Açık Gazete: 25 Eylül 2017

Açık Gazete: 25 Eylül 2017

25 Eylül 2017
25 Eylül 2017 tarihinde Açık Radyo'da yayınlanmıştır.
Açık Gazete podcast servisi: iTunes / RSS

İlk bir saatte: İnsan yapımı "doğal" felaketler kâbusu: Porto Riko'da kasırga 90 yıllık köhne barajı çatlattı: 70 bin insan can havliyle kaçmaya çalıştı; Kuzey kutup noktasına az uzakta koca koca plastik çöpler bulundu; endüstri ölçeğinde böcek öldürücü püskürtülmesinin - regüle edilmezse- devasa bölgeleri yok edeceği açıklandı; Malezya'da sel felaketi, Artvin'de sel oldu. Ayrıca, savaş bulutları: Trump'ın tehditlerine K.Kore'den karşı-roket tehdidi, İran'dan "başarılı" füze denemesi ile ABD'ye karşı tehdit; ayrıca mültecilerde üçlü kâbus: 1) Arakan'da dünyanın en âcil mülteci krizi; 2) Türkiye'de Kocaeli, Kefken açıklarında mülteci faciası: batan teknede 24 ölü + 14 "kayıp"; 3) Dünyada bu yıl hayatını kaybeden mülteci sayısı şimdiden 4 bini aştı (BM). Yani ayda 444, günde 14,5 "mülteci" çoluk çocuk ölüyor!
Irak'ta IKBY referandumu, Ankara, Bağdat ve Tahran'dan "sınır kapatma" yaptırımı, Türkiye'den tezkereye onay, Referandumu yok sayma, bir kez daha Irak'ta savaşa ve savaş çığırtanlığına hayır diyenler, Leyla Zana'dan BM'ye mektup: "Hiçbir Şey Özgürlükten Daha Değerli Olamaz".

Ali Bilge ile "Ekonomi Politik"te: Cumhuriyet davasında 3. duruşma, tüm gazeteciler için çağırı: "Özgürlük, hemen şimdi!"; IKBY referandumunun ekonomi politiği: Orta Doğu yakın tarihinden kesitler, ilk tezkereden bugünün tezkeresine 14 yılda milliyetçilik ve savaş çığırtkanlığının gelişimi, CHP'nin muhalefeti ya da muhalefetsizliği...

Son yarım saatte: Almanya seçimleri Merkel'in hüsranla karışık zaferi, AfD Partisi neo-nazilerinin Hitler döneminden bu yana ilk kez Alman parlamentosuna -oldukça güçlü bir şekilde- girmeleri, Yeni Zelanda seçimlerinde ise "askıda kalan parlamento", seçime damgasını vuran genç lider Jacinda'nın yeni liderliğindeki İşçi partisinde oyların yükselmesine rağmen, iktidar için şimdilik "kısa kalması".Ülkede 9 milyon kişinin (her 8 kişiden birinin) açlık sınırında kaldığının açıklanması: Açlık sınırındakiler ülke olsaydı, Avusturya, İsrail ve  İsviçre'yi sayı bakımından geçerdi hesabının yapılması.

Playlist:
Şarkıcı / YorumcuParça Adı
Giuseppe Verdi
Requiem (Dies irae, Llibera me)
Led Zeppelin
Immigrant Song
Ray Charles
Busted
Bruce Springsteen
Vigilante Man