bir "atlatma haber"di bu aslında. “İstemeden atlatma haber” diyelim peki: Fransa Çevre –daha doğru adıyla söylersek Devlet Bakanı, Dayanışmacı ve Ekolojik Dönüşüm Bakanı – Nicolas Hulot, Fransa’nın önde gelen radyosu France Inter’de çıktığı canlı yayında “küresel ısınma ve çevreyle ilgili tehditlerle mücadele konusunda yaşadığı hayal kırıklığı” nedeniyle istifasını oracıkta açıklayıverdi ve tüm ülkede şok etkisi yarattı. Hulot, kendisinin bu kararından karısının dahi haberi olmadığını söyledi. Kendisini konuk eden radyocuların şaşkın bakışları altında “artık kendine daha fazla yalan söyleyemeyeceğini” belirtti ve “hayatımın en zorlu kararını alıyorum, hükümetten ayrılıyorum” dedi.

 

(İstifa haberini Cumhurbaşkanı Macron da ancak radyodan duyacaktı, iyi mi?)

 

Radyocular “müstafi” bakana “ciddi misiniz?” diye sordular. Ciddiydi.

 

Ülkesinde inanılmaz derecede yüksek bir popülaritesi olan Hulot, “bütün bu iklim bozukluklarından sorumlu olan bir ekonomik modeli ayakta tutmaya çalışıyoruz” dedi. (“Biz” derken, bu nafile çabayı sürdüren Macron hükümetini kastediyordu tabii.)

 

“Fransa’nın en tanınmış çevrecisi” diye tasvir edilen Hulot, istifa açıklamasının öncesinde herkese bir dizi soru sormuş, sonra da bunların hepsini anında kendi cevaplamıştı:

 

“İklim trajedisini durdurmak için küçük adımlar atıyoruz ve Fransa başka birçok ülkeden daha fazla adım atıyor. Ama küresel ısınmayı durdurmak için attığımız bu küçük adımlar yeterli oldu mu? Cevap hayır. Sera gazları salımını azaltmaya başladık mı? Cevap, hayır. Böcek öldürücülerin (pestisitlerin) kullanımını azaltmaya başladık mı? Cevap, hayır. Biyolojik çeşitliliğin erozyonunu durdurmaya başladık mı? Cevap, hayır...Küçük adımlarla bu trajedinin önünün alınacağına inanıyor musunuz? Cevap, hayır.”

 

Kararında kişisel sorumluluk duygusunun büyük rolü olduğunu, altını çizerek birkaç defa belirten Hulot’nun istifası, vaatlerini yerine getirmediği konusunda epey sıkıntı yaşayan Cumhurbaşkanı Macron’a epey ağır bir darbe olacağa benzer. Bunu söyleyen yorumcuların sayısı az değil. Birkaç örnek verelim:

 

Yeryüzünün Dostları (Avrupa) derneği resmi twitter hesabından şöyle bir mesaj atmış mesela: “Fransa çevre bakanı N. Hulot’nun istifası “insanlığın şimdiye kadar gördüğü en büyük çevre ve iklim tehlikeleri ile yüzyüzeyiz ve Emmanuel Macron çözüm değil, sorunun ta kendisi.”

 

Greenpeace Fransa direktörü Jean-François Julliard da, Reuters haber ajansına demiş ki: “Macron bir yığın güzel konuşma yaptı da, bu sözleri asla somut eyleme dönüştürmedi ... Fransa’nın hâlâ bir enerji dönüşüm politikası yok.”

 

Hatırlanacağı üzere, Trump’ın “Amerika’yı Yeniden Yüce Kılalım” sloganına karşı Macron “Gezegenimizi Yeniden Yüce Kılalım” sloganını anında yapıştırırarak çevrecilerin gönüllerini fethetmişti.

 

Vakanüvisiniz hakir de soruyor şimdi: Macron Fransa’sı, başkentinin adını taşıyan uluslararası iklim anlaşmasındaki yükümlülüklerini harfiyyen uygulayıp küresel ısınma belasından dünyayı kurtarmak için kolları sıvayacak, dev adımlar atacak mı dersiniz?

Cevap, hayır.

Vakanüvis ÖM

(NOT: Bu haberin derlenmesinde BBC Türkçe, DW Türkçe, Bianet, Guardian ve Common Dreams internet sitelerinden yararlandık.)