Açık Gazete: 28 Kasım 2017

Açık Gazete: 28 Kasım 2017

28 Kasım 2017

Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi'nin katledilmesinin 2. yıldönümü: Diyarbakır'da anma törenleri. Cinayette 2 yılın özeti: Tek şüpheli yok, mermi çekirdeği yok, kamera kayıtları yok, kriminal inceleme yok. Elçi'yi son gören 76 yaşındaki kadın tanık: "Hatır isteyip ayrıldım ... Bu dert ve acı yıllarca unutulmaz." dedi.

28 Kasım 2017 tarihinde Açık Radyo'da yayınlanmıştır.

Kara Cuma adlı tüketim çılgınlığından yeni bir bilanço: tek günde 203 binden fazla ateşli silah satılarak büyük bir rekora imza atıldı. Credit Suisse'in Küresel Servet Raporu' verilerine göre Türkiye'de son 1 yılda hane halkı fakirleşirken dolar milyonerlerinin sayısı arttı: tek yılda yarım milyar dolar ve üstü servet sahiplerinin sayısı 12 kişi arttı ve büyük bir rekora imza atıldı. Dünyanın en zengin 2'lisi ve iklim inkârcısı Koch biraderler 650 milyon dolar katarak toplam 3 milyar dolarlık rekor bir yatırımla Time, Fortune, vb dergilerini çıkaran yayınevini satın aldı.

Mısır'da Sina cami katliamında ölü sayısı 309'a çıktı. Bu süper organize saldırı ülkedeki gelmiş geçmiş en büyük terörist saldırısı idi, ama en büyük saldırı değildi: 2013'te Başkan Mursi'ye destek gösterisine saldıran asker ve polisler 800 ile bin arasında sivili öldürerek saldırı ve katliam rekorunu kırmışlardı. Ayrıca, dün Irak başkenti Bağdat'ta çarşıya yapılan terör saldırısında en az 11 ölü, 27 yaralı vardı.

İkinci yarım saatte davalar, gözaltılar, ve genel hukuk meseleleri vardı: 265. gündür açlık grevinde olan ve 34 kiloya indiği bildirilen Gülmen, savcının tahliye talebine rağmen mahkemece "kuvvetli suç şüphesi" gerekçesiyle tahliye edilmedi, dün sabaha karşı evinden alınan akademisyen yazar Fikret Başkaya, 6 saat sonra serbest bırakıldı ve "bunların Kürtlerle sorunu var" dedi. Zarrab/Sarraf davası başlarken davanın adı değişti, Zarrab/Sarraf sanıkken tanık oldu, eski Halkbank yöneticisi Atilla tek başına hakim karşısında sanık kaldı; davada dolandırıcılık, uluslararası yasaları delmek, sahtekârlık, kara para aklama, rüşvet, hayali ticaret, altın kaçakçılığı, evrakta sahtecilik, üst düzeyde yolsuzluk, terör örgütlerine yardımcı olmak gibi suçlamalar var. Cumhurbaşkanı ana muhalefet liderine cevap verdi: "Yurt dışında para iddiasını ispatlarsan, siyaseti bırakacağım", CHP'den yanıt geldi: "Açıklama yapacağız, pür dikkat izle".

Ahmet İnsel ile "Ufuk Turu"nda Zimbabwe'de kansız darbe, tek adamlıktan tazminat ve dokunulmazlık garantili yeni düzene geçiş düzeni, Venezuela'da siyasal, sosyal ve ekonomik iflas, ve bir deTürkiye'de "nüfusun % 11'inin şüpheli statüsünde olduğu yeni gidişat konuşuldu.

Açık Bilinç’te "Geleneksel, Alternatif, ve Tamamlayıcı Tıp" serisinin 3. bölümünde Dr. Işıl Arıcan’ı konuk etti ve şu soruları ele aldı: Alternatif ve çağdaş tıp arasındaki sınırlar neler, alternatif tedaviler niçin revaçta? 

 

Playlist:
Şarkıcı / YorumcuParça Adı
The Beatles
Savoy Truffle
Jimi Hendrix
Hey Joe