Açık Gazete 26 Temmuz 2018

Açık Gazete 26 Temmuz 2018

27 Temmuz 2018

Hayat Sanatı Taklit Ediyor

26 Temmuz 2018 tarihinde Açık Radyo'da yayınlanmıştır.
Açık Gazete podcast servisi: iTunes / RSS

Benzetme maalesef  doğru. Ve maalesef her an yeniden doğrulanıyor. Kadim Yunan tragedyası kendini şu postmodern hayatımızda defalarca yeniden realize ediyor, duman her yanımızı sarıyor, gözlerimiz kızarıyor, genzimiz yanıyor, küller ciğerimizi dalıyor, soluk alıp vermek eni konu zorlaşıyor.

 

Newgreektv.com adlı, Yunanlılara İngilizce haber sağlayan bir internet sitesi, usta yönetmen Theodoros –ya da hepimizin benimseyip kullandığı kısa adıyla Theo– Angelopulos’un o şüpheli “kaza” sonucu ölümünden 6 buçuk yıl sonra aramıza dönüp yönettiği o en “kişisel” tragedya filmini çektiğini anlatıyor.

Ustanın dul eşi Phoebe Angelopulu, gözlerinden yaşlar akarak, “Evimiz tamamen yandı, bitti kül oldu” diyor. Bütün geçmişi ile birlikte.

“Bütün o ünlülerle, yazar çizerlerle yazışmaları, yazarların ona ithaf edip imzaladıkları tüm kitaplar yandı... Özel çalışma odasındaki her şey gitti. Bir tek kızım Katerina’nın kapıp kurtardığı bir kutu var o kadar: ‘Thiasos’ filminin belgeleri. Bir tek onlar kurtuldu.”

“Kocamın bütün kitapları yandı, bütün mektupları ve yazışmaları da. Theodoros’un tüm fikir ürünleri ve bütün yazıları, şiirleri de yok oldu.

“Birlikte oturduğumuz ev tümüyle mahvoldu... Şurada birkaç aluminyum parça var, o kadar... İçerde salonda tavan çökmüş... Birkaç da koltuk kalmış.”

Gözlerinde yaşlar, insanı şoke eden şeyler anlatmaya devam ediyor dul bayan Angelopulu: “Yangın patladığı sırada, yeni ameliyat geçirmiş, koltuk değnekleriyle yürüyebilen bir arkadaşımı ziyaretteydim... Sonunda kurtulamadı, boğuldu o da.

“Ben de küçük torunumu Rafina’daki ana okulundan aldım, buraya geliyordum, ama tepeye vardığımda hemen anladım ki buraya dönemeyiz artık, arkadaşıma da gidemeyiz, kızıma da... Burayı terketmeliyiz. Bunu anlamıştım anlamasına da, ne bileyim en azından alarm zilleri falan çalar zannetmiştim. Bir alarm, uyarı sesi filan... Daha önceki yıllarda birtakım uyarılar olurdu, onlar gibi işte! Hiçbir şey olmadı, saat dokuza kadar tek bir yetkili olsun gelmedi. Hiçbir şey çalışmadı.”

(http://www.newgreektv.com/web-tv)

Üstad Theo’nun göklerden yönettiği son filmi böyle işte.

21 saniyelik de bir video dolaşıyor internette. Yüzlerce, binlerce sayfa kitap yaprağı, mektup, şiir, oyun, senaryo... neyse işte. Hepsi kül... unufak dağılıyor...kül rengi parçacıklar havaya saçılıyor, biraz uçuşuyor gri güve kelebekleri gibi, sonra pat, yere düşüveriyor...

(https://twitter.com/t24comtr/status/1022420593554149378?s=19)

Hayat sanatı taklit ediyor. Her zaman olduğu gibi. Ne diyelim ki başka

Vakanüvis ÖM