Açık Gazete: 26 Ocak 2017

Açık Gazete: 26 Ocak 2017

26 Ocak 2017
Binnur Ege Gürün / AA
Açık Gazete podcast servisi: iTunes / RSS

Cumhurbaşkanı Erdoğan Doğu Afrika turunun son durağı Madagaskar'da önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan, "Ülkemize döndükten sonra zannediyorum ki meclis başkanlığı, Cumhurbaşkanlığına parlamentodaki görüşmelerin neticesini ulaştırmış olması lazım. Bizde değerlendirmelerimizi hemen yapacağız. Milletimizin de beklentisi budur. Atılan bu kararlı adımı bizde TBMM'ye tekraren göndereceğiz" dedi.
http://www.sabah.com.tr/gundem/2017/01/25/cumhurbaskani-erdogan-konusuyo...

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Fırat Kalkanı Harekâtı'nın sürdüğü Suriye'nin El Bab kenti yakınlarında Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) yaptığı roketatarlı saldırıda bir askerin hayatını kaybettiğini, 5 askerinse yaralandığını açıkladı.
http://www.bbc.com/turkce/haberler-turkiye-38741739

Hollanda, ABD Başkanı Donald Trump tarafından finansal desteği kesilen kürtaj yanlısı uluslararası kuruluşlara sahip çıkma kararı aldı.
http://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-38745940

Reuters haber ajansı, Trump'ın Çarşamba gününden itibaren ABD'ye göçmen girişlerini sınırlayan ve sınır denetimlerini artıran bir dizi idari kararnameye imza atacağını bildirdi.
http://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-38740254

ABD'li gizli servis elemanı Kerry O'Grady’nin, sosyal medyada Başkan Donald Trump'ı korumayacağını ifade ettiği mesajı ülkede tartışmaya neden oldu. Sputnik’te yer alan habere göre, Kolorado eyaletinin Denver kentinde görev yapan O'Grady, geçen yıl Facebook hesabından yaptığı açıklamada Demokratların başkan adayı Hillary Clinton'a desteğini belirtip Trump için 'kurşun yemeyeceğini' vurgulamıştı.
http://t24.com.tr/haber/abdli-gizli-servis-elemani-trump-icin-kursun-yem...

Greenpeace üyesi 7 kişi, ABD Başkanı Donald Trump’ın politikalarını eleştirmek amacıyla Beyaz Saray yakınlarındaki bir vinçe tırmandı. ‘Direniş’ yazılı bir pankart açan eylemciler, Trump’ın çevre politikalarına yönelik eylem çağrısında bulundu.
http://t24.com.tr/haber/trump-protestoculari-beyaz-saray-yakinlarindaki-...

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, "fazla uzatmadan" Anayasa değişiklik teklifinin oylanacağı referandum tarihinin belirleneceğini açıkladı. Erdoğan, AYM'ye yapılacak itirazlara da dikkat çekti.
http://www.dw.com/tr/erdo%C4%9Fandan-referandum-a%C3%A7%C4%B1klamas%C4%B...

AKP Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu, Olağanüstü Hâl (OHAL) sürecinde referandum yapılmasına yönelik yapılan eleştiriler üzerine, "OHAL, devlet içinde bir ihanet gördüğü için devlete karşı olağanüstü haldir, vatandaşı korumaya yönelik olağanüstü haldir. Bu anlamda OHAL referandum sürecini daha sağlıklı sağlayacak" dedi.
http://t24.com.tr/haber/akpli-ensarioglu-ohalde-referandum-daha-saglikli...

HDP Şanlıurfa Milletvekili Osman Baydemir ile HDP Meclis Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım KCK Ana Davası duruşmasını takip ettikleri Diyarbakır 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde gözaltına alındılar. Haklarında 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından çıkarılan zorla getirme kararı doğrultusunda polislerce alınan Yıldırım ve Baydemir, aynı mahkemenin ikinci heyetinin karşısına çıkarılmak üzere mahkeme salonuna götürülürken, buradaki ifadelerinin ardından serbest bırakıldılar.
http://t24.com.tr/haber/gozaltina-alinan-4-hdpli-vekil-serbest-birakildi...

Mardin Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Ahmet Türk, sağlık sorunlarıyla ilgili tetkiklerin tamamlanması için tutuklu bulunduğu Elazığ Cezaevi’nden hastaneye götürüldü. Sonuçlar değerlendirmesi için Adli Tıp’a gönderilecek.
http://bianet.org/bianet/insan-haklari/182998-ahmet-turk-hastaneye-kaldi...

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) veli, öğrenci ve eğitimcilerin değerlendirmesine açtığı müfredat taslağı için 100 binden fazla görüş bildirildi. Askıya çıkarıldığı 13 Ocak’tan 23 Ocak’a kadar mufredat.meb.gov.tr adresine 106 bin 253, kurumsal e-posta adreslerine ise 6 bin 500 öneri gönderildi.
http://t24.com.tr/haber/mebin-tartismaya-actigi-yeni-mufredat-icin-binle...