Açık Gazete 26 Şubat 2018

Açık Gazete 26 Şubat 2018

26 Şubat 2018

Birleşmemiş Milletler’in Güvenliksizlik Konseyi’nin Ateşkesmeme Kararı

26 Şubat 2018 tarihinde Açık Radyo'da yayınlanmıştır.
Açık Gazete podcast servisi: iTunes / RSS

Suriye’de Birleşmiş Milletler’in “yeryüzü cehennemi” diye nitelendirdiği ve “kelimelerin kifayetsiz” olduğu bir katliam olarak tasvir ettiği Doğu Guta’da insanların üzerine aralıksız yağan bombalara 30 günlük bir aralık verilmesi için BM Güvenlik Konseyi’nden nihayet bir ateşkes kararı çıktı.

Tüm ülke temsilcilerinin memnuniyet ifade ettiği kararın hemen ardından Suriye temsilcisi “terörizmi her görüldüğü yerde ezme” kararlığını açıkladı ve Suriye rejimi Doğu Guta’ya “yıldırım/blitz” bombardımanlarına devam etti. Doğu Guta’da bombalardan kaçabilenlerin de açlıkla karşı karşıya olduğu, yer altında gizlenen halk mahsur kaldığından, buradaki çocukların açlıktan ölmesi riskinin başgösterdiği açıklandı.

Suriye’de sözü olan ikinci ülke Rusya, çatışmalarda kitlesel ölümlere yol açan rastgele bombardımanlarla alakası olmadığını açıkladı ve ülkedeki kardeşlerine yardım için bu ülkede “200'den fazla yeni tip silahı denedik”lerini ve Rusya askeri endüstriel bileşkesinin Rus ordusunu “gurur duyacağımız bir görünüme kavuşturdu”ğunu açıkladı.(Bkz.: Günün Sözü)

Suriye ve Rusya’dan sonra sazı İran aldı: İran Silahlı Kuvvetler Komutanı Muhammed Bakeri: “İran ve Suriye güçleri BM'nin ateşkes kararına uyacak; ancak, Doğu Guta'da muhaliflerle savaşmaya devam edecek” dedi ve böylelikle kendi ülkesi İran’ın ateş kes kararına uymayacağını, taarruza devam edeceğini cümle âleme ilan etti. Üstelik bir de kardeş Suriye adına açıklama yapan 2. ülke oldu: BMGK kararına uymayacaklardı.

Söz sırası Türkiye’deydi: Dışişleri Bakanlığı, 1 aylık ateşkes kararı hakkında ‘BMGK'da [tüm] Suriye’de insani ateşkes talebinde bulunan kararı memnuniyetle karşılıyoruz’ açıklamasını yaptı. “Kararın tam olarak uygulanması çağrısına desteğimiz tamdır” dediği açıklamada, “diğer yandan, ...terör örgütleriyle mücadele edilmesine yönelik gayretlerini sürdürecektir” diye ekledi. Hükümet Sözcüsü de: “Türkiye’nin sürdürdüğü harekatı bu kararın etkilemesi söz konusu değildir. [Zeytin Dalı] harekatı bu karardan etkilenmeden devam edecektir.” diyerek ateşkes kararının kendilerini bağlamayacağını ilan eden 4. ülke oldu.

Dünyada Birleşmiş Milletler adıyla faaliyet gösteren tek örgütün dünya güvenliğini sağlamakla en yüksek derecede görevli kuruluşunun durumu buydu: Belki de şöyle özetlemeliyiz: Birleşmemiş Milletler’in Güvenliksizlik Konseyi’nin ateşkesmeme kararı yürürlüğe girdi.

Çok yaşasın insanlık!

Vakanüvis ÖM

Playlist:
Şarkıcı / YorumcuParça Adı
Cuatro pesos de propina
Ea ea apepe