Açık Gazete: 27 Ekim 2017

Açık Gazete: 27 Ekim 2017

27 Ekim 2017

Haftanın son Açık Gazete programında ilk saatin neredeyse tamamı hak-hukuk-demokrasi konusundaki haberlere ve yorumlara ayrıldı. 8 insan hakları savunucusu özgürlüğüne kavuştu, kavuşur kavuşmaz da mücadeleye devam dedi.

27 Ekim 2017 tarihinde Açık Radyo'da yayınlanmıştır.
Açık Gazete podcast servisi: iTunes / RSS

İşadamı, sivil toplum savunmacısı ve Anadolu Kültür Derneği Başkanı Osman Kavala'nın gözaltı süresi 7 gün uzatıldı. Bu karardan az önce Avrupa Parlamentosu'nda grubu bulunan tüm partiler ortak mektup yayınlayarak onun derhal serbest bırakılmasını,Türkiye'de hukuk devleti ile temel hak ve özgürlükler alanında yaşanan gerilemeden geri dönülmesi için gerekli adımların atılmasını talep etmişlerdi. (Bkz.: Günün Sözü). AP'nin hemen ardından Avrupa Birliği Komisyonu sözcüsü de serbest bırakılan insan hakları savunucularının ardından, Kavala için açıklama yapmıştı: Gözaltı, masumiyet karinesi ilkesi temelinde ve AİHM uyarınca tutuksuz yargılama uygulanarak, büyük hızla çözülmesi gereken endişe verici davaların sonuncusu denmişti.

AP ve AB'nin ardından Birleşmiş Milletler (BM) raportörü AİHM'e görüş sunmuş, AKP'ye sert eleştiriler getirmişti: Demokrasiye dönün demişti.

Ayrıca, uluslararası gazeteci örgütleri Türkiye'deki tutuklu gazetecilerin serbest bırakılması çağrısını tekrarladı.

Birinci saatin sonunda tutukluğunun devamı kararı alınan hak savunucuları, gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılan gazeteciler, tutuklanan yazarlar, davaları üç ay sonraya ertelenen gazeteciler ve yazarlar, içerdeki gazeteciler için yürüyüş çağrısı yapan dışarıdaki gazeteciler konuşuldu.

Sezin Öney ile "Seyyare"de Türkiye'de, Macaristan'da, İtalya'da, Çekya'da, Slovenya'da sağ popülizmin ve otoriter eğilimlerin yükselişi üzerinde konuşuldu.

Alp Ulagay'la "Spor"da GS- FB derbisinde açılan dev poster hakkındaki terör suçlaması, soruşturması, savunmaları ele alındı, İtalya ligindeki anti-semitizm, ırkçılık ve Anne Frank'ın anısına saygı duruşu konuşuldu.

Playlist:
Şarkıcı / YorumcuParça Adı
Remel Ensemble
Hicaz Sirto
Fats Domino
Fat Man
Fats Domino
Blueberry Hill