Açık Gazete: 25 Ocak 2017

Açık Gazete: 25 Ocak 2017

25 Ocak 2017
Reuters
Açık Gazete podcast servisi: iTunes / RSS

İngiltere’de Yüksek Mahkeme, AB’den resmi çıkış işlemlerine başlamadan önce Başbakan May’in parlamentonun onayını alması gerektiğine hükmetti.
http://www.dw.com/tr/karar-brexit-i%C3%A7in-parlamento-onay%C4%B1-%C5%9F...

Kazakistan’ın başkenti Astana’da yapılan iki günlük Suriye görüşmeleri sona erdi. Türkiye, Rusya ve İran, Suriye'de ateşkesi denetleyecek üçlü bir mekanizma oluşturulmasında mutabakat sağladı.
http://www.dw.com/tr/t%C3%BCrkiye-rusya-ve-irandan-ortak-a%C3%A7%C4%B1kl...

Irak Başbakanı Haydar el İbadi, Musul'un doğu bölgesinin tamamen Irak ordusunun kontrolüne geçtiğini açıkladı. BM, kentin IŞİD kontrolündeki batı kesiminde ise 750 bin kişinin yaşam mücadelesi verdiğini duyurdu.
http://www.dw.com/tr/ibadi-musulun-do%C4%9Fusu-tamamen-kurtar%C4%B1ld%C4...

ABD Başkanı Donald Trump, ülkesinde tartışma yaratan ve büyük protestolara yol açan iki boru hattı projesinin inşasına yönelik kararameleri imzaladı.
http://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-38738315

Çin, ABD Başkanı Donald Trump'ın Güney Çin Denizi'ndeki adalarla ilgili açıklamalarına tepki göstererek bu adalar üzerinde tartışmasız bir egemenliği olduğunu açıkladı.
http://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-38734376

ABD’nin eski Başkanı Barack Obama’nın görevinin son saatlerinde Filistin Yönetimi’ne 221 milyon dolarlık yardım fonunu serbest bıraktığını Kongre'ye bir mektupla ilettiği iddia edildi.
http://t24.com.tr/haber/obama-gorevinden-ayrilmadan-birkac-saat-once-fil...

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu ve Savunma Bakanı Avigdor Lieberman, Batı Şeria’da 2500 yeni yerleşim yerinin inşasına onay verdi.
http://www.diken.com.tr/trump-etkisi-israil-bati-seriada-2500-yeni-yerle...

Alman Adalet Bakanı Heiko Maas'ın gazeteci Can Dündar'ı yeni yıl resepsiyonuna konuşmacı olarak çağırması, Almanya Başbakanı Merkel'in Türkiye ziyareti öncesinde ipleri gerdi.
http://www.dw.com/tr/ankara-berlin-hatt%C4%B1nda-can-d%C3%BCndar-gerilim...

Hükümet Sözcüsü: Suikastlar, canlı bombalar devam edebilir; referandumdan 'evet' çıktıktan sonra terörün sesi kısılır
http://t24.com.tr/haber/hukumet-sozcusu-suikastlar-canli-bombalar-devam-...

MHP teşkilatlarında arka arkaya gelen istifa haberlerine MHP’nin kalesi olarak bilinen Yozgat Akdağmadeni teşkilatının istifası da eklendi. İlçenin MHP teşkilatı topluca istifa etti. 
http://t24.com.tr/haber/mhpde-bir-ilce-teskilati-daha-referanduma-hayir-...

Eski futbolcu Rıdvan Dilmen, Twitter'da 'Güçlü Türkiye için evet' kampanyası başlattı. Dilmen'in çağrı yaptığı Arda Turan da yayınladığını video ile 'evet' dedi. Arda'nın ardından Burak Yılmaz ve Murat Boz’da başkanlık sistemini getirecek olan kampanyaya destek oldu.
http://t24.com.tr/haber/ridvan-dilmen-evet-kampanyasi-baslatti-arda-tura...

94 siyasi partinin başkanlarının yer aldığı Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının internet sitesinde, HDP’nin eş başkanları yer almıyor 
http://t24.com.tr/haber/yargitay-internet-sitesinde-hdp-es-genel-baskanl...