Açık Gazete: 28 Şubat 2017

Açık Gazete: 28 Şubat 2017

28 Şubat 2017
Lucy Nicholson / Reuters
Açık Gazete podcast servisi: iTunes / RSS

1.2 milyarlık Katolik aleminin bazı mensuplarının iki yüzlü bir hayat sürdüğünü belirten Papa, “Bir şey söyleyip başka bir şey yapmak rezalet” dedi.
http://www.sozcu.com.tr/2017/dunya/son-dakika-papa-francesko-boyle-olmak...

Papa, Kaliforniya'da önceki gün başlayan Halk Hareketleri Buluşması'na gönderdiği mesajda, dünya genelindeki köktendinci şiddete de değindi.
http://www.cnnturk.com/dunya/papa-hicbir-din-terorist-degildir

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, temel insan haklarını yok saymanın "çarpık popülizm fenomeniyle beraber " bir "hastalık" gibi yayıldığını ve bu durumun hoşgörüsüzlüğü arttırdığını söyledi.
http://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-39106469

Avrupa sınır güvenlik teşkilatı Frontex özel yardım kuruluşlarının göçmen kurtarma çalışmalarını eleştirdi.
http://www.dw.com/tr/frontexden-yardım-kuruluşlarına-eleştiri/a-37727286

ABD Başkanı Donald Trump, gelecek yılın bütçe planında savunmada 54 milyar dolarlık, bir başka deyişle yüzde 9 oranında artış isteyeceğini açıkladı.
http://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-39106470

Avrupa Parlamentosu Başkanı Antonio Tajani Avrupalıları Afrika’ya milyarlık hacimde Marshall yardımı yapmaya çağırdı. ABD tarafından II. Dünya Savaşı sonrasında 16 ülkeye Marshall Planı uyarınca kalkınma yardımı yapılmıştı.
http://www.dw.com/tr/apden-afrikaya-marshall-yardımı-önerisi/a-37733026

Halkların Demokratik Partisi (HDP), Erzurum'da katıldığı bir toplantıda HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş için "Demirtaş denen o adam müsveddesi…" ifadelerini kullanan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu hakkında, suç duyurusunda bulundu. Söz konusu suç duyurusunda, "Soylu'nun hakaret ile halkı kin ve düşmanlığa tahrik içerikli ifadeler kullandığı" iddia edildi.
http://t24.com.tr/haber/hdpden-icisleri-bakani-soylu-hakkinda-halki-kin-...

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in yardımcılığına atadığı eşi Mihriban Aliyeva, cumhurbaşkanlığı makamını düşünmediğini belirterek, “İktidara muhalif olabilirsin, fakat kendi ülkene muhalif olmamak lazım. En korkunç olanı da budur” dedi.
http://www.diken.com.tr/esinin-yardimciligina-atadigi-aliyeva-aza-tamah-...