Açık Gazete: 27 Şubat 2018

Açık Gazete: 27 Şubat 2018

27 Şubat 2018

Sıcak ve Soğuk Oyunu

27 Şubat 2018 tarihinde Açık Radyo'da yayınlanmıştır.
Açık Gazete podcast servisi: iTunes / RSS

Haydi sevgili çocuklar, bugün Sıcak ve Soğuk Oyunu oynuyoruz.

Hazır mısınız?

Önce kuralları hatırlayalım:

Bu oyunda “bir nevi satranç kuralları” işlemektedir. Mouse ile sağ klikle sıcak karakterlerini, sol klikle soğuk karakterlerini  kontrol edin ve tüm oyun alanının hakimi olmaya çalışın.

Anladınız değil mi? Amaç bir mouse ile dünyanın hakimi olabilmek. Hazırsanız başlıyoruz.

İyi oyunlar..

Sol Klik: Avrupa: Soğuk hava dalgası ve yoğun yağışlar, Avrupa'da hayatı zorlaştırdı. Kara ve hava trafiği hava koşullarından olumsuz etkilenirken, soğuk hava ve yaşanan trafik kazaları nedeniyle hayatını kaybedenler oldu. Pazartesi gününe alışılmadık biçimde bembeyaz uyanan Roma'da kar yağışı nedeniyle dünya çapında turistlerin en uğrak mekânlarından olan Colosseum kapalı kaldı. (Dolayısıyla, bugün gladyatör döğüşlerini seyredemeyeceksiniz. Onları Suriye’de; Yemen’de, Rohingya’da, Afganistan’da, Nijerya’da seyredersiniz artık.)

“Burka yasağı” bulunan Avusturya'da ise yasak, istisnai olarak askıya alındı. İçişleri sözcüsü “Bu havada hiçbir polis kimseyi suratını soğuktan koruduğu için tutuklamaz” şeklinde gayet anlayışlı ve esprili bir şekilde konuşup ortamı ısıttı.

Aşırı soğuk havaların "Moskova Paris'i" olarak adlandırıldığı Fransa'daysa soğuk havalardan en çok ülkenin kuzeydoğu bölgesi etkilendi. evsizler için acil durum barınakları kuruldu. Yalnızca Paris'teki jimnastik salonlarına Şubat başından bu yana 700 yatak yerleştirildi.

Varşova’dan Oslo’ya birçok kentte hararet –8 derecenin altına düştü. Polonya'da da 4 günde soğuk havalardan sekiz kişi hayatını kaybetti. Kasım 2017'den bu yana soğuktan yaşamını yitirenlerin sayısı toplam 48 oldu. Rusya’nın Sibirya bölgesinin Oymyakon köyünde hararet eksi 62’ye düştü! Köy halkı donma tehlikesiyle burun buruna kaldı. Başkent Moskova’da sıcaklık – 20’nin altına düştü!

Bulgaristan,Yunanistan'da, Edirne’de kar yüzünden araç trafiği mümkün olmazken, yer yer okullar tatil edildi, Çekya’da ise grip salgını hüküm sürmekte: ay başından beri 70 kişi öldü.

Sağ Klik: Kutuplar, Kuzey Amerika, Doğu Anadolu vb.: Önde gelen iklim bilimciler ve meteorologlar, çılgınlar gibi şöyle mesajlar yağdırdılar:

“Kuzey Kutbu, kışın ortasında Avrupa’nın büyük bölümünden çok daha sıcak!...”

“Görece bakıldığında, Kuzey Kutbu’nda 30 C derece bir anormallik var!” 

“Bir önceki Şubat ayı rekoruna göre dahi Arktik bölgenin bu kadar daha sıcak olması insanı tam anlamıyla şaşkına çeviriyor. Pek çok ‘en’ kullanılıyor biliyorum, ama bu gerçekten ‘rekor patlatan’ bir sıcak! Vay canına!”

“En kuzey noktasındaki daimi meteoroloji ve hava istasyonunun bulunduğu yerde hava 6 dereceden fazla ısındı bugün: Normalde yılın en soğuk mevsiminde aylar süren gece karanlığında! Bu, insanı düpedüz şoke ediyor. Kelimeler kifayetsiz kalıyor!”

“Grönland’ın kuzeyinde, Arktik bölgede en kalın deniz buzlarının bulunduğu yerde şimdi açık deniz var! Manyak hava şartları insanı ürküten bir güç ve israrla devam ediyor!”

“ABD’nin Doğu yakasında şaşırtıcı yaz sıcakları ortalığı kasıp kavuruyor, tüm rekorları kırıyor. En az 24 şehir en sıcak Şubat rekorunu gördü. Resmi kayıtların başladığı 1880’lerden beri ABD Kuzeydoğu kesimi en olağanüstü sıcak Şubat’ı gördü!”

“Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer yer kalınlığı 30 metreyi aşan buzullar, son yıllarda sıcaklıkların artması sonucu birkaç metre eridi. Van Akgöl’de yaptığımız bir çalışmada su seviyesinin artık tartışılmayacak derecede düştüğünü gördük... Toroslar’da, Van’daki İhtiyar Şahap Dağları’nda gözlemliyoruz. Özellikle son 20 yılda buzullarda büyük kayıplar var. Bunun nedeni de kar yağışının olmaması. Kar olmayınca buzullar da hızla eriyor!...”

“Şubat ayında 25-26 derece sıcaklıkta bir hava eğlenceli olabilir, ama bu aynı zamanda, artık daha fazla inkâr edilemeyecek bir kırmızı bayrak! Harekete geçmenin tam zamanı!”

Evet çocuklar, sıcak... sıcak! Çok sıcak! Bir mouse ile tüm oyun alanının hakimi oldunuz işte

Sıcak ve Soğuk oyunu da böylece bitti. Paydos.

Tabii bugünlük! 

Şimdi Mouse’larınızı masanın üstüne yavaşça bırakabilirsiniz.

Vakanüvis ÖM

(Kaynaklar: DW Türkçe, Timetürk, Common Dreams, Gıda Hattı, Guardian...)

Playlist:
Şarkıcı / YorumcuParça Adı
Čao Laru
Menina Nina