Açık Gazete 26 Ocak 2018

Açık Gazete 26 Ocak 2018

26 Ocak 2018

Doğanın görülmemiş ölçekte yıkımı, siyasetçilerin özyıkımı, plastiklerin istilası ve medeniyetimiz...

26 Ocak 2018 tarihinde Açık Radyo'da yayınlanmıştır.
Açık Gazete podcast servisi: iTunes / RSS

Dünyaca saygın bilim insanları ve güvenlik analizcileri, Atom Bilimcileri Bülteni adlı ünlü kuruluşlarının düzenlediği basın toplantısında yeni bir açıklama yaptılar. Dünya medeniyetinin tarihte hiç olmadığı kadar büyük risk altında olduğunu bildiren bilimciler, sembolik “Kıyamet Saati”ni 30 saniye daha ileri alarak “geceyarısına 2 kala”ya ayarladılar. Tehlike? İklim değişikliği ve nükleer silahlanma. “İkiz kıyametler”karşısında uğursuz saatin yelkovanı 65 yıl önce ABD ve Sovyet Rusya’nın termonükleer bombalarını ilk kez patlatmaları ânından beri ilk kez kıyametin bu kadar yakınına çekilmiş oluyordu.
(Guardian, 25 Ocak)

Yeryüzü denizlerinde topraklarında ve havalarında hayatın sürdürülmesinde can alıcı rol oynayan mercan resifleri üzerinde yapılmış tarihin en büyük araştırması sonuçlandı. Resiflerin yarısının mekânı olan Asya-Pasifik bölgesinde 125 bin mercanı kapsaypan araştırma dehşet verici sonuçlar ortaya koydu: 11 milyar parça plastiğin “saldırısı” altında boğulan mercanların yüzde 90’a yakın bir kısmı ağır şekilde hastalanmış durumda. Bilim insanları bunu “kangren”e benzetiyorlar. Üç önemli eksiği tamamlamalıyız: 1) Mercanlar zaten küresel ısınma yüzünden varoluşsal bir tehdit altındaydı; bu çift katlı ekmek kadayıfı demek oluyor. İkincisi, bu araştırmaya ancak 5 cm. üzerindeki büyüklükte parçalar dahil. Trilyonluk mikroskopik parçaların muazzam tahribatı, ileride ayrı bir araştırma konusu! 3) Araştırmanın gerçek bulgularının sayısı çok daha yüksek olabilir, çünkü Çin ve Singapur dahil edilememiş.
(Guardian, 25 Ocak 2018)

Dünyanın saygın bilim dergilerinden biri son sayısında başyazısının başlığına şöyle bir yakıcı soruyu seçmişti: Sayılı Günlerin sonu: Batı medeniyeti Çöküşün Eşiğinde mi?” Yazının özeti de şuydu: Tarih bize tüm kültürlerin bir raf ömrü olduğunu söylüyor. Siyasî kapışmalar, çatışmalar ve savaşlar Batı’nın ömrünün dolduğu anlamına mı geliyor? Ekoloji konularının takipçisi yazar ve aktivist George Monbiot da, bu başyazıya atıfla Çevre ve doğa yıkımının, hükümetlerin de kendini yoketme yolundaki davranışlarıyla birleştiğinde, bu “kıyamet ikizlerinin bizi tam bir yıkıma, hatta medeniyetin sonuna götürmekte olduğunu yazıyor ve ekliyordu: Bütün kaçış yollarını da kendimiz tıkıyoruz.” (New Scientist, 17 Ocak 2018, Guardian, 24 Ocak 2018)

Yukarıda özetlediğimiz üç paragrafta özetlenen “ikiz kıyamet” tellallığının üçünde de çıkış yolunu ancak kendimizde bulabileceğimizi tekrarlamak gerekir. Tabandan yükselen yerel, yatay ve yavaşça mücadele: kıyamete giden otoyoldan önceki son çıkış!

Sanki.

Vakanüvis ÖM

 

Playlist:
Şarkıcı / YorumcuParça Adı
The Sensational Alex Harvey Band
Water Beastie
Etta James And The Roots Band
At Last
Reinhardt Grappelli Eddie South
Bach Double - Longer Version