Açık Gazete: 27 Şubat 2017

Açık Gazete: 27 Şubat 2017

27 Şubat 2017
Roberto Schimdt/AFP / GettyImages
Açık Gazete podcast servisi: iTunes / RSS

Guatemala’s army detained a boat carrying a supply of abortion pills on Thursday and prevented it from picking up women seeking to end their pregnancies, saying the move was prohibited by the country’s constitution.
http://www.reuters.com/article/us-guatemala-abortion-idUSKBN163080

Norway has pledged millions of dollars to a global fund designed to help women access abortion services after Donald Trump cut support for health clinics across the world.
http://www.independent.co.uk/news/world/europe/norway-international-abor...

Belgium, Denmark and Norway have joined the Netherlands in pledging $10m each, while at least 15 other countries are preparing to join the scheme, including Canada, Cape Verde, Estonia, Finland and Luxembourg.
https://www.theguardian.com/global-development/2017/feb/24/dutch-ministe...

Beyaz Saray Sözcüsü Spicer’ın basın mensuplarıyla görüşmesine, aralarında CNN, BBC ve New York Times’ın da bulunduğu bazı önemli medya kuruluşlarının temsilcileri alınmadı.
http://www.aljazeera.com.tr/haber/beyaz-saraydan-cnn-ve-bbcye-yasak

ABD Başkanı Donald Trump’ın, Cuma günü Washington’da düzenlenen Muhafazakar Politik Hareket Konferansı’nda yaptığı konuşmada medyaya yüklenmesi sonrasında bazı medya kuruluşlarına getirilen yasaklar ABD ve dünyada büyük tepki gördü.
http://www.amerikaninsesi.com/a/beyas-sarayin-medya-yasagina-tepkiler-bu...

ABD Başkanı Donald Trump, Beyaz Saray Muhabirleri Derneği’nin geleneksel yemeğine katılmayacağını açıkladı.
http://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-39095030

ABD’li yetkililer Pazar günü yapılacak Oscar töreni için Los Angeles’a uçmaya hazırlanan 21 yaşındaki Suriyeli kameramanın ülkeye giriş iznini iptal etti.
http://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-39091646

Almanya’da geçen yıl mültecilere ve mültecilerin kaldığı yurtlara yönelik 3 bin 500’ü aşkın saldırı olduğu duyuruldu.
http://www.dw.com/tr/m%C3%BCltecilere-3-bin-500den-fazla-sald%C4%B1r%C4%...

South African police fired rubber bullets, tear gas and stun grenades to break up clashes between local protesters and immigrants at a rally in Pretoria against foreigners.
http://www.aljazeera.com/news/2017/02/pretoria-violence-erupts-anti-migr...

Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafından 7 gün 24 saat esasına göre devam eden düzensiz göçle mücadele faaliyetleri kapsamında 17-24 Şubat 2017 tarihleri arasında toplam 135 düzensiz göçmen, 5 göçmen kaçakçısı ve 2 terörist yakalandı.
http://www.gazetevatan.com/ege-de-135-gocmen-ve-2-terorist-yakalandi-104...

Ministers are reportedly considering plans to limit benefits for new immigrants and give multi-year visas to migrant workers in key sectors as part of efforts to stick to the pledge to bring net inward migration down to the tens of thousands.
http://www.independent.co.uk/news/uk/politics/migrants-benefits-cut-gove...

The Hungarian government wants to make doubly sure no unwanted persons enter its territory en route to Western Europe.
http://foreignpolicy.com/2017/02/24/hungary-to-build-another-border-fence/

Yardım örgütleri kuraklık nedeniyle Somali’de alarm çanlarının çaldığı uyarısını yaptı. Ülkede 2011’de yaşanan açlık krizinde 250 binden fazla kişi hayatını kaybetmişti.
http://odatv.com/somalide-alarm-2602171200.html

Kenya’da doğal yaşam alanlarındaki bazı hayvanların bir süredir etkili olan şiddetli kuraklık nedeniyle öldüğü belirtildi.
http://odatv.com/somalide-alarm-2602171200.html

Oxfam yardım kuruluşu Güney Sudan, Somali ve Nijerya’daki açlık krizinden uluslararası toplumu sorumlu tuttu. Yardım kuruluşu, ‘açlık krizinin aniden ortaya çıkmayacağına’ dikkat çekti.
http://www.dw.com/tr/oxfam-a%C3%A7l%C4%B1k-krizlerinden-uluslararas%C4%B...

Pope Francis has warned against the ramifications of aggravating water scarcity across the globe, saying that the crisis could lead to a third world war.
http://ahtribune.com/world/1524-pope-francis-world-war-water-scarcity.html

Suriye’nin Humus kentinde devlet güvenlik birimlerine düzenlenen intihar saldırılarında çok sayıda kişi hayatını kaybetti.
http://www.dw.com/tr/suriyede-intihar-sald%C4%B1r%C4%B1lar%C4%B1-en-az-4...
Suriyeli kadınlar Perşembe günü BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura ile bir araya gelerek, barış görüşmelerinde mahkûm, tutsak ya da kayıp olan yakınlarının da gündeme getirilmesini talep etti.
http://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-39067601

Irak’ta DEAŞ‘a karşı operasyonların sürdüğü Musul’un batısında da tahliyeler sürüyor. Tahliye operasyonundan sorumlu yetkililer, şimdiden binden 600’den fazla kişinin güvenli bölgelere ulaştırıldığını söyledi.
http://tr.euronews.com/2017/02/26/musul-un-batisindaki-tahliyeler-suruyor

Irak Kürt bölgesinde yayın yapan Rudaw TV’nin kadın muhabiri Şifa Gerdi, meydana gelen patlama yaşamını yitirdi.
http://www.amerikaninsesi.com/a/musuldaki-operasyonda-gazeteci-hayatini-...

Barış İçin Akademisyenler’in “Bu Suça Ortak Olmayacağız” başlıklı bildiriye imza attığı gerekçesiyle Beşiktaş’taki terör saldırısından sonra sözleşmesine son verilen Çukurova Üniversitesi Araştırma Görevlisi Mehmet Fatih Traş intihar etti.
http://t24.com.tr/haber/sozlesmesi-yenilenmeyen-imzaci-akademisyen-intih...

Yaşamına son veren barış imzacısı Mehmet Fatih Traş’ın sözleşmesine son verilmesinin ardından yaşadıklarını anlattığı notlar ortaya çıktı.
https://www.evrensel.net/haber/309912/tras-intiharina-neden-olan-olaylar...

Barış İçin Akademisyenler, barış imzacısı Mehmet Fatih Traş’ın yaşamını yitirmesine dair açıklama yaptı.
http://t24.com.tr/haber/baris-icin-akademisyenler-acimiz-ve-ofkemiz-cok-...

Güneydoğu’daki operasyonlar ve sokağa çıkma yasakları sırasında yaşanan hak ihlalleriyle ilgili olarak “Bu suça ortak olmayacağız” başlıklı bildiriyi imzaladığı için görev süresi uzatılmayan ve intihar eden Araştırma Görevlisi Mehmet Fatih Traş için öğrencileri mektup yazdı.
http://t24.com.tr/haber/ogrencilerinden-intihar-eden-hocalarina-mektup-b...

İstanbul Ümraniye’de referandum için ‘HAYIR’ bildirisi dağıtanlara bıçaklı saldırı gerçekleştirildi. Saldırıda bir HAZİRAN üyesi yaralandı.
http://t24.com.tr/haber/umraniyede-hayir-calismasi-yapan-gruba-doner-bic...

CHP’li vekil, “İki saldırgan bıçakla saldırıyor ve ‘Burası EVET Mahallesi buraya giremezsiniz’ diyor. Bu tablo iktidarın nefret dilinin eseridir” diye konuştu.
http://www.sozcu.com.tr/2017/gundem/son-dakika-umraniye-saldirganlari-ya...

Maçka Demokrasi Parkında bir araya gelen yaşam alanı savunucuları, doğa katliamlarına dikkat çekerek, referandumda “Hayır” oyu kullanacaklarını açıkladı.
https://www.evrensel.net/haber/309896/yasami-savunanlar-hayir-diyor

16 Nisan sonrası ‘idam’ yasası parlamentodan geçerse bunu onaylayacağını yineleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Meclis’te yeterli çoğunluğa ulaşılamaması durumunda kararı yine milletin vereceğine işaret etti: “Bunun için de bir referandum yolu açabiliriz. Millet ‘idam’ diyorsa mesele bitmiştir”
http://www.yenisafak.com/gundem/idam-icin-referandum-2619411

HDP’li Paylan: Erdoğan ve Bahçeli çok fazla suç işledi; idam AİHM’den çıkmak için gündemde tutuluyor
http://t24.com.tr/haber/hdpli-paylan-erdogan-ve-bahceli-cok-fazla-suc-is...