Açık Gazete: 27 Eylül 2017

Açık Gazete: 27 Eylül 2017

27 Eylül 2017
27 Eylül 2017 tarihinde Açık Radyo'da yayınlanmıştır.
Açık Gazete podcast servisi: iTunes / RSS

İlk yarım saatte: İklim ve çevre yıkımları üzerine konuştuk. Meteoroloji'den İstanbullu yurttaşlara uyarı: "Çok kuvvetli yağışlara karşı tedbirli ve dikkatli olun!" İrma kasırgasının silip süpürdüğü Puerto Rico sakinlerinden imdat çığlığı: "Biz Amerikan vatandaşlarıyız. Bizi ölüme terkedemezsiniz!" Biyolojik çeşitlilikle uğraşan öncü bilim kuruluşundan dünyaya çağrı: "Gıda kaynağımızın temelini oluşturan bitki ve hayvan türlerinin muazzam bir kısmı çevre ve iklim yıkımı yüzünden yok olmakta ve bu, kimsenin dikkatini çekmiyor!"

İkinci yarım satte: Kadın meselesi üzerine: 27 yıllık mücadele sonuç verdi: Suudi kadınlarına nihayet araba kullanma izni çıkıyor, ama erkeklerin velayeti sistemi tümden ilga edilmedikçe kadınların hayatta "direksiyon başına" geçmeleri imkânsız. Türkiye'de Avrupa Konseyi'ne sunulan HDP raporuna göre OHAL rejimi kadını eve kapatıyor. Urfa'da kendisini 4 yıldır tehdit eden, son görüşmesinde ise tecavüze kalkan erkeği öldüren kadın 10 yıl hapis cezası aldı. Hindistan'da mahkeme, tecavüzden verilen hapis cezasını "Zayıf bir hayır, aslında evet anlamına gelir!" diyerek bozdu. ABD'nin savaş suçlarını dünyaya ifşa eden trans kadın Chelsea Manning, konuşma yapmak üzere gittiği Kanada'ya, "güvenlik" gerekçesiyle sokulmadı. Ankara'da, açlık grevindeki tutuklu akademisyen Nuriye Gülmen'in, duruşmasından iki gün önce bilinci açıkken hastaneye götürülmesi, avukatınca, Gülmen'in duruşmaya katılmasını engellemeye yönelik bir girişim olarak yorumlandı.

Cengiz Aktar ile "Nereye Doğru"da: IKYB referandumuna Irak'tan ultimatomlar, ABD'den, Almanya'dan itirazlar ve tepkiler, Türkiye'den "açlıkla terbiye" tadında tehditler ve "ihanet" suçlamaları, Suriye'den özerklik (adem-i merkeziyet) müzakereleri ihtimali, CHP'nin ikili ve ikircikli tavrı ve Kürtler için adem-i merkeziyetçiliğin elverişliliği ele alındı. Ayrıca, Almanya seçimleri ve neo-faşizmin yükselişi üzerinde konuşuldu.

Son yarım saatte: CHP'nin yol kavşağına gelmesi konuşuldu: "Ortada iki CHP”, "birbirine zıt iki CHP" olduğu, ve “hem o, hem o” olmak mümkün olmadığından,CHP'nin “ya o, ya o” eşiğinde olduğu analizleri okundu. Batı ülkelerinde (Britanya, ABD, Fransa ve -son olarak- Almanya'da) yol kavşağına geldiği konuşuldu. Her ülkenin kendi tarih ve geleneklerine göre şekillenen neo-faşist yükselişin ancak tüm bu ülkelerde ortak olan gelir dağılımındaki artan büyük adaletsizliğe bir an önce son verilmesi ile durdurulabileceği analizleri ele alındı.

Playlist:
Şarkıcı / YorumcuParça Adı
Kourosh Yaghmaei
Leila
Vaya con Dios
Puerto Rico
Tom and Gary
Decentralized Dance Party - European Tou