Açık Gazete: 27 Kasım 2017

Açık Gazete: 27 Kasım 2017

27 Kasım 2017

Haftanın ilk Açık Gazete'sine "Kara Cuma" diye adlandırılan ve Pazartesi'ye kadar uzatılmış "hafta sonu" alışveriş çılgınlığının çarpıcı sonuçları ile başladık. ABD'de, Brezilya'da, Britanya'da, Yunanistan'da indirimli satış mağazalarından kaotik sahneler.... İndirimli eşyayı nakleden araçların dizel salımlarından dolayı yoğun hava kirlenmesi ve plastik kirlenmesi krizi... 

27 Kasım 2017 tarihinde Açık Radyo'da yayınlanmıştır.
Açık Gazete podcast servisi: iTunes / RSS

Hava kirliliğinin spermleri deforme ettiği ispatlandıya da dünyayı yöneten heteroseksüel erkeklerin kirlenmeyi dikkate aldıklarını gösteren bir belirtiye rastlanmadı. Öte yandan, sadece ABD'de Kara Cuma'ya katılan 164 milyon kişinin ezici çoğunluğu internet üzerinden alışverişte olunca ABD'li " e-ticaret" devi Amazon'un hisseleri bir günde % 2,6 prim yaptı, hisselerin % 17'sini elinde tutan CEO'sunun serveti de aynı günde 2,3 milyar dolar artışla100 milyar doların üstüne çıktı. İnternet'i 28 yıl önce icat eden Tim Berners-Lee ABD'de internet özgürlüğünün para karşılığı dev şirketlere alabildiğine tanınıp, orta halli sıradan insanlar aleyhine kısıtlanmasını protesto ederek, herkesi mücadeleye çağırdı.

Ayrıca genel şiddet ve mahrumiyet haberleri dünya çapında gündemdeydi. Mısır'daki IŞİD saldırısında muazzam cami saldırısında 27'si çocuk en az 305 ölü, 128 yaralı; Suriye'de "çatışmasızlık bölgeleri"nden Deyr-ez Zor'da Rus hava saldırısında 21'i çocuk en az 53 sivil ölü; Şam yakınlarında hava saldırılarında en az 23 sivil ölü... Suriye'de 2011 Mart ortalarında başlayan ilk ayaklanmadan bu yana genel ölü sayısı 340 bini, ölen sivil sayısı 102 bini, ölen çocuk sayısı 19 bini, ölen kadın sayısı 12 bini geçti. S. Arabistan ablukasının ardından ilk yardım gemisinin Yemen'e ulaştığı, ama 28 milyon nmüfuslu ülkede 8 milyonun susuz kalabileceği açıklandı.

Yaklaşan Zarrab davası ile ilgili önde gelen ABD ve Batı gazetelerinde birbiri ardından analizler çıkmaya devam etti, Trump'ın eski güvenlik danışmanı Flynn Türkiye ile ilgili soruşturulmaya başladı, Başbakan Yıldırım Britanya'ya darbe şüphelilerinin iadesini talep etmeye gitti.

25 Kasım'da Kadınlar ve LGBT bireyleri, tüm engelleme girişimlerine rağmen binlerle sokaklarda gösteri, yürüyüş ve açıklama yaptı. Anadolu Kültür Yönetim Kurulu Başkanı Silivri'de tutuklu iş adamı Osman Kavala'nın liseden sınıf arkadaşları Silivri'de Cezaevi önünde buluştu: "Demokratik bir hakkımızı kullanıyor, onun tutukluğuna itiraz ediyoruz" dedi ve ilave etti: "Osman Kavala tek kişilik hücresinde yalnız değildir, özgürlüğe kavuşacağı gün uzak değil." 264 gündür açlık grevinde olan akademisyen Gülmen, 5. duruşmasından önce "direnmek bir tercih değil, zorunluluk" derken, açlık grevini birlikte yürüten öğretmen Semih Özakça "kararın aceleye getirilmek istendiği"ni belirtti.

Ali Bilge ile "Ekonomi Politik"te Mısır'daki büyük IŞİD katliamı, Astana görüşmelerinde üç siyasi aktörün rolü, Türkiye'nin dış politikasındaki hızlı değeişmeler, ABD'nin uyarıları, Osman Kavala'nın tutukluluğu hakkında sivil toplum kuruluşlarının sessizliği üzerinde konuşuldu.

Programın son bölümünde İsveç kökenli bağımsız düşünce kuruluşu FORES'in "İklim Göçmenleri - Bilim, İnsanlar, Hukuk ve Gelecek" başlıklı raporu hazırlayanlardan araştırmacı Emine Behiye Karakitapoğlu ile iklim krizinin bölgemizde ve Türkiye'de yol açması olası göç, kuraklık, susuzluk, tahıl kaybı ve gıda üretiminde düşüş gibi felaket hallerine ilişkin araştırma verileri üzerinde konuştuk. Böylesi bilimsel raporların dünyada siyasi karar alıcılar üzerinde ne ölçüde etkili olabileceğini de ele aldık. (Bkz.: Günün Sözü)

"Uzatma dakikaları"nda ise Zarrab/Sarraf davasının rüşvet, zimmet, görevi suistimal, ihaleye fesat karıştırma, kaçakçılık, kara para aklama, uluslararası ambargoları delme, uluslararası teröre destek verme vb. iddialarının boyutları, davanın muhtemel seyri, ülkeye muhtemel etkileri konularında yapılan analizlerden bir kısımını irdelemeye çalıştık.
 

Playlist:
Şarkıcı / YorumcuParça Adı
Alfredo Roel
Zazil Ha